kultura

Polski komiks w kinie, czyli na jakie ekranizacje najbardziej czekamy?

Są historie rysunkowe, które aż proszą się o wprawienie ich w ruch! Zobaczcie, jakich ekranizacji mogą się spodziewać w najbliższym czasie fani polskiego komiksu.

1. 'Łauma' Karola Kalinowskiego

kalinowski

Prace nad ekranizacją komiksu Karola Kalinowskiego trwają. Jest na co czekać, bo zapowiada się na prawdziwe filmowe wydarzenie. Świadczą o tym pierwsze szkice koncepcyjne, które można już zobaczyć w sieci – warstwa wizualna tego filmu to będzie majstersztyk animacji.

Po pierwszych kadrach widać, że dominuje estetyka mroczna, baśniowa i zarazem niezwykle plastyczna.

Sama fabuła jest ściśle oparta na komiksie – to opowieść o rodzinie, która przeprowadza się w wyludnioną, leśną okolicę, a babcia małej bohaterki, Dorotki okazuje się wiedźmą. Historia napisana jest z myślą o młodszym odbiorcy, ale oczaruje również dorosłych, którzy docenią w niej niepowtarzalne poczucie humoru Kalinowskiego. Reżyserią filmu zajmuje się Paweł Borowski, a produkcją Lava Film (w roli koproducenta Platige Image).

lauma
lauma

2. 'Funky Koval' Bogusława Polcha

funky koval

Już od wielu lat słyszy się o ekranizacji komiksu o najsłynniejszym polskim superbohaterze. Produkcją mają zająć się podobno Amerykanie, którzy chcą przeznaczyć na ten projekt aż 60 mln dolarów! Z tej sumy na samą realizację obfitującego w efekty cyfrowe obrazu przeznaczone zostanie ponad 30 mln dolarów, reszta natomiast pójdzie na promocję i ogólnoświatową dystrybucję.

Początkowo słyszało się plotki, że w roli głównej najprawdopodobniej zobaczymy Matthew McConaugheya, jednak później rozważano zatrudnienie Josha Hollowaya.

Miłośników Kovala może zasmucić to, że scenariusz będzie znacznie odbiegał od komiksowego oryginału. Na pocieszenie jednak należy dodać, że kontrakt z producentem przewiduje, iż przed wydaniem filmu na rynku mają ukazać się nowe cztery tomy komiksu. Mamy tylko nadzieję, że amerykańscy producenci się nie rozmyślili, bo od jakiegoś już czasu temat prac nad filmem zupełnie przycichł.

funky koval

3. 'Wilq' Bartosza i Tomasza Minkiewiczów

wilq

W 2014 roku powstał już jeden krótkometrażowy film 'Wilq Negocjator', ale w przyszłym roku ma powstać cały 13-sto odcinkowy serial o tym superbohaterze, który popularność zyskał głównie w sieci.

Na ekranizację serii komiksów Polski Instytut Sztuki Filmowej przeznaczył podobno 770 tys. zł, ale instytucja postawiła warunek – serial będzie można zobaczyć w telewizji.

Na tym etapie nie da się jednak powiedzieć, na jakiej antenie będzie można ten serial oglądać. Przede wszystkim dlatego, że najpierw musimy całą serię wyprodukować. Dopiero jak będzie gotowa, będzie można zwrócić się do stacji telewizyjnych w sprawie emisji – zaznacza Wojciech Stuchlik, producent wykonawczy serii 'Wilq Superbohater'. Wersja animowana oparta na komiksie braci Bartosza i Tomasza Minkiewiczów będzie miała bardzo zbliżoną formę do pierwowzoru – dość prymitywną kreskę i charakterystyczny humor w przedstawianiu przygód słynnego mieszkańca Opola.

  • belka lotto