kultura

6 polskich projektów nowych mediów, które warto poznać

Te prace łączą sztukę analogową z wykorzystywaniem interakcji na linii artysta-odbiorca. Zobaczcie, jak rodzimi twórcy interpretują pojęcie 'sztuki nowych mediów'

Co prawda możemy się pochwalić jednym z najstarszych i największych w Europie festiwali sztuki nowych mediów - WRO Biennale, jednak na polskiej scenie nowomedialnej widać sporą lukę. Zwłaszcza gdy mówimy o sztuce ściśle nowych mediów, czyli pominięciu video artu i fotografii przy skupieniu się na działaniach wykorzystujących interakcje z odbiorcą czy generowaniu obrazu i dźwięku w czasie rzeczywistym.

Nie oznacza to jednak, że rodzime przykłady takiej twórczości nie istnieją. Poniżej przedstawiamy kilka polskich projektów z 'nowocześniejszego' nurtu sztuki nowych mediów, które pojawiły się przez ostatnie lata.

Elektrobiblioteka - Waldek Węgrzyn

Elektrobiblioteka to projekt, który udowadnia prawdziwy potencjał tkwiący w sztuce nowych mediów. Projekt łączy ze sobą tradycyjne doświadczenie interakcji 'analogowej' książki z medium cyfrowym. Robi to, wzbogacając 'papierowe' treści animacją i dynamiczną treścią wyświetlaną na ekranie komputera.

Constellaction - panGenerator

Constellaction to projekt podejmujący zagadnienie zjawisk emergentnych (obserwowanych np. w ławicach ryb czy stadach ptaków, ale również funkcjonowaniu mózgu) w formie otwartej na interakcję z odbiorcami. Kilkaset niezależnych obiektów komunikuje się ze sobą za pomocą błysku światła, tworząc coś na wzór świetlnego domino. Elementy można dowolnie aranżować, co zachęca uczestników do swobodnego eksperymentowania z różnymi układami.

SENSORIUM - Rafał Zapała

Instalacja muzyczna wykorzystująca odczyty z sensorów EEG (mierzących aktywność elektryczną mózgu) oraz inne parametry - puls oraz przewodnictwo skórne - do generowania kompozycji muzycznej.

Sonic Explorer - Szymon Kaliski, Marek Straszak

Interaktywna instalacja audiokinetyczna, pozwalająca publiczności na generowanie prostych, rytmicznych sekwencji odgrywanych za pomocą solenoidów, które uderzają w pięć stalowych obiektów zawieszonych w przestrzeni. Dobry przykład dzieła-instrumentu, który ożywa dopiero w interakcji z odbiorcą.

3D Mapping Sculpture - bridge, Platige Image

To ponad 3-metrowa płaskorzeźba złożona w całości z wydrukowanych w 3D elementów. Na jej powierzchnię rzutowana jest interaktywna projekcja reagująca na ruch przechodzących osób. To dobry przykład połączenia technik modelowania parametrycznego z nowoczesnymi metodami fabrykacji (druk 3D) oraz interakcją.

Post-Apocalypsis - zespół (m.in. Paweł Janicki, Michał Krawczak, Agnieszka Jelewska, Rafał Zapała, Michał Cichy)

Interaktywna przestrzeń - instalacja, nagrodzona złotym medalem na Praskim Quadriennale. Realizacja angażuje odbiorcę, który wkracza w świat instalacji, gdzie dźwięk, pogoda i polityka (główne hasła tegorocznej edycji PQ) tworzą niezwykły ekosystem. Zwiedzających otacza audiosfera skomponowana z danych pogodowych, pobieranych na bieżąco z wybranych punktów na Ziemi. Obiektami ekspozycji są drzewa, które po przytknięciu do nich dowolnej części ciała 'mówią' fragmentami tekstów polskich romantyków. Bezpośrednią inspiracją dla instalacji był spektakl Jerzego Grotowskiego 'Apocalypsis cum figuris' - jedno z najważniejszych przedstawień XX wieku.

  • upc nowe logo 2

Jeśli chcecie zobaczyć więcej prac polskich artystów, razem z UPC Polska zapraszamy was na finał konkursu UPC Digital Art z udziałem pionierów polskiej sztuki cyfrowej.
Finał odbędzie się we wtorek 27 października o godz. 19, w Shoku na ul. Karolkowej 30 w Warszawie.
Tego dnia poznamy laureatów konkursu UPC Digital Art. Dołącz do nas i poznaj ludzi , których inspiruje świat nowych technologii. ‪#‎ToFajnieDziała‬.
Zwycięzcę pierwszej edycji konkursu UPC Digital Art wybierze jury w składzie: Radzimir Dębski 'JIMEK', Jakub Koźniewski, Andrzej Pągowski, Kamil Dąbkowski, Patrycja Gołos, Konrad Jerin , Malwina Konopacka.

Co musicie zrobić, aby tym być? Śledzcie nasz fanpage na Facebooku - jutro rozdamy tam 5 podwójnych zaproszeń na finał konkursu!

  • belka