kultura

Książki dla dzieci, które warto mieć w domowej bibliotece

Jak zachęcać dzieci do czytania już od najmłodszych lat? Polecamy kreatywne publikacje do czytania, oglądania, opowiadania i zabawy, przy których z pewnością nie będą się nudzić.

Polskie czytelnictwo od lat boryka się z ogromnymi problemami. Aż 58,3 proc. Polaków nie przeczytało ani jednej książki w 2014 roku. To i tak o 2,5 proc. mniej niż w roku poprzednim, lecz wciąż to bardzo mierna statystyka. A przecież istnieje masa ciekawych i pięknych publikacji. Wybraliśmy kilka pozycji idealnych na wspólne czytanie z dzieckiem.

Licho i inni
Agnieszka Taborska, ilustracje: Lech Majewski
Wydawnictwo: Bosz

licho

Chociaż po tytule można sądzić, że ta pozycja  wywoła jedynie panikę oraz strach wśród dzieci, to 'Licho i inni' jest uwielbiane zarówno przez rodziców, jak i maluchy. Dzięki książce przeniesiemy się w świat legend i baśniowych stworów o słowiańskich korzeniach, które autorka zebrała w piętnaście opowiadań, idealnych jako bajka na dobranoc. Historyk sztuki, Agnieszka Taborska, stworzyła dowcipne historie, które są kopalnią wiedzy na temat motywów ludowych oraz rodzimego folkloru. Nie bez znaczenia jest tutaj warstwa graficzna, ponieważ ilustracje Lecha Majewskiego pozwalają najmłodszym (choć nie tylko) poznać, oswoić się, a także zainteresować regionalną sztuką ludową.

Tytułowe Licho, Niebożęta, Dziwożony czy Utopce, to tylko niektóre ze straszydeł, które poznacie dzięki książce.

Może być ona również inspiracją do podróży, by kurpiowskie czółenko lub góralskie kierpce, pokazać dzieciom na żywo.

 

Archi.TEKTURKI - Powojenne budynki warszawskie

Marlena Happach, ilustracje: Robert Czajka
Wydawnictwo: Muzeum Powstania Warszawskiego

bosch

Książki, które nie są płaskie, sprawiają prawdziwą frajdę dzieciom i ich rodzicom, dlatego polecamy Archi.TEKTURKI. Przewracając kolejne kartki jak z pod ziemi wyrośnie Pałac Kultury, Stadion Narodowy czy wieżowiec Metropolitan. Oryginalna, trójwymiarowa książka typu pop-up wciągnie czytelników w niesamowitą  opowieść o powojennych budynkach Warszawy i ich twórcach. Te historie pozwolą lepiej zrozumieć zamysł architektów oraz to, że czasem zderzenie wizji z rzeczywistością bywa trudne. Taka prezentacja architektury pozwala dostrzec piękno często ukryte pod banerami, rusztowaniami oraz w gąszczu innych, niepasujących budynków. Archi.TEKTURKI są publikacją edukacyjną, ale bardzo estetyczne wykonanie i sam pomysł powodują, że chce się ją po prostu mieć, przeglądać i do niej wracać. Czekamy na podobne publikacje z innych miast.

fot Kuba Sowiński fot Kuba Sowiński

Oczy
Iwona Chmielewska
Wydawnictwo: Warstwy

bosch

Iwona Chmielewska uważana jest za jedną z najwybitniejszych autorek książek obrazkowych. Laureatka wielu prestiżowych wyróżnień, która jest uwielbiana w Korei Południowej, za tę publikację otrzymała nagrodę Bologna Ragazzi Award, uznawaną za 'ilustratorskiego Oscara' lub 'dziecięcego Nobla'. Chmielewska stworzyła przejmującą oraz pięknie zilustrowaną opowieść o darze widzenia i poznawania w ten sposób świata, a także o ułomności zmysłu wzroku lub jego braku.

W czasach kiedy jesteśmy atakowani nadmiarem obrazu, zatrzymanie się i ponowne 'szerokie otwarcie oczu' może okazać się zupełnie nowym doznaniem.

'Oczy' to prawie 80 stron, z których w naprzemiennym porządku z pustej niemal kartki spogląda na nas para oczu, a na kolejnej stronie wokół źrenic zbudowana jest historia. To jakby podglądanie przez dziurkę od klucza i odgadywanie, co kryje się po drugiej stronie. Ta zabawa bardzo podoba się mniejszym dzieciom, a tym trochę starszym pozwala odkrywać nieoczywiste skojarzenia i inaczej spojrzeć na świat. Pomimo pastelowych kolorów nie można oczekiwać, że jest to łatwa pozycja. Nie znajdziemy tam dużo tekstu, 'który wystarczy przeczytać dzieciom'. 'Oczy' to książka wymagająca, do której wielokrotnie wraca się po nowe doświadczenia, a w waszych dzieciach może zaszczepić wyjątkową umiejętność patrzenia i widzenia więcej.

bosch

Seria: Mamoko
Aleksandra i Daniel Mizielińscy
Wydawnictwo: Dwie siostry

bosch

Co najmniej jedna pozycja z serii Mamoko to element obowiązkowy każdej dziecięcej biblioteki. Aleksandra i Daniel Mizielińscy stworzyli książki, które służą rozwijaniu wyobraźni i przy których z pewnością nie będziecie się nudzić. Każda rozkładówka przedstawia wspaniale narysowany fragment miasteczka Mamoko i jego mieszkańców. Na jednej stronie znajdziemy mnóstwo równoległych historii, które są kontynuowane na kolejnych. Ogrom szczegółów i drobnych elementów pozwala za każdym razem odkrywać nowe przedmioty i tworzyć unikalne historie. W 'Mam oko na liczby' oraz 'Mam oko na litery' dzieciaki w pomysłowy sposób ćwiczą umiejętność liczenia a także znajomość alfabetu.

Miasteczko Mamoko uważane jest za prawdziwą obrazkową ucztę, która rozwija dziecięcą spostrzegawczość.

Potrafi być także prawdziwą zmorą rodziców, którzy tracą gardło opowiadając o poszukiwaniach Cichomysła z 'Dawno temu w Mamoko' czy pracy Telesfora Śrubki z 'Mamoko 3000'. Zachęćcie maluchy do tworzenia własnych historii i sprawdźcie, co takiego sami przeoczyliście. 

oko

Paryż Piżamorama
Frederique Bertrand, Michael Leblond
Wydawnictwo: Wytwórnia

male paryz

Książki, które intrygują i w pewien sposób wyłamują się z tradycyjnie postrzeganej literatury, uważamy za szczególnie atrakcyjne dla młodych fanów papierowych kartek, dlatego właśnie polecamy 'Paryż Piżamoramę'. To historia chłopca w piżamie w paski, który śniąc przenosi się do magicznego Paryża. Na naszych oczach kolejne kartki dosłownie ożywają, a wszystko dzięki zastosowaniu techniki animacji 'ombro cinema', która jest oparta na iluzji optycznej.

Przesuwając po stronie specjalną, paskowaną folię uzyskujemy iluzję ruchu, która zafascynuje zarówno młodszych jak i starszych czytelników.

'Paryż Piżamorama' jest nowością na rynku - ukazała się zaledwie pod koniec października, a w ten sam sposób możecie zwiedzić również Nowy Jork. Jeśli chcecie sprawdzić, jak to działa, zachęcamy do obejrzenia poniższego filmiku.

chciwosc
  • nowa belka