kultura

Polscy superbohaterowie, którzy są lepsi niż Deadpool

W kinach święci triumfy superprodukcja, która oparta jest na komiksie Marvela. Polacy także mogą poszczycić się komiksowymi bohaterami, których przygody warte są ekranizacji. Oto 5 postaci polskiego komiksu, które mogłyby podbić wielki ekran.

1. Doman

Nasz polski Conan Barbarzyńca!

Inspiracją do stworzenia serii komiksowej o przygodach Domana stała się powieść 'Stara Baśń' autorstwa Józefa Ignacego Kraszewskiego.

To właśnie A. O. Nowakowski nadał jej ostateczny kształt, adaptując ją do rysunkowej formy. Autor nie odszedł od klimatu podań i legend staropolskich. 'Życiorys Domana osnuty jest na wydarzeniach opisywanych przez polskie legendy. Możemy więc zapoznać się z historią o smoku wawelskim, o królewnie Wandzie, o Popielu itd.' (Gildia Komiksu).

doman
doman

2. Kapitan Żbik

Ukazujące się w latach 1967-1982 'Kolorowe zeszyty' z przygodami Jana Żbika sprawiły, że wszyscy czytający je chłopcy chcieli przeżywać podobne historie jak te, w których uczestniczył główny bohater.

Odważny kapitan Milicji Obywatelskiej, w oczach młodego pokolenia, od pierwszego odcinka działał na korzyść wizerunku tej instytucji i sprawiał, że wszyscy z uwagą śledzili jego losy.

Pomysłodawcą serii i twórcą postaci kapitana Żbika był Władysław Krupka. Atrakcyjna forma i treść nie pozwalały oderwać się od historii przebiegu śledztwa. A kapitan zabierał się za przeróżne sprawy – począwszy od klasycznych morderstw (zeszyt 'Kryształowe okruchy'), kradzieży ('Złoty Mauritius') czy porwań ('Gdzie jest jasnowłosa?'), aż po te o charakterze szpiegostwa gospodarczego ('Wodorosty i pasożyty') i wojskowego ('Tajemniczy nurek'). 'Żbiki' sprzedały się w liczbie ponad 11 milionów egzemplarzy, a od 2006 r. jest wydawana ich kontynuacja w postaci przygód komisarza Michała Żbika, wnuka Jana.

zbik
zbik

3. Funky Koval

W przeciwieństwie do kapitana Żbika, który był najbardziej prawym bohaterem czasów PRL-u, Funky Koval nie był typowym wzorem do naśladowania – mimo że jego praca również polegała na rozwiązywaniu zagadek kryminalnych.

Detektyw z pomocą przyjaciół i prywatnej agencji 'Universs' tropił afery polityczne, w które zamieszani byli kosmici.

Koval miał raczej dostarczać rozrywkę starszym odbiorcom, przenosząc ich na chwilę do świata kultury Zachodu. Bohater był niegrzecznym kobieciarzem, który lubił się zabawić, co dodatkowo zachęcało do śledzenia jego losów. I mimo że już od wielu lat słyszy się o ekranizacji komiksu o najsłynniejszym polskim superbohaterze, to wciąż nie widać efektu tych debat. Początkowo krążyły plotki, że w roli głównej najprawdopodobniej zobaczymy Matthew McConaugheya, jednak później rozważano zatrudnienie Josha Hollowaya.

fuky koval
funky koval

4. Hans Kloss

Ta historia gościła już na małym, jak i wielkim ekranie, choć do superprodukcji raczej jej było daleko. Najpierw był serial, a dopiero później na jego podstawie stworzono komiks z przygodami polskiego dywersanta i wywiadowcy Stanisława Kolickiego, który ukrywał się w czasie II Wojny Światowej pod nazwiskiem Hans Kloss. Odcinki serii komiksowej nie pokrywają się ściśle z serialem 'Stawka większa niż życie', ponieważ zeszytów komiksowych jest więcej niż odcinków serialu, i odwrotnie – istnieje kilka odcinków serialu, które nie znalazły się w komiksie.

Ogólnie wydano 20 zeszytów komiksowych, które narysował Mieczysław Wiśniewski.

kloss

5. Thorgal

Pierwsza część sagi o Thorgalu Aegirssonie pojawiła się w belgijskim magazynie 'Tintin' w 1977 roku, ale komiks spokojnie można nazwać również polskim przedsięwzięciem artystycznym. Wszystko za sprawą rysunków Grzegorza Rosińskiego, które w znakomity sposób ilustrują scenariusz Jeana Van Hamme'a. Początkowo kolaboracja tych dwóch twórców zakładała stworzenie jednej historii o Thorgalu, ale szybko okazało się, że komiks bardzo spodobał się czytelnikom.

Dlaczego Thorgal jest postacią wyjątkową? Ponieważ wiąże się z nim ciekawa historia – ten bohater jest 'gwiezdnym dzieckiem', które wychowuje się wśród wikingów.

Ponadto posiada idealny zestaw bohaterskich cech: fizyczną siłę, zręczność, intelekt i niespotykaną uczciwość.

thorgal
thorgal
  • belka lotto