kultura

5 polskich komiksiarzy realistów, których trzeba znać

Mistrzowskie wykonanie i dopracowane detale sprawiają, że niektóre komiksy łatwo pomylić z fotografią. Poznajcie 5 polskich rysowników, którzy w swoich pracach posługują się niezwykle realistyczną kreską.

1. Paweł Garwol

paweł garwol

Wraz ze scenarzystą Romanem Lipczyńskim zadebiutował komiksem ‘Bez końca’ (wyd. Kultura Gniewu), w którym makabra i czarny humor mieszają się ze sobą, a pod podszewką historii głównego bohatera odnajdujemy wątki metafizyczne. Kolejne wspólne dzieło tych twórców zatytułowane ‘Chwila jak płomień’ to siedem niezależnych opowieści, które łączy surrealizm, groteska i nastrój horroru.

Rysunki Garwola przypominają kadry filmowe, dlatego znakomicie wprowadzają czytelnika w historię.

Nie można w nich mówić o monotonii – artysta uwzględnia zmiany kadrowania i rozważnie akcentuje detale. Prace Garwola są bardzo realistyczne przez umiejętne budowanie przestrzeni, dynamiczne prowadzenie akcji, ale także poprzez skrupulatny rysunek, w którym artysta łączy grubą konturówkę z drobnym kreskowaniem.

paweł garwol
garwol

2. Anna Andruchowicz

Absolwentka Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie i pasjonatka przyrody – jej twórczość to połączenie obu tych pasji. Wydane w 2014 r. 'W obcej skórze' (wydawnictwo Kultura Gniewu) jest tego najlepszym dowodem. To metaforyczna opowieść o 'innym', a także o wartościach, które obowiązują w wilczym stadzie, które jest podmiotem tej opowieści.

Życie wilków jest pokazane jako walka o przyjaźń, lojalność, przetrwanie i przywództwo w stadzie.

W tle natomiast cały czas przewija się myśl o okrucieństwie wyrządzanym przez piękną naturę. W albumie widoczna jest fascynacja Andruchowicz tym światem – przedstawia zachowanie zwierząt w sposób niezwykle wiarygodny. Wszystko dzięki temu, że autorka miała okazję obserwować go przez dłuższy czas. Same figury są narysowane z niespotykaną pieczołowitością, co świadczy o dużej sprawności warsztatowej artystki.

andruchowicz
andruchowicz

3. Wojciech Stefaniec

stefaniec

Autor plakatów, znaków logo, okładek, zarówno do książek, jak i płyt muzycznych czy gazet. I oczywiście twórca komiksów. Wielokrotnie wyróżniany przez krytyków (m.in. Nagrodą Polskiego Stowarzyszenia Komiksowego w kategorii najlepszy rysownik roku 2011) i doceniany przez czytelników. Jednym z jego ostatnich sukcesów było uznanie komiksu "Noir" (scenariusz Robert Boganiec) za najlepszy polski komiks 2013 roku.

'Noir' to wielopoziomowy dramat rodzinny w niezwykle efektownej i mrocznej oprawie graficznej.

Czytelnik porusza się w przedstawionym świecie trochę po omacku – wpływ na to ma nie tylko dominujący w kadrach głęboki cień, z którego wynurzają się postaci, ale także poszatkowana akcja przypominająca elementy układanki. Wciągająca jest już sama forma dzieła – znakomite kadrowanie, zaskakujące ujęcia i swoboda operowania realistyczną kreską sprawiają, że komiks przyciąga nie tylko fascynatów gatunku.

noir
noir

4. Krzysztof Gawronkiewicz

gawronkiewicz

Swoje pierwsze komiksy zaczął tworzyć już w szkole podstawowej i były to adaptacje seriali telewizyjnych, m.in. 'Kosmos 1999' oraz autorskie wersje przygód Tarzana i Koraka. Sławę przyniósł mu nigdy niedokończony komiks 'Burza' (1991 r.) do scenariusza Macieja Parowskiego, ale za swoje opus magnum Gawronkiewicz uważa rysunki do komiksu 'Achtung Zelig' (scenariusz Krystian Rosiński).

Tym dziełem artysta utwierdził swoich czytelników w przekonaniu, że jest jednym z najlepszych polskich rysowników, którzy operują realistyczną kreską w celu misternego budowania czarno-białych plansz.

Komiks obrazujący w przejmujący sposób Holokaust ukazał się także we Francji, w wersji pokolorowanej przez Grażynę Kasprzak. O wszechstronności Gawronkiewicza świadczy fakt, że znakomicie odnajduje się również w bardziej cartoonowej stylistyce, czego przykładem jest rysowany przez niego satyryczny cykl 'Mikropolis'.

zelig
zelig

5. Jerzy Ozga

ozga

Prace tego doświadczonego rysownika mogliśmy podziwiać w wielu wydawnictwach – m.in. na łamach 'Fantastyki', 'Feniksa', 'AQQ', 'Komiks Forum', 'SUPER Boom', 'Mać Pariadka', 'Wypierd'.

Jego najbardziej znanym dziełem jest seria komiksów 'Yorgi', czyli przygody byłego członka oddziału superżołnierzy, które jakością wykonania i fabuła dorównują słynnemu 'Funky Kovalowi' z lat 80.

W roku 2001 za komiks 'Moja Ziemia Obiecana' (wraz ze scenarzystą Rafałem Urbańskim) zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Komiksu i Gier w Łodzi. To historia grupy naukowców, która nie umie się odnaleźć w normalnym świecie i trafia do domu wariatów. Została wykonana rzadko spotykaną w komiksie techniką malowania przy użyciu różnych odcieni szarości.

yorgi
ozga
  • belka lotto