kultura

Rysowanie dla największych, czyli polscy komiksiarze pracują dla Marvela i DC Comics

Polski komiks powoli, ale konsekwentnie przedziera się na międzynarodowy rynek. Na razie głównie za sprawą rysowników, którzy wizualizują przygody największych superbohaterów. 

Do tej pory polski komiks był zjawiskiem bardzo lokalnym, a nasi rysownicy skupiali się na motywach i bohaterach bliskich rodzimemu czytelnikowi. Na szczęście od jakiegoś czasu zaczęło się to zmieniać - Polacy wraz z największymi postaciami branży komiksowej współtworzą rozchwytywane na całym świecie zeszyty. Z pewnością przyczynił się do tego dopracowany warsztat polskich rysowników, ale także łatwy dostęp do ich internetowego portfolio. Jednak nadal jest niewiele osób, które na dłużej związały się z największymi wydawnictwami, mającymi swoje siedziby w Stanach Zjednoczonych. Poznajcie najważniejszych polskich twórców, którzy mogą się pochwalić współpracą z Marvelem, DC Comics, czy też Boom! Studios.

1. Piotr Kowalski

Piotr Kowalski

Pierwszy Polak, który narysował komiks o słynnym zielonym superbohaterze Hulku. Urodził się w 1973 roku w Warszawie, a pierwsze swoje komiksy tworzył już jako uczeń liceum plastycznego. Wówczas zadebiutował ilustracjami w 'Nowej Fantastyce'. Później, gdy dostrzeżono jego talent, poszło już z górki - publikacje w czasopismach 'Fenix', 'Świat komiksu', 'Czas komiksu', a także w cyklu 'Antologia polskiego komiksu' (tomy 'Wrzesień: Wojna narysowana', 'Człowiek w probówce' i 'Najlepsi młodzi rysownicy'). Jednak prawdziwie przełomowym momentem w jego karierze była pierwsza autorska miniseria fantasy pod tytułem 'Gail'. Dzięki niej Kowalski pojawił się na już nieco bardziej znaczącym rynku francuskim i belgijskim, dla którego stworzył jeszcze takie tytuły jak 'Dracula l'immortel' i 'Urban Vampires'. Jednak jego największym osiągnięciem stało się podbicie rynku amerykańskiego.

Za oceanem zadebiutował rysunkami do serii 'Malignant Man', współtworzył serię 'SEX', aż w końcu został zaproszony do ekipy Marvela.

Spod jego ręki wyszły rysunki do tak wielkich tytułów, jak 'Marvel Knights: Hulk', 'Darklight' i 'Clive Barker's Nightbreed'.

hulk piotr kowalski
hulk piotr kowalski
piotr kowalski

2. Szymon Kudrański

szymon kudrański

Kudrański jest kolejnym Polakiem, który pracuje dla największych wydawnictw w USA i wizualizuje przygody kultowych superbohaterów. Zaczynał od fascynacji amerykańskimi komiksami, które przerysowywał po swojemu. Jako nastolatek wysyłał swoje prace do polskich wydawnictw, ale te nie były zainteresowane jego propozycjami.

Gdy jego portfolio trafiło do Steve'a Nilesa, scenarzysty głośnej serii '30 dni nocy', od razu otrzymał propozycję narysowania fragmentu tego cyklu.

Po tamtym czasie ruszyła fala zleceń dla Marvela i DC Comics - 'Zombie cop', 'Green Latern', seria 'Spawn', 'Penguin: Pain and Prejudice', czy 'Batman: Streets of Gotham' to tylko niektóre tytuły, do których wykonywał swoje rysunki. Choć ilustruje cudze treści, to jego styl bazujący na grze mroku i czerni jest nadal bardzo charakterystyczny. Teraz wszyscy fani komiksu z zapartym tchem oczekują jego rysunków do 'Marvel’s Captain America: Civil War Prelude Infinite Comic', który ma się ukazać na rynku w kwietniu przyszłego roku.

szymon kudrański
szymon kudrański
kudranski

3. Marek Oleksicki

marek oleksicki

Rysownik, ilustrator i plakacista. Jego największą pasją jest komiks, w którym rozwija się już od lat. W Polsce ukazały się dwa albumy jego autorstwa ('Odmieniec' i 'Ursynowska specgrupa od rozwałki'), ale do największym sukcesu w karierze Oleksickiego należy zaliczyć wejście na amerykański rynek wydawniczy. Oprócz tego, że stworzył okładki do Marvelovskiego 'Wolverina', to wydał tam komiks 'Frankenstein's Womb' (wydawnictwo wydanym przez Avatar Press).

Jego ostatnim i zarazem najgłośniejszym dziełem są rysunki do 14-ego numeru komiksu ‘ZERO’, który za oceanem cieszy się dużym zainteresowaniem.

Jego realistyczna, dopracowana kreska idealnie pasuje do opowieści, której akcja rozgrywa się w 2018 r. i opowiada o szpiegu, który próbuje zmienić zawód, kiedy uświadamia sobie, że pracuje dla niewłaściwych ludzi.

oleksicki
marek oleksicki
wolverine

4. Robert Adler

fot. M. Chudziak / niespie.com fot. M. Chudziak / niespie.com

Urodzony w Warszawie 37-letni ilustrator i rysownik komiksów, który wraz z Tobiaszem Piątkowskim stworzył serię '48 stron' oraz cykl 'Status 7'. Jest także współtwórcą komiksu 'Brygada P.E.W.' w magazynie Kawaii.

W USA zadebiutował w 2009 r. rysując ośmioczęściową serię 'Dust to Dust', która jest prequelem do powieści 'Czy androidy śnią o elektrycznych owcach' P.K. Dicka.

Od tamtej pory rysunki i komiksy tworzy okazjonalnie, najczęściej w formie okładek bądź ilustracji do książek (m.in. 'Chłopcy' Jakuba Ćwieka, 'Kompleks 7215' Bartka Biedrzyckiego).

robert adler
robert adler
robert adler
  • belka lotto