kultura

Polska w krzywym zwierciadle, czyli 5 satyrycznych komiksów o naszej współczesności

Polska rzeczywistość często irytuje, męczy i zawstydza. Można ją jednak ukazać w zabawny i ciepły sposób, który obróci nasze przywary w coś wartościowego. Oto 5 rodzimych satyrycznych komiksów, które trzeba znać.

1. Jeż Jerzy

Seria komiksowa pisana przez Rafała Skarżyckiego i ilustrowana przez Tomasza Lwa Leśniaka. Od 1996 ukazywał się w magazynie Ślizg i w Świerszczyku, ale od 2002 można go czytać w formie samodzielnych albumów komiksowych. W przygodach Jeża Jerzego kryje się ironiczne spojrzenie na polską rzeczywistość.

W zabawnych opowieściach odnajdziemy satyrę na charakterystyczne dla pewnego okresu grupy społeczne (np. dresiarzy), przedstawicieli popkultury, polityków czy funkcjonariuszy prawa.

jez jerzy
jez jerzy
jez jerzy

2. Bug City

W mieście robaków nie ma jednego głównego bohatera, gdyż każda pojawiająca się postać wnosi odmienny koloryt do przedstawianych opowieści.

Owady zamieszkujące Bug City mają ludzkie cechy i tworzą świat, który my sami znamy z obserwacji ciemnej strony naszego otoczenia.

Mafia, prostytutki i dilerzy? Okazuje się, że i te grupy mogą być całkiem zabawne, jeśli obserwuje się ich codzienne perypetie.  Komiks pojawiał się w sieci od 2006 do 2008 roku. W 2007 roku ukazał się jeden album ze znanymi już, ale także i kilkoma nowymi, historiami sławnych już robaków.

bug city
bug city
bug city

3. Wilq Superbohater

Pierwsze komiksy z Wilqiem ukazały się w 2003 r. na łamach magazynu 'Produkt'. Seria komiksowa jest tworzona przez braci Bartosza i Tomasza Minkiewiczów, którzy zdecydowali się przyjąć dość prymitywną kreskę do ukazywania losów Wilq'a - mieszkańca rodzinnego miasta autorów, czyli Opola.

Bohater przedstawia się tam jako 'skwaszony buc', który pracuje w agencji reklamowej 'Oko', a tam 'kopiuje teksty z Microsoft Worda do Corela'.

Jakie szczególne zdolności posiada ten superbohater? Oprócz latania, które nie jest niczym wyjątkowym w świecie komiksu, dodatkowo dobrze gra w Quake'a.

wilq
wilq
wilq

4. Miasteczko Mikropolis

Czytelnik zostaje szybko wciągnięty w opowiadania autorstwa Dennisa Wojdy (tekst) i Krzysztofa Gawronkiewicza (rysunki).

W 2001 roku wydany został album komiksowy 'Przewodnik turystyczny', a w 2002 roku ukazał się drugi zatytułowany 'Moherowe sny'.

- Mikropolis jest antropologiczną groteską, miniaturką naszego własnego świata, naszych przywar, przyzwyczajeń i cech charakteru. Autorzy lubią swoich bohaterów, obdarzają ich wyrazistymi osobowościami, a przy tym dbają, byśmy mogli odnaleźć w jednej z nich siebie: w przenikliwym Ozrabalu, pretensjonalnym Poecie, maniakalnej Babci. - tak opisuje Jarosław Lipszyc kolejną komiksową opowieść o losach Mikropolis.

miasteczko mikropolis
miasteczko mikropolis
miasteczko mikropolis

5. Człowiek Paroovka

Jedyny polski superbohater, który jest w stanie przeciwstawić się Człowiekowi-Popcornowi i Gangowi Wąsaczy. Człowiek Parówka jak nikt inny stawia czoła niebezpiecznym i często nietypowym wyzwaniom.

Wszystkie jego potyczki łączy hitchcockowski suspens, zaskakujące zwroty akcji i rzecz jasna niepowtarzalny humor.

O brawurowych wyczynach postaci przeczytacie w albumach stworzonych przez Marka Lachowicza (kolorowaniem zajął się Tomek Kuczma).

człowiek paroovka
czlowiek paroovka
człowiek paroovka
  • belka lotto