rynektechnologiamarka

IKEA współorganizuje konkurs na projekty, które pomogą uchodźcom

Do wygrania 10 000 euro na wdrożenie projektu oraz wsparcie ekspertów podczas tworzenia prototypów.

Według badań UNHCR (agenda ONZ ds. uchodźców) ponad 60 proc. z 19 milionów uchodźców na świecie zamieszkuje obszary miejskie. Wynika z tego wiele wyzwań związanych z ich integracją i zakwaterowaniem, przed którymi stoją rządy oraz organizacje społeczne. 

Problemem jest np. sprawienie, by uchodźcy, którzy nie znają języka danego kraju, mogli sprawnie korzystać z komunikacji miejskiej. Podobnych utrudnień jest jednak cała masa!

IKEA Foundation wraz z UNHCR i platformą What Design Can Do postanowiła wesprzeć starania o poprawę losu uchodźców, organizując międzynarodowy konkurs pod hasłem 'Refugee Challenge'. Jego oficjalne zostało ogłoszone dziś w Zurychu, podczas konferencji Democratic Days Design (tutaj możecie oglądać stream z tego wydarzenia). Konkurs składa się z 7 etapów i potrwa przez cały 2016 rok. Do maja można zgłaszać swoje pomysły, które następnie zostaną poddane ocenie. Następnie twórcy będą mieli czas na wprowadzenie ewentualnych poprawek do swoich projektów. Kolejnym etapem będą nominacje, spośród których jury, 1 lipca br., wyłoni 5 finalistów. Otrzymają oni budżet w wysokości 10 000 euro oraz wsparcie ekspertów podczas tworzenia prototypów swoich pomysłów. W październiku pierwowzory zostaną przedstawione partnerom realizacyjnym. Wyniki konkursu będą ogłoszone w grudniu i zaprezentowane w formie wystawy.

oni

Do konkursu może zgłosić się każdy, niezależnie od wieku czy wykonywanego zawodu. 

Pomysły mogą być różnorodne, od produktów i przestrzeni, aż po usługi czy technologie. Projekty mogą dotyczyć istniejących rozwiązań lub proponować nowatorskie idee. Ocenie będą poddawane m.in. kreatywność, unikalność, jakość wykonania, związek z tematem konkursu, a także korzyści, jakie wynikną z wprowadzenia projektu w życie. F5 jest patronem medialnym konkursu w Polsce, patronem merytorycznym została prywatna uczelnia projektowa School of Form. 

Konkurs Refugee Challenge to nie pierwsze działanie szwedzkiej marki na rzecz uchodźców. Kilka miesięcy temu pisaliśmy o uniwersalnym schronieniu dla uchodźców IKEA, które w najbliższych latach ma być wyprodukowane w 10 tys. egzemplarzy. 

IKEA Better Shelter IKEA Better Shelter
IKEA Better Shelter IKEA Better Shelter
reduce
  • nowa belka