kultura

7 pomysłów na dekoracje świąteczne, które przygotujecie samodzielnie

Ubieranie choinki to ogromna frajda dla dzieciaków, zwłaszcza gdy same mogą stworzyć ozdoby. Zainspirujcie się naszymi pomysłami na świąteczne dekoracje DIY, które przygotujecie razem z dziećmi.

1. Pierniczkowy łańcuch

bosch

Dekoracje świąteczne w postaci domowych pierniczków są wyjątkowo smacznym pomysłem – w końcu kto nie lubi zapachu korzennych słodkości w domu. Przepisów na idealne pierniczki jest mnóstwo, a każdy i tak ma swoje własne preferencje. Jednak robiąc je z myślą o wieszaniu na choince, należy pamiętać, aby zaraz po upieczenie zrobić w nich dziurki, np. słomką. Potem wybieramy ładną wstążkę i tworzymy ciasteczkowy łańcuch lub pojedyncze bombki.

bosch

2. Korkowe ozdoby

bosch

Jeśli posiadacie w domu dużą kolekcję korków od wina, wreszcie będziecie mogli je odpowiednio wykorzystać. Korki można pomalować na różne kolory, a następnie skleić (najwygodniej pistoletem do gorącego kleju lub Kropelką, choć lepiej tę czynność wykonajcie za swoje pociechy). Korkowe kształty mogą być zupełnie dowolne – od małych choinek, po serca i renifery. Jeśli posiadacie małe druciki (albo spinacze), polecamy wykorzystać je przy takich elementach jak np. rogi reniferów.

bosch

3. Disco bombki

bosch

Jeśli w domu zalegają wam stare płyty CD, w końcu możecie zrobić z nich użytek. Będą stanowić główny element błyszczącej bombki. Wystarczy pociąć płytę na małe, nieregularne kształty. Dobra para nożyczek powinna w zupełności do tego wystarczyć. Następnie do przezroczystej dekoracyjnej bombki przyklejamy (znów najlepiej pistoletem) kawałki CD błyszczącą stroną na wierzchu, tak aby utworzyć mozaikę. Do środka wkładamy jasną, błyszczącą wstążkę lub materiał, żeby nie było widać od środka klejenia. Błyszczące bombki będą się wspaniale mienić na choince.

bosch

4. Drewniane zawieszki

bosch

Drewniane ozdoby nadadzą wystrojowi styl skandynawski. Najpierw musimy wybrać się z maluchem na spacer i zebrać gałązki o podobnej grubości. Następnie obcinamy je i przy pomocy sznurka lub kolorowej tasiemki, mocno związujemy w wymyślone kształty. Drewniane ozdoby można powiesić na choince, klamkach, w oknach czy gdziekolwiek indziej.

bosch

5. Ozdoby z szyszek

bosch

Stworzenie dekoracji z szyszek również wymaga pospacerowania na świeżym powietrzu i znalezienia odpowiednio okazałych szyszek. Najprostszym sposobem udekorowania jest zwyczajne wysprejowanie szyszek na srebrno lub złoto. Czynność zajmuje chwilę, a efekt jest rewelacyjny. Jeśli macie czas, polecamy również zabawy brokatem oraz farbkami. Efekty zawsze są zadowalające.

bosch

6. Magia taśmy klejącej

bosch

Kolejny ornament świąteczny zakłada wcześniejsze kupno kolorowych taśm klejących. Jeśli posiadacie ten element, to wystarczy już tylko uruchomić wyobraźnię i wyklejać przezroczyste bombki taśmami. Zamiast tasiemek można też użyć zwyczajne flamastry, ale zachęcamy do spróbowania czegoś nowego.

Aby dodać bombkom jeszcze więcej uroku, można do środka wsadzić kawałki łańcucha choinkowego lub gałązki choinki.

bosch

7. Jeszcze więcej błysku

bosch

Jeśli nie boicie się wielkiego sprzątania, ciekawą przygodą może być robienie brokatowych bombek. W tym celu potrzebny jest klej do decoupage. Jeśli nie możecie go nigdzie znaleźć, polecamy domową produkcję. W tym celu mieszamy szklankę wody z 1,5 szklanki mąki oraz po ćwiartce szklanki cukru i łyżeczki oleju. Substancję podgrzewamy na średnim ogniu i gotujemy tak przez 10-15 minut (ważne, aby nie doprowadzić do wrzenia). Gdy klej ostygnie, jest gotowy do użycia. Wtedy zależnie od tego, jaką bombkę chcemy stworzyć, smarujemy ją klejem całą lub tylko fragmenty (wolne przestrzenie najlepiej zakleić taśmą klejącą, którą potem spokojnie można zdjąć), a następnie pokrywamy brokatem. Pamiętajcie, aby wszelkie prace dekoracyjne robić nad talerzem lub papierem. Inaczej możecie nie zdążyć wysprzątać wszystkiego do świąt.  

bosch
chciwosc
  • nowa belka