kultura

5 pomysłów na kreatywne prace z dziećmi

Jak rozbudzić naturalną ciekawość dziecka? Przedstawiamy propozycje prac w duchu Montessori, które zaangażują zmysły twojej pociechy.

Metoda Montessori polega na wychowywaniu i nauce dzieci poprzez doświadczanie. Wyznacza się tutaj stałe ramy czasowe i rytuały, które pozwalają dziecku czuć się bezpiecznie. Jednak to ono samo decyduje, nad czym chce teraz pracować. Zgodnie z filozofią Montessori swobodna zabawa uczy najwięcej, dlatego często używa się w niej słowa 'praca', co od razu nadaje działaniu więcej szacunku. Przejrzeliśmy bloga edukacyjnego Nebule prowadzonego przez Anię Trawkę, pedagoga i mamę Lili, po czym wybraliśmy najciekawsze przykłady domowych prac z dziećmi.

Balony sensoryczne

bosch

Ciekawą propozycją jest stworzenie balonów sensorycznych - zwłaszcza, że w łatwy sposób można zmieniać poziom trudności pracy. Bierzemy 12 kolorowych balonów i odcinamy ogonki. Wsypujemy do środka makaron, ryż, mąkę ziemniaczaną, ciecierzycę, kaszę gryczaną i żel do włosów. Drugi balonik o tym samym kolorze naciągamy na już wypełniony... i gotowe! Teraz brzdąc może bawić się w rozpoznawanie faktur. Można też przygotować wszystkie balony podwójnie i grać w memory, albo zrobić rysunki z podpisami i przyporządkowywać im odpowiednio balony. 

Guzikomania

bosch

Zapinanie guzików to nigdy nie jest prosta sprawa, dlatego warto nauczyć się tego jak najwcześniej. Ania proponuje pomoc, której zrobienie rodzicowi zajmuje 15 minut, a maluch ma frajdę na znacznie dłużej. Zadanie polega na przewlekaniu guzika przez kawałki filcu. Można narysować wzór, który dziecko ma odtworzyć, co zwiększa trudność. To praca, która doskonali koordynację ręka-oko i ułatwia późniejsze zapinanie sweterków.

Poszukiwacz skarbów

bosch

Większość z nas lubi historie o poszukiwaczach zaginionych skarbów. Ania proponuje pomoc, która pochłonie każde dziecko. Wystarczy do dużej miski wsypać 3 paczki ryżu lub kaszy. Do środka wkładamy małe przedmioty, kamyczki, wszystko to, co można uznać za potencjalny skarb. Mały badacz dostaje do pomocy łyżki, małe pojemniki, przykrywki od słoików i musi znaleźć zakopane przedmioty.

To idealna propozycja dla dzieci z nadwrażliwością dotykową w obrębie dłoni, ponieważ prace z materiałem sypkim koją skórę. Dodatkowo ćwiczy się cierpliwość, precyzję ruchów i koordynację ręka-oko.

Laboratorium badacza

bosch

Przygotowanie jest bardzo proste. Najpierw robimy galaretkę - wystarczy 200 ml soku, 800 ml wody i 2 łyżki żelatyny. Następnie wystarczy zagotować sok z wodą, dodać żelatyny i wszystko wymieszać. Bierzemy tackę z wgłębieniami i umieszczamy w środku małe elementy. Mogą to być muszle, kamyki, kolorowe kulki i co tylko chcecie. Wszystko zalewamy i wstawiamy do lodówki, aby stężało. Zadaniem malucha jest odnalezienie zaginionych skarbów w galaretce. To kolejny etap pracy po zabawach z materiałami sypkimi, jednak takie lepkie substancje nie zawsze są dobrze odbierane przez dzieciaki.

Tarcie jabłka

bosch

Być może wydaje się to beznadziejnie proste, ale ćwiczenie praktycznego życia to jednocześnie zabawa i nauka. Tarcie jabłka. Nie potrzebujemy nic szczególnego - jedynie tarka musi mieć odpowiednio małe wypustki (najlepiej nie taka z dziurkami), aby zabawa była bezpieczna. Maluch robi dokładnie to, co jego rodzice, co pozytywnie wpływa na samoocenę, w końcu 'umiem to, co mama i tata'. No i to praca praktyczna z efektem potwierdzającym celowość. Starte jabłko można wykorzystać kulinarnie na wiele sposobów, to zależy jedynie od kreatywności szefa kuchni i posiadanego sprzętu.   

  • bosch

Marka Bosch tworząc nowe produkty, kieruje się filozofią - 'Technologia bliżej nas' oraz 'Prostota kluczem do sukcesu'. W ten sposób produkty o najwyższej jakości spełniają potrzeby najbardziej wymagających konsumentów. W tym roku marka zaprezentowała nową platformę AGD do zabudowy Serie | 8.

bosch

Czego możemy się spodziewać po nowych produktach? Przede wszystkim zaawansowanych technologii przy niezwykłej intuicyjności obsługi, co powoduje, że sprzęt kuchenny ułatwia przygotowanie posiłków i dbanie o zdrowie rodziny. Dzięki funkcji PerfectChef w piekarnikach wprowadzamy tylko podstawowe informacje dotyczące rodzaju przygotowywanej potrawy, a urządzenie samo wybierze odpowiedni tryb pieczenia tak, aby osiągnąć najlepszy efekt. Dodatkowo, w odpowiednim momencie piekarnik sam się wyłączy, zapewniając idealnie soczyste i wypieczone danie. Kto nie chciałby skorzystać z tak niezawodnego pomocnika w kuchni?

 W piekarniku zastosowano specjalne silniki EcoSilence Drive oraz energooszczędne LED-owe oświetlenie, co zmniejsza wydajność energetyczną czyniąc go przyjaznym środowisku i zasobom naszego portfela.

Oprócz tego w serii znajdziemy wielofunkcyjne szuflady grzewcze, które podgrzewają, pozwalają dusić mięso w niskiej temperaturze, a nawet suszą owoce. Inteligentny okap mierzy intensywność pary i zależnie od tego dostosowuje najlepszy tryb pracy. Z kolei automat do kawy zaspokoi nawet najbardziej wymagających 'kawoszy', gdzie dzięki funkcji OneTouch dopasują oni preferowane przez siebie proporcje kawy, mleka i pianki. Ostatnim urządzeniem serii jest kuchenka mikrofalowa o aż pięciu poziomach mocy. Wszystkie produkty odznaczają się wysokiej jakości wykonaniem i zastosowaniem szkła jako głównego tworzywa.