kulturamedia

Dziewice w ciąży, czyli moda na niepokalane poczęcie

Zajść w ciążę jako dziewica? Nie przesłyszeliście się - niepokalane poczęcie przestaje być biblijną historią i zaczyna dotyczyć nowej grupy klientek in vitro.

Medycyna w zakresie leczenia bezpłodności rozwinęła się na tyle imponująco, że zaczyna przełamywać granice, uważane dotychczas za nieprzekraczalne. Zostać matką po menopauzie? Nie ma problemu. Dziecko ze związku jednopłciowego? Też da się zrobić. Zajść w ciążę jako dziewica? Nie przesłyszeliście się - niepokolane poczęcie przestaje być biblijną historią. Wszystkie te przypadki łączy jedno - zapłodnienie metodą in vitro (to coraz popularniejszy sposób na urodzenie dziecka - w 2012 roku w samych Stanach Zjednoczonych skorzystało z niego około 62 tysięcy kobiet).

virgin

Scenariusz, w którym zajęta karierą kobieta, wiecznie odkładała decyzję o macierzyństwie na później, aż pozostało jej tylko in vitro, jest coraz częściej spotykany. Także w obliczu kobiet, które pragną mieć dzieci, ale nie chcą w tym celu uprawiać seksu. Ciężarne dziewice w popkulturze pojawiły się już wcześniej - kilka lat temu hitem w Stanach Zjednoczonych był serial 'Jane The Virgin'. Jego główna bohaterka, urocza studentka, przypadkowo zostaje zapłodniona dzięki metodzie in vitro (nie pytajcie jak). Polacy nie gęsi, swoją wersję tego formatu mają - wyprodukowana przez TVN 'Majka' nie zdobyła jednak serc rodzimych telewidzów. Może dlatego, że najlepsze historie pisze samo życie.

W przypadku nowej grupy klientek klinik in vitro, czyli dziewic świadomie decydujących się na taką formę zajścia w ciążę, o pomyłce nie może być mowy.

Pierwsza reakcją otoczenia na wieść o dziewiczej ciąży jest zazwyczaj lekki szok. Korzystające z zabiegu argumentują jednak, że odrzucanie szansy, jaką daje im współczesna medycyna z powodu braku akceptacji społecznej, byłoby dla nich krzywdzące.

http://data.whicdn.com/images/162641107/large.gif

Do przeprowadzenia takich zabiegów przyznała się między innymi brytyjska klinika Care Fertility, twierdząca, że w ostatnich 5 latach skorzystało z niego około 25 pacjentek, będących jeszcze przed rozpoczęciem życia seksualnego. Amerykańskie kliniki milczą na temat liczb, przyznają jednak, że coraz częściej mają do czynienia z takimi sytuacjami. Lekarka pracująca w jednej z nich, Create Fertility, twierdzi, że z pierwszym takim przypadkiem zetknęła się w 2010 roku i że miała już do czynienia z 'co najmniej 10 osobami, które zdecydowały się na zajście w ciążę dzięki in vitro, zamiast współżyciu'. Jak jednak podkreśla, kilka z nich miało partnerów - ale z różnych przyczyn pary nie uprawiały seksu.

Jedną z przyczyn jest tzw. pochwica, czyli dysfunkcja seksualna polegająca na niezależnym od woli skurczu mięśni wokół wejścia do pochwy, co uniemożliwia stosunek, powodując silny ból.

Podłożem zjawiska są kwestie psychiczne - np. przebyte w dzieciństwie traumatyczne doświadczenia lub lęki seksualne kobiety. Pochwicę można wyleczyć - jednak nie w każdym przypadku, a sama długość leczenia jest trudna do przewidzenia.

https://stories.lovoo.com/wp-content/uploads/2015/09/Natasha-Bedingfield-natasha-bedingfield-37737427-500-248.gif

Pacjentki, które z powodów psychicznych lub fizycznych unikają seksu, można jeszcze zrozumieć.

Część z 'dziewiczych ciąż' to świadomy wybór młodych kobiet, które wcale nie wykluczają późniejszego życia seksualnego.

- Widok pacjentek, które nie mają żadnych fizycznych przeciwwskazań, aby zajść w ciążę naturalnie, to nowość, która pojawiła się w ostatnich latach. Duża część z nich to zaledwie dwudziestoparolatki. Jak się tłumaczą? Brakiem nadziei na spotkanie kogoś w najbliższym czasie, niechęcią do pochopnego nawiązywania relacji i silnym pragnieniem posiadania dzieci już teraz. Zawsze w takich sytuacjach oferujemy konsultacje z psychologiem, ale większość z nich jest już zdecydowana - tłumaczy profesor Greeta Nargund, pracująca w klinice in vitro. Taka decyzja słono kosztuje - nawet ponad 12 tysięcy dolarów w amerykańskich klinikach. Oczywiście dziewice nie mogą liczyć na refundację, często muszą jeszcze zapłacić za zabieg usunięcia błony dziewiczej przed porodem i dodatkową opiekę lekarza, który ma doświadczenie w takich przypadkach. Jak widać, to ich nie odstrasza.

Pojawiają się liczne głosy, krytykujące fakt, że matkami zostają kobiety, które nie mają nawet doświadczenia w budowaniu relacji, a co dopiero rodziny.

Dyskusja o rolach matki i ojca w życiu dziecka ma wiele z tym wspólnego - kobiety, spełniając swoją potrzebę, niekoniecznie myślą o losach dziecka. Życzymy powodzenia przy odpowiadaniu mu na pytanie, jak pojawiło się na świecie.

  • belka