kultura

7 zapomnianych polskich albumów z czasów PRL-u, które musisz znać

GAD Records odkurza zapomniane polskie winyle i kasety magnetofonowe. Kacper Kapsa z The Very Polish Cut Outs wybiera najlepsze reedycje wydane przez tę wytwórnię.

GAD Records to wytwórnia, która powstała w 2008 roku i od początku za cel postawiła sobie odkurzenie zapomnianych polskich wydawnictw. W ruch poszły więc kasety magnetofonowe oraz zakopane głęboko płyty winylowe.

Celem wytwórni jest zachowanie oryginalnej formy kompozycji i poddanie jej profesjonalnemu remasteringowi.

Efektem ich pracy jest bardzo obszerny katalog z płytami CD i winylami, który cały czas rośnie. Przed wami siedem pozycji wydanych nakładem GAD Records, od których warto zacząć swoją przygodę z tą wytwórnią.

1. Jerzy Milian Trio – 'Bazaar'

W katalogu GAD Records znajdziemy sporo jazzowych perełek. Jedną z nich jest płyta 'Bazaar' tria wibrafonisty Jerzego Miliana. 'Bazaarowy jazz' to muzyka idealna na wieczorne sesje przy herbacie i winie.

Piękne brzemienia, delikatny rytm i klimat, w którym czuć atmosferę złotych lat polskiego jazzu.

2. Krzysztof Sadowski – 'Na kosmodromie'

Kolejna jazzowa płyta z katalogu – tym razem wyprawa w kosmos Krzysztofa Sadowskiego.

Warszawski muzyk grający na organach Hammonda stworzył wraz ze swoim zespołem jedną z piękniejszych ścieżek dźwiękowych do zwiedzania wszechświata. 

GAD Records wydał ten materiał na CD po niemal czterech dekadach.

3. Władysław Komendarek  'Władysław Komendarek'

Specjalistą od kosmicznych opowieści był jednak niezrównany Władysław Komendarek.

Komendarka przypomniano przy okazji jednego z ostatnich polskich Boiler Roomów.

Materiał wydany oryginalnie tylko na kasecie magnetofonowej ujrzał ponownie światło dzienne dwa lata temu.

4. Arp Life 'Z bezpieczną szybkością'

Grupy Andrzeja Korzyńskiego wolałbym już nie przedstawiać, bo uważam, że każdy powinien ten zespół już znać.

Ich pierwsza płyta Jumbo Jet to jeden z najlepszych LP lat siedemdziesiątych (również dostępna w katalogu GAD).

W 1978 roku tylko na kasecie ukazała się 'Z bezpieczną szybkością'. Efemeryczność tego nośnika spowodowała, że o tym wydawnictwie zapomniano, jednak czujność GAD pozwoliła nam znów cieszyć się muzyką Arp Life.

5. Klan - 'Nerwy miast'

Klan to kapela tworząca w okresie big bitu, jednak pozostająca zawsze nieco z boku tej fali.

W ich tekstach brakowało tematów miłosnych, a sami muzycy nie byli lukrowi jak ich ówcześni koledzy, choćby z Trubadurów. Na ich koncie znalazły się trzy płyty długogrające. 'Nerwy miast' to zbiór kompozycji wykopanych przez perkusistę Andrzeja Poniatowskiego z oryginalnych taśm Klanu.

6. Włodzimierz Korcz - '07 Zgłoś się'

Przygody porucznika Borewicza to do dziś obiekt kultu, a jego pościgi za kierownicą Poloneza rozgrzewały odbiorniki Polaków.

Ścieżka dźwiękowa 'Borewicza', oprócz znanej czołówki ze słynną wokalizą Grzegorza Markowskiego, zawierała sporo naprawdę dobrego materiału.

Na chwilę obecną GAD ma w katalogu tylko wydanie na CD, jednak na wiosnę planowany jest również winyl.

7. Sonda - Muzyka z programu telewizyjnego

Dla wielu osób kultowy program Andrzeja Kurka i Zdzisława Kamińskiego 'Sonda' był zbiorem nie tylko naukowych ciekawostek, ale także muzycznych perełek służących jako oprawa dla eksperymentów przeprowadzanych przez prowadzących.

Kompilacja z muzyką z tego programu to zbiór piosenek elektronicznych rozstrzelonych pomiędzy cosmic, synthpopem czy syntezatorowym jazzem.

Pierwsza część Sondy rozeszła się błyskawicznie i dziś jest białym krukiem krążącym po portalach aukcyjnych w astronomicznych cenach.