rynekkulturatechnologiamarka

Płyta grzewcza IKEA działa tylko wtedy, gdy domownicy odłożą smartfony

IKEA opracowała płytę grzewczą, która ma sprawić, że odłożymy smartfony i znów będziemy ze sobą rozmawiać podczas wspólnego gotowania i spożywania posiłków.

Smartfony zmieniły nie tylko sposób naszej komunikacji i pochłaniania informacji, ale także... jedzenia posiłków. Kompulsywne sięganie po te urządzenia stało się znakiem rozpoznawczym naszych czasów. Według danych zebranych przez twórców aplikacji Locket, przeciętny użytkownik odblokowuje swojego smartfona 110 razy na dobę (rekordziści potrafią to robić nawet 900 razy!). Wielu z nas nie rozstaje się z nim nawet podczas jedzenia.

Jak pokazały badania opublikowane w periodyku Pediatrics, 73 proc. Amerykanów używa telefonu co najmniej raz podczas posiłku, a 30 proc. robi to praktycznie non stop.

Zresztą wcale nie trzeba przeglądać periodyków naukowych, żeby to wiedzieć. Sytuację doskonale widać na popularnych memach, grafikach czy gifach wyśmiewających obiady rodzinne czy spotkania w restauracjach, podczas których każdy wpatruje się w swój ekran zamiast rozmawiać.

Uwspółcześniona wersja 'Ostatniej Wieczerzy' Uwspółcześniona wersja 'Ostatniej Wieczerzy'
Typowy wspólny obiad zakochanej pary Typowy wspólny obiad zakochanej pary

To sprawia, że pojawia się coraz więcej produktów i usług, które mają zmienić ten stan rzeczy. Wśród nich warto zwrócić uwagę chociażby na antysmartfona Light Phone oraz kawiarnię Faraday Cafe, o których pisaliśmy w ostatnich miesiącach. Teraz podobne rozwiązanie przygotował tajwański oddział IKEA. W restauracji znajdującej w lokalnym sklepie szwedzkiej marki na jednym ze stolików zainstalowano płytę grzewczą, która działa tylko wtedy, gdy goście włożą pod nią smartfony. 

Zasada działania innowacyjnej płyty grzewczej przypomina nieco dokładanie drewna do tradycyjnych kuchenek. 

Im więcej osób odłoży telefony, tym większą temperaturę osiągnie płyta. Jeżeli jednak ktoś nie wytrzyma i wyjmie swojego smartfona, żeby np. zajrzeć na Facebooka, temperatura spadnie. Rozwiązanie jest co prawda dostosowane do lokalnej kultury jedzenia, gdzie ludzie siadają wokół jednego kociołka, w którym wspólnie gotują i z którego razem jedzą. Rosnąca popularność kuchni azjatyckiej w krajach zachodnich może jednak sprawić, że nowa płyta grzewcza IKEA przyjmie się także gdzie indziej.

Więcej na temat trendu Digital Detox w F5 Print Edition.

ikea
reduce
  • nowa belka