rynekmarka

Składane domy IKEA pomagają uchodźcom w Europie

Schronienia IKEA były projektowane z myślą o krajach ogarniętych wojną. Teraz pomagają uchodźcom w Europie, a zapotrzebowanie na nie jest tak duże, że firma nie nadąża z produkcją.

Od kilku lat IKEA i UNHCR (agenda ONZ ds. uchodźców) pracują nad projektem uniwersalnego schronienia dla uchodźców. Jego prototyp został po raz pierwszy zaprezentowany w 2013 r., od tego czasu testowało go 40 rodzin z Iraku i Etiopii. W marcu tego roku dowiedzieliśmy się, że szwedzka firma w najbliższych latach wyprodukuje na zamówienie ONZ 10 tys. tymczasowych mieszkań dla uchodźców. 

IKEA

Uniwersalne schronienie (ang. Better Shelter), tak jak większość innych produktów IKEA, jest dostarczane w częściach, w poziomych opakowaniach. Złożenie wszystkich elementów w całość jest bardzo proste i zajmuje około 4 godziny. Wystarczy złożyć ramę ze stalowych rurek, a następnie przymocować do nich lekkie panele polimerowe (wszystkie narzędzie, które są do tego potrzebne, dostarczane są w komplecie).

Gotowy 'domek' ma 17,5 m2 powierzchni i może spokojnie pomieścić 5-osobową rodzinę.

Pokrycie jego dachu jest wyposażone w panele solarne, które w ciągu dnia są w stanie zmagazynować na tyle dużo energii, by w nocy oświetlić wnętrze domku. Ściany obiektu są natomiast izolowane termicznie, dzięki czemu chronią zarówno przed upałem, jak zimnem na zewnątrz. 'Tymczasowa' konstrukcja może wytrzymać aż 3 lata, czyli znacznie więcej niż prowizoryczne szałasy, w których dotychczas żyło większość uchodźców.

Koszt schronienia IKEA to około 1,15 tys. dolarów (4,6 tys. złotych). 

IKEA Bettet Shelter
IKEA
ikea
chciwosc
  • nowa belka