kultura

Podczas konkursu trzeba stworzyć smak jak z dzieciństwa

Najlepsi w Polsce barmani będą mieli za zadanie stworzyć drinka, który smakuje świeżo, a zarazem znajomo i przyjemnie. Rozmawiamy z Andrzejem 'Bandytą' Bańdo - finalistą konkursu Ballantine’s Bartenders Challenge.

F5: Jak rozpoczęła się twoja przygoda z pracą za barem?

Andrzej Bandyta Bańdo: Zaczynałem jako kelner w komercyjnym i nieciekawym miejscu, gdzie za barem stał mój szef. Kiedy robił jakieś koktajle, zawsze miałem wrażenie, że robi to źle, że można zrobić to szybciej i lepiej. Po niecałym miesiącu już mnie tam nie było i zacząłem pracować jako samodzielny barman. Początki nie były łatwe, ale nie żałuję żadnej sekundy za barem i żadnej (nawet tej niedanej) próby.

Co najbardziej lubisz w tej pracy?

Kontakt z ludźmi. To, że mogę im dać część siebie daje mi poczucie szczęścia.

Jak bardzo istotna dla barmana jest relacja z klientem?

W zasadzie ten kontakt jest najważniejszy. Szybkość i technika oczywiście też się liczą, ale jednak podejście do klienta jest istotą tego zawodu. Od wielu lat obsługuję jednego gościa, który na początku pił tylko czystą, bo podobno po niej czuł się najlepiej. Jednak po kilku wizytach namówiłem go w końcu na whisky. Pamiętam, że był to akurat Ballantines 17YO z uwagi na jego wyrazisty, pełny i owocowy charakter. Okazało się, że był to strzał w 10 i od tamtego czasu przychodzi tylko na whisky. Cieszy mnie to, że przychodzi na nią zawsze do mnie - nawet gdy zmieniam miejsce pracy, to wpada do lokalu i pyta, co dzisiaj mogę mu polecić.

barman

Jakie znaczenie ma organizowane podczas przygotowywania drinków show?

Prezentacja koktajlu mocno wpływa na końcowy odbiór. Działą to trochę na podobnej zasadzie jak reklama w TV - coś dobrze zapowiedziane  automatycznie lepiej smakuje.

Czym trzeba zabłysnąć podczas konkursu Ballantine’s Bartenders Challenge?

Kreatywnością i energią, Ważne jest to, żeby znaleźć nowe smaki, coś czego nikt wcześniej nie próbował zrobić albo uzyskać na bazie popularnych składników smak, który będzie czymś nietypowym. Ma być to trochę jak smak z dzieciństwa, którego nie potrafimy nazwać, ale dobrze nam się kojarzy i wtedy pijemy taki koktajl z prawdziwą przyjemnością.

Dlaczego tak ważna jest dobra znajomość każdego rodzaju whisky, które ma być wykorzystane w przygotowaniu konkursowego napoju? Z uwagi na nuty smakowe, żeby wiedzieć jak to smakuje i jak można to połączyć.

barman
barman

Z jakimi innymi składnikami najlepiej komponuje się whisky?

Jeżeli miałbym powiedzieć coś ogólnie o szkockich whisky to świetnie mieszają się z suszonymi owocami, wanilią, karmelem, jabłkami oraz oczywiście standardowym 'mikserem', o którym oczywiście nie mogę wspomnieć.

Jakie drinki pijesz najchętniej?

Zdecydowanie Old Fashioned na bazie Ballantine’s 12 YO. Bardzo lubię też Gin Martini.

  • whisky