rynekkultura

Digital detox: 5 pomysłów na prezent, które sprawią, że twoi bliscy oderwą się od smartfonów

Witryny sklepowe przypominają wam, że najwyższa pora kupić świąteczne prezenty, a wy wciąż nie macie na nie pomysłu? Sprawdźcie nasze propozycje podarunków w duchu digital detox.

Trafienie w gust z prezentem gwiazdkowym nie jest prostym zadaniem. Aż 34 proc. Polaków odkłada na bok niechciane prezenty i o nich zapomina. Co zrobić, aby okazały się strzałem w dziesiątkę, a nie przykrą porażką? Podążając za trendem digital detox, polecamy gwiazdkowe upominki dla rodziny i znajomych, które pomagają oderwać się od natłoku informacji i skupić na pielęgnowaniu relacji z bliskimi.

1. Książka 'Wytwórnik ekologiczny' dla dzieciaków i ich rodziców
Autor: Baobaby Studio
Wydawca: Wytwórnia
Cena: 29zł

Autor: Baobaby Studio Autor: Baobaby Studio

W październiku tego roku ukazała się kolejna pozycja z serii 'Wytwórniki'. To kreatywnie opracowane zeszyty, w których pomysłowość ilustratora uwalnia nieskrępowaną twórczość dziecka. 'Wytwórnik ekologiczny' zaprasza dzieciaki do poznawania natury i zasad bycia eko w bardzo przystępny sposób. Kolorując i rozwiązując kolejne zadania, maluchy rozpoczynają swoją edukację ekologiczną – uczą się przez zabawę. Śledząc po kolei strony publikacji, dzieciaki wcielają się w architekta zieleni, strażnika ekopatrolu, organizują wyprzedaż, a także dowiadują się, skąd bierze się woda w kranie. 'Wytwórnik ekologiczny' może okazać się lepszym prezentem pod choinkę niż kolejna zabawka, ponieważ angażuje rodziców we wspólne spędzanie czasu z maluchami.

bosch

2. Kolorowanki 'Lost Ocean' dla zestresowanych dorosłych
Autor: Johanna Basford
Wydawnictwo: Laurence King Publishing
Cena: 49,99 zł

bosch

Swoją pierwszą kolorowanką dla dorosłych  'Secret Garden' ilustratorka Johanna Basford zapoczątkowała trend, który ogarnął cały świat. Nagle wszyscy poważni dorośli, niczym przedszkolaki, zaczęli bawić się kredkami i kolorować szczegółowe grafiki. W październiku tego roku autorka wydała już trzecią książkę, 'Lost Ocean'. Dlaczego polecamy ją na prezent?

Jak tłumaczy ilustratorka, kolorowanie to banalnie prosta czynność, która pozwala uspokoić się po dniu pełnym pracy i obowiązków, a także uwolnić swój kreatywny potencjał, który jest tłumiony w codziennej rutynie dnia.

To również sposób na ćwiczenie mindfulness, który ułatwia koncentrację. Dlatego wszystkim zestresowanym członkom waszej rodziny polecamy sprezentować pod choinkę  'Lost Ocean', czyli sposób na łatwe i twórcze zrelaksowanie się. 

bosch

3. Gra planszowa 'Colt Express' dla wszystkich
Wydawca: REBEL.pl
Cena: 125,96 zł

bosch

'Colt Express' to jedna z tych gier, która wciągnie zarówno waszych rodziców, znajomych, jak i dzieci. Przenosicie się na dziki zachód, gdzie waszym zadaniem jest obrabowanie pociągu. Problem polega na tym, że każdy z was jest bandytą i nie macie zamiaru zawierać sojuszy. Kto będzie celniej strzelał, przechytrzy szeryfa, Samuela Forda, i złupi najwięcej bogactw na dzikim zachodzie?

Gra polega przede wszystkim na przeszkadzaniu innym uczestnikom, przez co poziom interakcji jest wysoki ku uciesze niektórych graczy, ale dla osób o słabych nerwach może okazać się prawdziwą zmorą.

Planszówka ta jest bardzo dynamiczna, a jednocześnie prosta w opanowaniu i szybko się ją rozgrywa, dlatego możecie w nią zagrać nawet w przerwie między karpiem a pierogami. Jeśli jesteście wzrokowcami, to trójwymiarowy model pociągu, kaktusy i inne elementy 'planszy 3D' z pewnością was urzekną. Dla nieprzekonanych warto dodać, że 'Colt Express' został wyróżniony tytułem Spiel des Jahres 2015, czyli najbardziej prestiżową nagrodą dla planszówek, co jest najlepszym znakiem jakości.

4. Wspólne wyjście dla rodziców i dziadków

bosch

Kiedy ostatni raz zaprosiliście rodziców lub dziadków na sztukę teatralną, koncert albo balet? Zamiast kupować kolejną rzecz, która wyląduje na półce, lepiej podarować bliskim wspólnie spędzony czas, którego w natłoku codziennych spraw, obowiązków i goniących terminów zwykle brakuje. Z takiego rozwiązania szczególnie ucieszą się dziadkowie, którzy zazwyczaj sporadycznie mają okazję nacieszyć się dorosłymi wnukami. Niezależnie od miasta i upodobań, oferta kulturalna jest ogromnie szeroka, dlatego każdy znajdzie coś dla siebie i swoich bliskich. Osobiście polecamy raczej mało kontrowersyjne lub lekkie sztuki, tak aby z założenia przyjemne wyjście, nie przerodziło się w światopoglądowe kłótnie. Taką rozrywkę można połączyć ze wspólną kolacją w jakieś miłej restauracji, co jeszcze bardziej powinno ucieszyć obdarowywanego. Taka forma prezentu pozwala pielęgnować rodzinne relacje lepiej niż jakakolwiek inna kupiona rzecz.

5. Hamak na nogi dla prowadzących siedzący tryb życia
Producent: The Foot Hammock
Cena: $39,99

Jeśli szukacie prezentu dla osoby, która przy biurku spędza większość swojego czasu, to mamy małą podpowiedź. Co powiecie na specjalny hamak, który podtrzymuje stopy, zapewniając komfort podczas siedzenia? Na ten niekonwencjonalny pomysł wpadło dwóch studentów, którzy postanowili zmienić nasze doświadczenia związane z siedzeniem przy stole.

Ich styczniowa kampania na Kickstarterze została w całości sfinansowana w dwa dni, więc chętnych do skorzystania z takiej możliwości nie zabrakło.

Według twórców, hamak wpływa na prawidłową posturę podczas siedzenia, zwiększa komfort i przyczynia się do generalnej poprawy zdrowia. Nie istnieją żadne dowody, które potwierdzałyby te tezy, jednak gadżet wydaje się naprawdę interesujący. Wyobraźcie sobie, że zmęczeni po ciągłej pracy, możecie na chwilę zamknąć oczy, i przenieść się myślami do ciepłych krajów, machając nogami na hamaku. Ten prezent nie może się nie spodobać. Wynalazek jest dostępny w wersjach z materiału, polaru, a nawet z podgrzewaczem (tak aby nikomu nie zmarzły zimą stopy). Hamak pod stołem w kuchni, z którego korzystają wszyscy domownicy – brzmi obiecująco!

chciwosc
  • nowa belka