kultura

5 polskich komiksów historycznych, które musicie znać

Komiks historyczny to wiedza podana w popkulturowym sosie. Zobaczcie powstałe w ostatnich latach komiksowe zeszyty, które pokazują przeszłość naszego narodu.

1. 'W imieniu Polski Walczącej - Kampinos '44'

kampinos 44

- Komiks będzie opowiadał o zgrupowaniu Adolfa Pilcha ps. 'Góra', 'Dolina'. To było największe polskie zgrupowanie partyzanckie II wojny światowej, które przywędrowało do Kampinosu z Puszczy Nalibockiej (wcześniej walczyli tam np. z braćmi Bielskimi - znanymi z filmu 'Opór'). Komiks będzie opowiadał m.in o odsieczy dla walczących warszawskich powstańców. To będzie nasz najdłuższy komiks - tak mówił o swoim dziele scenarzysta komiksu Sławomir Zajączkowski.

Autorem rysunków w zeszycie wydanym przez Instytut Pamięci Narodowej jest Krzysztof Wyrzykowski, który stara się realistycznie oddać obraz tamtych zdarzeń.

kampinos 44

2. '11/11 = Niepodległość'

niepodleglosc 11

'11/11 = Niepodległość' to antologia komiksu przygotowana przez Narodowe Centrum Kultury i Stowarzyszenie Twórców 'Contur' na obchody Narodowego Święta Niepodległości.

Wydanie jest skierowane głównie do młodych Polaków, którzy chcieliby się dowiedzieć czegoś o historii swojego państwa.

Każdy młody fan komiksów, który ma na swojej półce ten tytuł, powinien czuć, że posiada coś wyjątkowego - zeszyty wyszły w limitowanym nakładzie 1111 numerowanych egzemplarzy, a ponadto zostały przygotowane przez znakomitych rysowników, m.in. Gabrielę Becla, Jacka Michalskiego, Wojciecha Nawrota, Tomasza Tomaszewskiego, Janusza Wyrzykowskiego.

niepodleglosc 11
niepodleglosc 11

3. 'Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi'

solidarnosc

Pierwszy komiks o Solidarności został wydany w podziemiu w 1984 r., ale po 23 latach Zin Zin Press wypuściło album, który ponownie odwołuje się do tamtych przełomowych wydarzeń. W zbiorze 'Solidarność - 25 lat: Nadzieja zwykłych ludzi' znajdziemy cztery nowele: o strajku w Stoczni Gdańskiej, o przygotowaniach do stanu wojennego, o zabójstwie księdza Jerzego Popiełuszki i o obradach Okrągłego Stołu.

Oprócz historii, opowiedzianych kreską Filipa Myszkowskiego, Andrzeja Janickiego, Janusza Ordona, Jacka Michalskiego, Krzysztofa i Janusza Wyrzykowskich, znajdziemy tam również ciekawe materiały historyczne.

Są to komentarze Lecha Wałęsy, prof. Wojciecha Roszkowskiego, Jana Rulewskiego, ks. Romualda Biniaka i dra hab. Jacka Knopka. 

autor: Andrzej Janicki
autor: Jacek Michalski

4. '44'

444

Pierwsza antologia '44' ukazała się w połowie sierpnia 2007 r. z okazji obchodów 63. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego (wydana przez Muzeum Powstania Warszawskiego).

Stała się ona pierwszym poważnym impulsem do tworzenia innych komiksowych publikacji, które przedstawiają losy naszego kraju.

Czemu dopiero to wydanie miało taką wagę? Powodem jest przede wszystkim zaproszenie do projektu najlepszych polskich rysowników - m.in. Krzysztofa Gawronkiewicza, Benedykta Szneidera, Jakuba Rebelki, Roberta Adlera, Jacka Frąsia, Sylwii Resteckiej, Agaty Nowickiej, Marka Oleksickiego. Stworzyli oni 17 odrębnych nowel (260 stron) o tematyce powstańczej. Pieczę nad jakością wydania sprawował inicjator całego przedsięwzięcia, Przemysław 'Trust' Truściński - uznany polski rysownik komiksowy i reklamowy oraz storyboardzista.

444
444

5. '1956: Poznański Czerwiec'

czerwiec

Akcja komiksu '1956: Poznański Czerwiec' dzieje się w ciągu jednego ważnego dnia, który zapisał się w historii Polski. 28 czerwca był dniem pokojowego protestu robotników poznańskich zakładów Cegielskiego (wtedy Zakładów im. Stalina), do którego przyłączyła się spontanicznie większość mieszkańców miasta. 100 tys. ludzi manifestowało na głównym placu w centrum Poznania - kilkudziesięciu z nich zginęło, a kilkuset zostało rannych na skutek starcia z funkcjonariuszami UB, PZPR, milicji i wojska.

W komiksowej opowieści o tym zdarzeniu biorą udział postaci zarówno historyczne, jak i fikcyjne, ale całość przyjmuje niezwykle autentyczny charakter.

Dzieje się tak nie tylko za sprawą wciągającego scenariusza, ale także niezwykłej, reportażowej kreski Jacka Michalskiego, który postawił na prostotę przekazu i szkicowość.

czerwiec
czerwiec

Źródło: komiks.gildia.pl

  • belka lotto