kultura

Dziewczyny też rysują, czyli kobieca strona polskiego komiksu

Jeśli wydaje wam się, że polski komiks jest zdominowany przez mężczyzn to jesteście w błędzie! Oto 5 współczesnych rysowniczek, które podbijają rodzimy rynek historii obrazkowych.

1. Agata Endo Nowicka

Znana i ceniona polska ilustratorka oraz rysowniczka. Oprócz prac do różnych magazynów, od 2001 do 2010 r. prowadziła wraz z Bartkiem 'belle' Felczakiem i Dominikiem 'enenkiem' Zacharskim pierwszego w Polsce bloga rysunkowego komix.blog.pl.

Główną bohaterką jej komiksów jest ona sama - postać wpleciona w różne życiowe historie opowiedziane prymitywną kreską z Painta.

W październiku 2003 r. w Baumgart cafe odbyła się pierwsza indywidualna wystawa jej rysunków, połączona z imprezą 'dziewczyny do kredek!', która miała za zadanie zgromadzić autorki i miłośników dziewczyńskich komiksów.

agata endo nowicka
agata endo nowicka

2. Ewa Juszczuk

Ewa Juszczuk tworzy prace o słodkiej, bajkowej stylistyce.

Niezwykły humor autorki jest przede wszystkim ilustracją dla wielu artykułów, ale artystka sięga również po komiks.

Jej krótkie formy mogliśmy zobaczyć w cartoon'owym projekcie 'Karton' (tam znalazła się ilustrowaną przez nią opowieść o czterech dziewczynkach z cyrku, które po jego zamknięciu muszą stawić czoła zwykłemu społeczeństwu), Zeszycikach Komiksowych (‘Biceps 6’), czy w antologii ‘Polish female comics - Double portrait’.

juszczuk
juszczuk

3. Magda Danaj

'Porysunki' to prace z pogranicza komiksu i ilustracji. Opowiadane przez Magdę historie są niezwykle autentyczne, dlatego każdy jest w stanie odnaleźć kawałek swojego życia w absurdalnych scenkach. Najczęściej są one lakoniczne, ostre i ironiczne - dotykają takich tematów jak relacje międzyludzkie, stosunki damsko-męskie i zjawiska społeczne.

Jednak pod tą satyrą kryją się często refleksje na temat ważnych problemów współczesności.

Temat jest tu najważniejszy, dlatego autorka zdecydowała się stosować prostą, czarną kreskę.

danaj
danaj

4. Magda Rucińska

Rysowniczka i recenzentka, która przez ostatnie lata była związana z 'Zeszytami Komiksowymi'. Jak mówi o sobie: 'lubi kulturowe przejawy złego gustu, nieudane filmy i kiepską literaturę'.

W jej ilustracjach i komiksach widać próbę zmierzenia się z historiami tkwiącymi we własnej pamięci, ale także próbuje wejść do głowy czytelnika.

Z tego powodu można uznać, że jej malarskie kadry są zarazem osobiste jak i uniwersalne.

magda rucinska
magda rucinska

5.  Anna Helena Szymborska

Autorka znana głównie z publikacji krótkich form komiksowych w zinach ('B5' czy 'Jeju'). Inne jej prace można odnaleźć w internecie na jej autorskim blogu.

W swojej technice stawia na realizm nawiązujący do twórczości Enki Bilala i współczesnych prac Milo Manara.

Szymborska nie tylko wizualizuje historie (ostatnio 'Królestwo Strachu' w 'Biały Orzeł - 9'), ale jest także autorką okładek do wielu komiksów (m.in. SuperHero Magazyn - 4 - (2/2015), 'Kapitan Żbik - 6 - Wzywam 0-21').

szymborska
szymborska
  • belka lotto