kultura

6 najlepszych polskich rysowników dla 'Szóstki': Paweł Garwol

Właśnie ukazała się 'Szóstka' – dodatek do printu F5. Razem z LOTTO zaprosiliśmy 6 najlepszych polskich rysowników do stworzenia na jej łamach komiksowej antologii. Zanim dowiecie się, jak ją zdobyć, poznajcie pierwszego twórcę, miłośnika realizmu, Pawła Garwola.

F5: Co takiego daje artyście komiks, czego nie daje mu żadna inna forma wypowiedzi artystycznej?

Paweł Garwol: Swobodę.

Od czego zaczynasz swoją pracę nad komiksem?

Od wgryzienia się w scenariusz i znalezienia do niego wizualnego klucza. Nie lubię trzymać się jednego stylu, więc pracując z różnymi scenarzystami, szukam nowych rozwiązań.

'Historia z happy endem' 'Historia z happy endem'

Wolisz samemu tworzyć scenariusze do swoich komiksów czy bazować na gotowych?

Bazować na gotowych. Mam skłonność do syntezy, dlatego tworzę też obrazy, obiekty itp., gdzie całą pulę przemyśleń czy doznań skupiam w jednym kadrze.

Jakie tematy najbardziej lubisz poruszać w swoich komiksach?

Jako że sam nie piszę, nie mam sprecyzowanych oczekiwań. Banalnie rzecz ujmując, scenariusz musi mi się spodobać.

O czym opowiada twój komiks z 'Szóstki'?

'Historia z happy endem' opowiada o mężczyźnie, którego miłością były liczby. Za sprawą tej fascynacji spotyka kogoś, kto może być równie ważny w jego życiu.

garwol

6. Kim lub czym się inspirujesz?

Wszystkim i niczym. Nie mam określonych mistrzów, jeżeli o to pytasz. Obserwuję.

7. Jakie masz dalsze plany związane z komiksem?

Zapeszę po całości, ale co tam. Obecnie wraz ze scenarzystą Pawłem Rodkiewiczem pracujemy nad komiksem, który jeszcze nie ma tytułu. Przewidywany deadline to kwiecień, czyli już niebawem. W tym roku chciałbym jeszcze, jeżeli nie ukończyć to chociaż zacząć, pracę nad 'Pakuską' Olgerda Dziechciarza. To na pewno nie będzie typowy komiks, raczej 'art book', gdzie tekst byłby równie istotny jak obraz. W dalszych planach razem z żoną chcemy zrobić komiks na bazie wspomnień babci.

szostka

Paweł Garwol – wraz ze scenarzystą Romanem Lipczyńskim zadebiutował komiksem ‘Bez końca', w którym makabra i czarny humor mieszają się ze sobą, a pod podszewką historii głównego bohatera odnajdujemy wątki metafizyczne. Kolejne wspólne dzieło tych twórców zatytułowane ‘Chwila jak płomień’ to siedem niezależnych opowieści, które łączy surrealizm, groteska i nastrój horroru. Rysunki Garwola są niezwykle realistyczne przez umiejętne budowanie przestrzeni, dynamiczne prowadzenie akcji, ale także skrupulatny rysunek, w którym artysta łączy grubą konturówkę z drobnym kreskowaniem. Przypominają kadry filmowe, dlatego znakomicie wprowadzają czytelnika w historię. Inspirację stanowi przede wszystkim człowiek – jego własne doświadczenia, przemyślenia i poszukiwania.

Zobacz też: 5 polskich komiksiarzy realistów, których warto znać

  • belka lotto