technologiamarka

Roboty jeszcze nie potrafią składać mebli IKEA

Dwóch inżynierów postawiło sobie za cel zbudowanie inteligentnego robota, który samodzielnie złoży krzesło IKEA. Na razie idzie mu to znacznie gorzej niż ludziom.

Ostatnio dużo mówi się o tym, że w niedalekiej przyszłości roboty będą masowo zabierały ludziom pracę. Wygląda jednak na to, że te obawy są zdecydowanie przedwczesne. O ile bowiem maszyny dobrze radzą z wykonywaniem pojedynczych, zaprogramowanych poleceń i w kilku etapach potrafią zmontować samochód, o tyle wciąż mają problem z samodzielnym złożeniem zwykłego mebla. 

Roboty nie widzą świata tak jak ludzie - nie są w stanie spojrzeć całościowo na różne części jednego produktu i zrozumieć, jak razem funkcjonują. 

Pokazują to badania Francisco Suareza-Ruiza i Quang-Cuong Phama, inżynierów z Uniwersytetu Technologicznego w Singapurze, którzy postawili sobie za cel zbudowanie inteligentnego robota, potrafiącego samodzielnie złożyć krzesło IKEA - z czym każdy z nas radzi sobie przecież bez większego problemu. Pierwszy prototyp ich maszyny wygląda imponująco. Ma dwa ramiona zginające się w sześciu punktach, precyzyjne chwytaki oraz sześć kamer, które teoretycznie są w stanie określić ruchy robota z dokładnością do 3 mm.

ikea robot

Okazuje się jednak, że to wszystko nie wystarczy nawet do tego, by maszyna sprawnie połączyła kołek - których w meblach IKEA są dziesiątki - z nogą od krzesła. Ostatecznie udaje się to półtorej minuty, ale jej starania wyglądają dość groteskowo. To nie zniechęciło jednak inżynierów, którzy zapowiadają, że będą kontynuować badania do czasu, aż robot opanuje wszystkie czynności potrzebne do złożenia krzesła szwedzkiej marki. 

'Drobne rzeczy nadają życiu smak' to hasło katalogu IKEA #2016. Firma skupia się w nim na kuchni, wspólnym przygotowywaniu posiłków, domowej uprawie roślin oraz na zrównoważonym rozwoju. 'Drobne rzeczy nadają życiu smak' to hasło katalogu IKEA #2016. Firma skupia się w nim na kuchni, wspólnym przygotowywaniu posiłków, domowej uprawie roślin oraz na zrównoważonym rozwoju.
Jedną z najciekawszych nowych kolekcji jest SITTNING obejmująca różne akcesoria stołowe, które mają pomóc nam we wspólnym celebrowaniu posiłków. Jedną z najciekawszych nowych kolekcji jest SITTNING obejmująca różne akcesoria stołowe, które mają pomóc nam we wspólnym celebrowaniu posiłków.
Jednym z elementów SITTNING jest podkładka 'Logged Out', zawierająca kieszeń na smartfona, która przeciwdziałać ciągłemu sprawdzaniu urządzenia w czasie posiłku. Jednym z elementów SITTNING jest podkładka 'Logged Out', zawierająca kieszeń na smartfona, która przeciwdziałać ciągłemu sprawdzaniu urządzenia w czasie posiłku.
Naturalny korek, drewno, płótno i suszona trawa morska to materiały, które zdominowały kolekcję SINNERLIG, zaprojektowaną przez świetną londyńską designerkę Ilsę Crawford. Naturalny korek, drewno, płótno i suszona trawa morska to materiały, które zdominowały kolekcję SINNERLIG, zaprojektowaną przez świetną londyńską designerkę Ilsę Crawford.
Kolekcja SINNERLIG, proj. Isle Crawford. Kolekcja SINNERLIG, proj. Isle Crawford.
W nowym katalogu IKEA kładzie nacisk na domową uprawę roślin, ziół i warzyw. W nowym katalogu IKEA kładzie nacisk na domową uprawę roślin, ziół i warzyw.
Ważnym elementem nowego katalogu IKEA są też akcesoria do samodzielnego przygotowywania przetworów. Ważnym elementem nowego katalogu IKEA są też akcesoria do samodzielnego przygotowywania przetworów.
  • belka