kultura

Jak spędzić kreatywnie czas z dzieckiem w deszczowe popołudnie

Na zewnątrz zimno i pada, więc nie możesz pójść z dziećmi na plac zabaw, aby tam się wyszalały. Jak zająć je w domu? Przedstawiamy propozycje kreatywnych zabaw, które nie pozwolą wam się nudzić, a zarazem nie wymagają specjalnych przygotowań. 

1. Bąbelkowy artysta

bosch

Kto nie lubi folii bąbelkowej? Można z niej strzelać, można też stworzyć dzięki niej prawdziwe dzieła sztuki. Weźcie folię i potnijcie ją na kawałki wielkości zwykłej kartki papieru. Przygotujcie odpowiednio dużo rodzajów kolorów farb i pozwólcie dzieciom mazać do woli folię (mogą też użyć palców zamiast pędzelków). Gdy dzieło jest skończone a farba jeszcze mokra, weźcie białą kartkę, przyłóżcie do folii i przyciśnijcie. Potem podnieście kartkę i sprawdźcie, co z tego wyszło.   

2. Kapsuła czasu

bosch

Marzycie o ciepłych wakacjach? To najlepszy moment na stworzenie kapsuły czasu. Zachęćcie dzieciaki, by stworzyć list do samych siebie z przyszłości. Mogą napisać o tym, jakie dostaną oceny na koniec roku lub jakie mają teraz, gdzie pojadą na wakacje, kto jest ich najlepszą koleżanką lub kolegą, w co się teraz lubią bawić i wiele innych. Do listu mogą dołączyć swoje rysunki oraz zdjęcia. Należy również zadbać o odpowiednie opakowanie dla kapsuły czasu. Metalowy pojemnik po ciastkach czy pudełko po butach powinno idealnie posłużyć jako podstawa, którą należy ozdobić rysunkami czy naklejkami. Ustalcie, kiedy ją ponownie otworzycie, a potem dobrze ją schowajcie przed maluchem i najlepiej zapiszcie, gdzie się znajduje. 

3. Bibliotekarz

bosch

To propozycja dla osób, które posiadają dużą kolekcję książek na półkach (mamy nadzieję, że takie osoby wciąż istnieją). Czas na małe przeorganizowanie prywatnej biblioteczki. Wy ściągacie książki i albumy z półek (przy okazji polecamy wyczyścić je z kurzu), a wasz młody pomocnik układa je według kolorów okładki na odpowiednie stosy. Później zaczynacie tworzyć dzieło - każdy kolor ląduje na odpowiedniej półce, można też stworzyć jakiś napis.

Ewentualną wadą tej zabawy jest późniejsza niemoc znalezienia konkretnej książki, ale może dzięki temu odnajdziecie inną, dawno zapomnianą pozycję?

4. Eksperyment grzybiarza

bosch

Pewnie sami robiliście ten eksperyment na biologii, więc czas przypomnieć sobie podstawówkę. Wystarczy położyć odcięte kapelusze grzybów blaszkami do dołu na papierze i przykryć gazetą lub wstawić do ciemnej, zamykanej szafki. Po kilku godzinach należy odsłonić grzyby i zobaczyć, jaki odcisk zostawiły kapelusze. Lepiej przygotujcie się wcześniej na serię pytań 'Co to za pył i skąd się wziął?'. Sprawdźcie, jaki kolor odpowiada konkretnym rodzajom i spróbujcie rozszyfrować, który odcisk należy do jakiego grzyba. Kto wie, może wasze dziecko odkryje w sobie pasję naukowca?

5. Szałas z papieru

bosch

Dzieciaki uwielbiają kryjówki, dlatego, gdy na zewnątrz pada, możecie zachęcić je do stworzenia odjazdowej bazy w domu. Jedyne, czego potrzebujecie to zwykła gazeta (nie magazyn), dlatego lepiej pójdźcie wcześniej do sklepu. Potem bierzecie całe pojedyncze arkusze i rolujecie z jednego rogu do drugiego, na koniec sklejając taśmą.

Generalna zasada brzmi, że im ciaśniej zrolujecie, tym trwalsza i wytrzymała będzie konstrukcja.

Tworzycie jak najwięcej takich rulonów, a potem sklejacie rogi, tworząc trójkąty (możecie też użyć zszywacza). To będą ściany waszej konstrukcji. Na koniec łączycie trójkąty w  dowolną budowlę. Nie zapomnijcie o dachu!

6. Kreatywność kulinarna

bosch

Zabawa jedzeniem może być dobrym rozwiązaniem dla niejadków; w końcu jedzenie nie musi być nudne, a w ten sposób mogą spróbować nowych smaków. Co powiecie na małe kanapkowe pizze? Jedyne czego potrzebujecie to bułki, trochę sera, sos pomidorowy do pizzy, salami, warzywa (mogą być papryki o różnych kolorach, cukinie, oliwki)... i na co macie tylko ochotę. Potem wystarczy przekroić bułki, posmarować je sosem, posypać serem i ułożyć warzywa oraz inne dodatki w zwierzątka czy kwiatki. Smażymy bułki  do 10 minut w piekarniku, tak aby ser się roztopił a warzywa zmiękły.

7. Papierowe maskotki

bosch

Mogą być bardzo skomplikowane albo dziecinnie proste. Ich zaletą jest to, że nie potrzebujecie niczego specjalnego, aby stworzyć papierowe maskotki, oprócz torebek papierowych (najlepiej śniadaniowych), kolorowych kartek, nożyczek i kleju. Ustalacie z maluchem, jakie zwierzę lub postać chcecie stworzyć. Potem decydujecie, kto jest kim i zabawa gotowa. Plusem papierowych zabawek jest to, że zawsze możecie stworzyć nowe.

Domowe zabawy mogą być męczące, dlatego najlepiej wtedy sięgnąć po kubek ulubionej kawy. 

  • bosch

Marka Bosch tworząc nowe produkty, kieruje się filozofią - 'Technologia bliżej nas' oraz 'Prostota kluczem do sukcesu'. W ten sposób produkty o najwyższej jakości spełniają potrzeby najbardziej wymagających konsumentów. W tym roku marka zaprezentowała nową platformę AGD do zabudowy Serie | 8.

bosch

Ekspres do zabudowy Serie | 8 jest propozycją dla miłośników aromatycznej kawy. Pierścień sterujący i kolorowy wyświetlacz TFT zapewniają wygodę i łatwość obsługi, a niebanalny design urządzenia sprawia, że wpisuje się ono idealnie do najnowocześniejszych kuchni.  Wyśmienite espresso, ristretto, café crème, cappuccino czy latte macchiato można uzyskać za jednym dotknięciem, dzięki funkcji OneTouch. Bardziej wymagający kawosze mogą indywidualnie dostosować takie parametry, jak moc napoju, objętość, temperaturę oraz ilość mleka i zapisać je w funkcji MyCoffee.

Kolejnym udogodnieniem jest zastosowanie ceramicznego młynka SilentCeram Drive, dzięki któremu parzenie kawy nie przerwie rozmowy przy rodzinnym stole ani nie obudzi twojego dopiero co ukołysanego dziecka.

Twórcy ekspresu zadbali również o miłośników mlecznych kaw. Każdorazowo po zaparzeniu następuje automatyczne czyszczenie systemu spieniania mleka mocnym strumieniem pary. Dzięki temu ekspres wyręczy nas w obowiązku pamiętania o tym i zaoszczędzi nasz czas, który będziemy mogli poświęcić naszym pociechom.