rynektechnologiamarka

Opakowania z grzybów zastąpią w IKEA nieekologiczny styropian

IKEA będzie wykorzystywała coraz mniej styropianu, by uchronić swoje produkty podczas transportu. Wszystko dzięki ekologicznym opakowaniom z grzybów.

W czasie przewozu mebli i elementów wyposażenia wnętrz nietrudno o różne uszkodzenia, szczególnie jeżeli sprzedaje się je na tak masową skalę jak IKEA. By ich uniknąć, szwedzka firma (tak jak zresztą wiele innych) wykorzystywała w swoich opakowaniach sporo elementów ze styropianu, który jest lekki, tani imświetnie chroni produkty. 

Problem w tym, że styropian nie jest biodegradowalny, a jego recykling nie jest specjalnie opłacalny. 

Dlatego IKEA już jakiś czas temu zaczęła szukać tworzywa, które mogłoby go zastąpić. Według najnowszych doniesień z obozu szwedzkiej firmy ma być nim mycelium lepiej znane jako grzybnia, czyli coś w rodzaju korzeni grzybów. To organiczny, szybko rosnący materiał, z którego niezwykle łatwo formować opakowania o różnych kształtach.

http://s3files.core77.com/blog/images/415764_252_47811_7xtTGhGpD.gif

W jaki sposób robi się opakowania z grzybni? Kiedy uzyska odpowiednią gęstość i formę, wystarczy ją wysuszyć, by przestała rosnąć i gotowe! 

Opakowanie z grzybni można po prostu wyrzucić na śmietnik, gdzie rozłoży się w ciągu miesiąca. 

Dla klientów taka forma ekologicznego pozbywania się odpadów jest łatwiejsza niż segregowanie śmieci. Z punktu widzenia władz jest natomiast znacznie tańsza od recyklingu na dużą skalę. IKEA nie będzie pierwszą firmą, która wprowadzi opakowania tego typu, wcześniej zrobił to m.in. Dell.

  • IKEA
Seria mebli wypoczynkowych SÖDERHAMN stanowi przykład optymalnego wykorzystania surowców. A dzięki płaskim paczkom, transport jest bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska. Seria mebli wypoczynkowych SÖDERHAMN stanowi przykład optymalnego wykorzystania surowców. A dzięki płaskim paczkom, transport jest bardziej efektywny i przyjazny dla środowiska.
Stół IKEA PS 2012 wykonany jest z bambusa – wyjątkowo wytrzymałego surowca odnawialnego, który jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie. Stół IKEA PS 2012 wykonany jest z bambusa – wyjątkowo wytrzymałego surowca odnawialnego, który jest jedną z najszybciej rosnących roślin na świecie.
Meble REGISSÖR powstają z szybko rosnącego drewna topoli. Dzięki opracowaniu nowej konstrukcji obudowy, można było wykorzystać mniej drewna, jednocześnie zachowując solidność charakter mebli. Meble REGISSÖR powstają z szybko rosnącego drewna topoli. Dzięki opracowaniu nowej konstrukcji obudowy, można było wykorzystać mniej drewna, jednocześnie zachowując solidność charakter mebli.