rynektechnologiamarka

Maja Ganszyniec projektuje papierowe meble dla IKEA

IKEA chce ograniczyć zużycie drewna, wprowadzając do sprzedaży meble zrobione z papieru, które projektuje Maja Ganszyniec. Pokazujemy zdjęcia pierwszych prototypów!

IKEA notuje ostatnio świetne wyniki sprzedażowe. W zeszłym roku szwedzki koncern zarobił przeszło 32 miliardy dolarów na klientach, którzy szturmują sklepy w Ameryce Północnej, Europie i Azji, by nabyć niedrogie meble oraz elementy wyposażenia wnętrz do samodzielnego składania. Tak ogromna skala działalności wiąże się jednak z negatywnym wpływem na środowisko naturalne. 

Wg magazynu Fortune IKEA odpowiada za 1 proc. ścinanych w celach komercyjnych drzew na całym świecie.

W ten sposób przyczynia się do zwiększenia ilości CO2 w atmosferze i ocieplenia klimatu. Firma stara się brać odpowiedzialność za swoje działania, o czym pisaliśmy na łamach F5. To jednak nie wszystko, bo już za kilka lat część drewnianych mebli IKEA może zastąpić... papierowymi i w ten sposób zmniejszyć swoje zapotrzebowanie na naturalny surowiec.  

Dzięki wdrożeniu do produkcji mebli z papieru pochodzącego z recyklingu, IKEA może zmniejszyć swoje zapotrzebowanie na drewno. Dzięki wdrożeniu do produkcji mebli z papieru pochodzącego z recyklingu, IKEA może zmniejszyć swoje zapotrzebowanie na drewno.

To nie pomyłka, szwedzka firma pracuje właśnie nad ekologicznymi meblami i innymi produktami zrobionymi z papieru pochodzącego z recyklingu (szacuje się, że papier stanowi około 35 proc. produkowanych na odpadów). Co ciekawe, w ich projektowanie zaangażowana jest Maja Ganszyniec, która niedawno nawiązała stałą współpracę z marką, po tym jak sprawdziła się przy pracach nad kolekcją IKEA PS 2014. 

Polska projektantka opracowała wraz Michaelem Nickolic'iem z IKEA metodę formowania pod ciśnieniem pulpy papierowej, z której można tworzyć dowolne kształty o bardzo dużej sztywności.

Proces przypomina nieco produkcję opakowań na jajka, ale otrzymany materiał jest znacznie twardszy (podobno sztywny jak plastik, ale waży mniej). W skład 'papierowej kolekcji' mają wejść krzesła, stoły, stołki, półki na książki, wazony oraz sofy. Tym ostatnim projektantka poświęca najwięcej uwagi w swoich wypowiedziach. - Chyba najciekawszym projektem w tej serii jest sofa. Zamiast, tradycyjnej, drewnianej konstrukcji tworzymy skorupę z pulpy papierowej osadzonej na drewnianych nogach. Sofa nie jest tapicerowana na stałe tak jak w przypadku tradycyjnych mebli. Pozwala to na dowolność wykończenia ale też na rozłożenie mebla na "czynniki pierwsze" przed wyrzuceniem. Mebel jest dzięki temu recyklowalny, a sama skorupa w pełni biodegradowalna - komentuje Maja Ganszyniec w wywiadzie dla Metrocafe.

Premiera całej kolekcji jest planowana na maj 2017 roku. Poniżej możecie zobaczyć pierwsze prototypy innowacyjnych mebli z papieru, które zostały pokazane w siedzibie IKEA w szwedzkim mieście Älmhult podczas Democratic Design Day.

Szkice
Maja Ganszyniec na 'papierowej sofie' Maja Ganszyniec na 'papierowej sofie'
Papierowe meble IKEA
Papierowa kolekcja IKEA
  • belka