technologiamarka

Norwescy naukowcy udowodnili, że mężczyźni są lepsi w składaniu mebli z IKEA

Badania uniwersytetu w Tromoso dowodzą, że mężczyźni lepiej niż kobiety radzą sobie ze składaniem mebli z IKEA. Dlaczego?

Naukowcy z norweskiego uniwersytetu w Tromoso postanowili sprawdzić, która płeć jest lepsza w montowaniu mebli z IKEA. Inspiracją do badań była wypowiedź Petry Hesser, dawnej szefowej niemieckiego oddziału IKEA.

Mężczyźni nigdy nie patrzą na instrukcję i mają więcej problemów ze składaniem mebla, bo sądzą, że mogą to zrobić bez jakiejkolwiek pomocy – mówiła Hesser niemieckiej agencji prasowej.

– Kobiety, w przeciwieństwie do mężczyzn, nie gubią w procesie montażu śrubek ani wkrętów, bo mają lepszy system przechowywania – dodała Petra.

ikea3

Badania norweskich naukowców wykazały jednak, że Hesser nie miała racji. 40 mężczyzn i 40 kobiet w wieku studenckim miało za zadanie zmontować niewielki barek kuchenny w jak najkrótszym czasie. Mężczyźni poświęcili na złożenie mebla średnio o jedną minutę mniej niż kobiety (22.48 minut i 23.65 minut). Badani podzieleni zostali również na podgrupy – część dostała kartkę z instrukcją, a część tylko rysunek przedstawiający gotowy barek. Okazało się, że największe różnice czasowe występują między mężczyznami a kobietami pracującymi bez wskazówek.

Pozbawione instrukcji kobiety składały mebel aż o 20 proc. dłużej niż mężczyźni (28 minut do 24 minut).

Gdyby limit czasowy na badania wynosił więcej niż 30 minut, różnice pewnie jeszcze bardziej by się pogłębiły. Dodatkowo kobiety miały o wiele więcej problemów ze zgubionymi śrubkami czy wkrętami. – Okazuje się, że kobiety potrzebują instrukcji, aby wypaść tak dobrze jak mężczyźni bez wskazówek – podsumowują naukowcy.

ikea2

Naukowcy twierdzą, że da się to wyjaśnić różnicami płciowymi w zdolnościach przestrzennych. Przed rozpoczęciem badań, przetestowano umiejętności rotacji umysłowej uczestników.

Okazało się, że mężczyźni lepiej sobie radzą z dopasowaniem trójwymiarowego obiektu do jego modelu narysowanego pod różnymi kątami.

Potwierdza to wieloletnie badania psychologów, które wykazały, że ponad 80 proc. mężczyzn ma większe umiejętności rotacji umysłowej niż przeciętna kobieta. Jednak rozbieżność w inteligencji przestrzennej nie wiąże się z różnicami w budowie kobiecego i męskiego mózgu, a raczej z faktem, że mężczyźni są w tej kwestii lepiej przysposobieni kulturowo. 

http://ak-hdl.buzzfed.com/static/2015-05/1/17/imagebuzz/webdr03/anigif_optimized-17820-1430514635-21.gif
chciwosc
  • nowa belka