rynektechnologiamarka

IKEA wyprodukuje w Polsce dokładnie tyle zielonej energii, ile zużywa

Polska stanie się pierwszym krajem w Europie, poza Skandynawią, w którym IKEA osiągnie całkowitą niezależność energetyczną.

Kilka miesięcy temu pisaliśmy o tym, że w latach 2009-2015 IKEA przeznaczyła 1,7 miliarda euro na walkę ze zmianami klimatycznymi, umieszczając w różnych częściach świata 700 tys. paneli słonecznych na dachach swoich sklepów i stawiając przeszło 300 turbin wiatrowych. Do 2020 roku szwedzka firma planuje wydać kolejne 1,1 miliarda euro na ten cel, inwestując 60 proc. kwoty w dalszą rozbudowę mechanizmów korzystania z energii odnawialnej. Efekty tych działań widać już w Polsce. Już niedługo staniemy się pierwszym poza Skandynawią krajem w Europie, w którym IKEA osiągnie całkowitą niezależność energetyczną. Jak to możliwe?

IKEA posiada obecnie w Polsce pięć farm wiatrowych, a w przeciągu dwóch miesięcy prawdopodobnie sfinalizuje zakup szóstej w Lubartowie na Lubelszczyźnie. 

IKEA

To nie wszystko. W polskich fabrykach IKEA Industry wykorzystywane są kotły na biomasę, a w jednej z nich działa też system kogeneracyjny wytwarzający energię elektryczną i cieplną z biomasy. W części krajowych sklepów i centrów dystrybucji firmy działają także pompy ciepła oraz kolektory słoneczne podgrzewające wodę.

Po uruchomieniu kolejnej farmy wiatrowej IKEA będzie wytwarzać 473 GWh energii elektrycznej rocznie, co razem z energią cieplną z biomasy, zaspokoi zapotrzebowanie firmy na energię w Polsce.

Dzięki kolejnym inwestycjom w odnawialne źródła energii, szwedzki potentat chce do 2020 roku na całym świecie wytwarzać tyle energii, ile zużywa. 

- Jeżeli chcemy powstrzymać zmiany klimatyczne to jest to bardzo istotne, żeby duże firmy również brały odpowiedzialność za redukcję emisji. IKEA ma cel, żeby wytwarzać tyle energii odnawialnej, ile konsumuje. W Polsce powinno to nastąpić w przeciągu najbliższych miesięcy. Dzięki tym inwestycjom uda nam się obniżyć nasz ślad węglowy w kraju - podsumowuje w rozmowie z serwisem Gramwzielone.pl Karol Gobczyński, Manager ds. Energii i Klimatu w Grupie IKEA w Polsce.

chciwosc
  • nowa belka