rynektechnologiamarka

Niedługo będziemy jeść klopsiki IKEA robione m.in. z robaków, wodorostów i resztek

Laboratorium nowych koncepcji IKEA, Space10, pokazało 8 klopsików przyszłości. Zjedlibyście 'meatballe' z robaków, wodorostów lub resztek jedzenia?

Jeżeli globalna populacja ludzi wciąż będzie rosła w takim samym tempie jak dotychczas (w 2050 roku będzie nas około 9 – 9,5 mld), to nie będziemy w stanie wyprodukować wystarczającej ilości jedzenia, żeby wszystkich wyżywić. Ten problem będzie dotyczył szczególnie miast, gdyż do 2050 roku wskaźnik urbanizacji ma wzrosnąć z 54 proc. do 66 proc.

Kolejną ważką kwestią jest przemysłowa hodowla zwierząt przeznaczonych na mięso, która wiąże się z dużą emisją gazów cieplarnianych.

Dlatego producenci i dystrybutorzy żywności już dziś zastanawiają się, jak poradzić sobie z tym wyzwaniem. Jednym z nich jest IKEA, która w swoim kopenhaskim laboratorium innowacji Space10 zorganizowała warsztat dla specjalistów zajmujących się jedzeniem przyszłości (wśród nich był znany food designer – Simon Perez). Zespół wziął na warsztat klopsiki IKEA, które dzięki ekspansji szwedzkiej marki zyskały kultowy status w wielu krajach (na całym świecie firma sprzedaje w sumie ponad 150 mln pulpecików rocznie).

Wykorzystaliśmy formę i kształt klopsików, bo chcieliśmy zaprezentować wyniki skomplikowanych badań w prosty, zrozumiały i jednocześnie zabawny sposób – tłumaczy Kaave Pout ze Space10.

Wynikiem tego eksperymentu jest 8 koncepcji klopsików przyszłości, które możecie zobaczyć poniżej. IKEA twierdzi, że niektóre z nich mogą wejść do sprzedaży w ciągu najbliższych 20 lat.

Wonderful Waste Ball Wonderful Waste Ball

'Wonderful Waste Ball' został zrobiony z resztek jedzenia, np. z obierków warzyw, które wielu z nas wyrzuca do śmieci (według badań Eurostatu w Polsce marnuje się co roku 9 milionów ton żywności, a do marnowania jedzenia przyznaje się aż 40 proc. Polaków). 

Mighty Powder Ball Mighty Powder Ball

'Mighty Powder Ball' odwołuje się do trendu zastępowania posiłków syntetycznymi proszkami i płynami. Jest bogaty w substancje odżywcze oraz witaminy i minerały.

Nutty Ball Nutty Ball

'Nutty Ball' został zrobiony z mieszanki nasion różnych zbóż, roślin strączkowych oraz orzechów, które obecnie nie są efektywnie wykorzystywane przez producentów żywności.

Artificial Meat Ball Artificial Meat Ball

'Artificial Meat Ball' to tradycyjny szwedzki klopsik mięsny zrobiony z... mięsa wyhodowanego laboratoryjnie.

Urban Farmer Ball Urban Farmer Ball

'Urban Farmer Ball' został zrobiony ze składników pozyskanych z lokalnych miejskich farm. Ten zabieg może przyczynić się do ograniczenia negatywnego wpływu na klimat, powodowanego przez transport jedzenia. 

3D Printed Ball 3D Printed Ball

'3D Printed Ball' to futurystyczny klopsik wyprodukowany w technologii druku 3D przy użyciu mieszanki białka alg, owadów i liści buraków.

Lead Green Algae Ball Lead Green Algae Ball

'Lead Green Algae Ball' został zrobiony z alg. To jadalne wodorosty, których uprawa jest bardzo efektywna – należą do najszybciej rosnących roślin na świecie i uprawia się je pionowo po wodą (uprawy zajmują bardzo mały areał).

Crispy Bug Ball

'Crispy Bug Ball' został zrobiony z jadalnych insektów, które są doskonałym źródłem białka oraz witamin i żelaza. Dodatkowo ich hodowla jest znacznie bardziej efektywna niż hodowla innych zwierząt. Dla porównania – potrzebne jest 10 kg paszy, żeby wyprodukować 1 kg wołowiny. Ta sama ilość paszy wystarczy do wyprodukowania 9 kg owadów.

Więcej o jedzeniu przyszłości robionym m.in. z insektów i alg przeczytacie w najbliższym numerze F5 Print Edition.

infografika
chciwosc
  • nowa belka