media

15 rodzajów seksualności, które trzeba znać

Demiseksualizm? Panseksualizm? Poliamoria? Jeśli czasem nie wiecie, jak określić swoje relacje z partnerem (lub partnerami), poznajcie 15 pojęć, które wam w tym pomogą.

Przynależność do grupy czy, jak kto woli, instynkt stadny, to jedna z głównych przyczyn precyzyjnego określenia społecznych zjawisk. Niejeden z was pewnie przechodził taki okres, kiedy swój ubiór i sposób zachowania dostosowywał do jednej z wielu subkultur. Jednak określanie swojej seksualności, lub sposobu w jaki tworzymy relacje, wymaga często zdecydowanie większej precyzji. Kategorii wciąż przybywa i wygląda na to, że już za chwilę nawet słynne 'gender' przestanie być kluczem do tajemnic współczesnych zachowań związanych z seksem i związkami. Jeśli słuchając relacji znajomych z uczuciowo-cielesnego frontu lub myśląc o własnych doświadczeniach czujecie, że zaczyna brakować wam słów, przedstawiamy 15 pojęć, które mogą pomóc.

1. Alloseksualny

Najwidoczniej aby dodać normalności uroku, trzeba było wymyślić chociaż oryginalną nazwę. Alloseksualnym nazywamy po prostu kogoś, kto odczuwa pociąg seksualny zgodnie z ogólnie przyjętą normą.

https://d.gr-assets.com/hostedimages/1411785003ra/11274410.gif

2. Androgenoromantyczny (?)

Możecie się już domyślać – to miano przypada tym, których najbardziej kręcą osoby o urodzie androgynicznej.

andr

3. Aseksualny

O aseksualności mogliście już słyszeć z prostego powodu – coraz częściej ktoś się do niej przyznaje. Tym terminem określają się ci, którzy, jak twierdzą, w ogóle nie odczuwają popędu seksualnego.

http://i0.wp.com/cdn29.elitedaily.com/content/uploads/2015/08/19120901/let-me-think-no-gif.gif?resize=500%2C212

4. Demiseksualny

Jeśli seks to dla was wciąż intymne doświadczenie, demiseksualizm jest wam znany . Określa tych, którzy odczuwają pociąg seksualny tylko wtedy, gdy wcześniej nawiążą więź emocjonalną z drugą osobą.

5. Szaro-aseksualny (Gray Ace)

Szara strefa definiujących się jako aseksualni to ci, którzy w pewnych okolicznościach mogą nawet poczuć ochotę na seks – nie działają jednak pod jej wpływem.

6. Libido-aseksualny

Ten przypadek jest szczególnie ciekawy – chodzi o tych, którzy z popędem seksualnym nie mają żadnych problemów. Relacje pozbawione seksu wybierają świadomie i celowo.

http://www.sheldonsfans.com/img_articles/original/167.gif

7. Litoromantycy (Lithromantic)

Litoromantycy mogą odczuwać silny pociąg lub miłosną sympatię do kogoś, jednak nie oczekują, a nawet nie chcą odwzajemnienia tego zainteresowania. Dlaczego? Jak twierdzą, niezależnie od ich woli, kiedy tylko dochodzi do próby kontaktu seksualnego lub zbudowania związku z obiektem uczuć, zaczynają odczuwać dyskomfort. Dlatego pomimo fascynacji kimś, nie odczuwają potrzeby bycia z daną osobą.

8. Menoseksualny

Ten rodzaj seksualności zaskakuje, ale jak się okazuje, są i tacy, których szczególnie podniecają kobiety podczas menstruacji.

https://img.buzzfeed.com/buzzfeed-static/static/2013-11/enhanced/webdr01/20/22/anigif_enhanced-buzz-30738-1385004931-5.gif

9. Panseksualny

Coś dla tolerancyjnych i otwartych na różne doświadczenia – panseksualne osoby odczuwają seksualny pociąg do wszystkiego.

10. Poliamoryczny

To określenie stało się w ostatnich latach popularne również w Polsce. Nie jest to jednak to samo, co otwarty związek, gdzie dopuszcza się seks z innymi, za zgodą i wiedzą partnera. Poliamoryści po prostu ze wszystkimi swoimi partnerami tworzą intymne, emocjonalne związki.

http://imagesmtv-a.akamaihd.net/uri/mgid:file:http:shared:mtv.com/news/wp-content/uploads/2014/12/tumblr_ml8jgfvkby1r5c2fso1_500-1419884929.gif

11. Pomoseksualny

Jeśli czytając te listę, wybałuszacie oczy i zastanawiacie się, po co w ogóle ograniczać się jakimiś kategoriami, to wiedzcie, że i na to ktoś już wymyślił określenie. Pomoseksualna osoba nie odczuwa potrzeby szufladkowania swojej seksualności i nie wierzy w jej definiowanie.

12. Quasi-platoniczny

Jeśli wasze związki to coś więcej niż zwykła przyjaźń, ale jednocześnie nie jest to miłość, to określenie dla was. Choć według definicji takie relacje mogą nie być pozbawione intymnych elementów, to żadna z zaangażowanych stron nie traktuje ich jako ważnej części znajomości. W quasi-platonicznych relacjach podstawę stanowić ma głęboka i silna emocjonalnie więź, przekraczająca ramy przyjaźni, ale nie wpisująca się w tradycyjny model romansu. Co ciekawe, wcześniej w tym wypadku używano terminu 'queerplatonic', jednak oczywiste skojarzenia sprawiły, że wymyślono dla niej alternatywę.

13. Quoi-romantyczny

To z kolei coś dla tych, którym ciężko odróżnić uczucie platoniczne od romantycznego. Takie osoby tkwią pomiędzy tymi stanami i nie potrafią stwierdzić, co konkretnie do kogoś czują. Miłość w tradycyjnym, romantycznym sensie uważają za coś, do czego po prostu nie mogą się odnieść. Terminem tym często posługują się ci, którzy nie mogą odnaleźć się w żadnej definicji, dlatego czasem zamiennie używa się też nazwy 'WTFromantic' – wymowne.

http://38.media.tumblr.com/tumblr_mea8h3mhhG1qd252so1_500.gif

14. Sapioseksualny

O tym zjawisku pisaliśmy już obszerniej – sapioseksualną osoba odczuwa szczególny pociąg do osób o wysokim ilorazie inteligencji. Całkiem zrozumiałe.

15. Skolioseksualny

Skolioseksualnych podniecają głównie osoby transseksualne lub takie, które nie utożsamiają się jednoznacznie z żadną płcią.

źródło: Huffington Post

  • nowa belka