rynekkulturamarka

Koniec letnich drzemek w IKEA?

IKEA musiała zakazać klientom spania na ekspozycjach łóżek i kanap, po tym, jak plaga drzemek sparaliżowała działanie sklepów marki w Chinach. O co chodzi? 

Fenomen Chińczyków zasypiających w dziwnych, przypadkowych miejscach, jest już znany od dawna. Na ten temat powstały dziesiątki blogów i serwisów. W zeszłym roku furorę w sieci zrobiła sesja zdjęciowa Kevina Frayera, przedstawiająca mieszkańców Państwa Środka, którzy spali w domach handlowych IKEA. W Chinach znajduje się obecnie 8 z 10 największych na świecie oddziałów szwedzkiej marki, a zakupy w nich stały się formą manifestacji statusu tamtejszej klasy średniej. Można się było więc spodziewać, że podczas wielogodzinnych wizyt w IKEA klienci nie będą potrafili odmówić sobie krótkiej drzemki w przestrzeniach zaaranżowanych jak prawdziwe domowe sypialnie. 

spij

Okazuje się jednak, że w tym roku ten oryginalny zwyczaj Chińczyków stał się prawdziwą zmorą dla pracowników IKEA i części klientów. Fala upałów w Państwie Środka, która dała się we znaki szczególnie mieszkańcom Pekinu, sprawiła, że tysiące ludzi odwiedzało klimatyzowane sklepy szwedzkiej marki głównie po to, by uciąć sobie drzemkę w wygodnym łóżku. W ten sposób, niestety utrudniali zakupy potencjalnym klientom, którzy chcieli testować meble. To właśnie ich protesty sprawiły, że IKEA musiała wydać w Chinach lokalny zakaz spania na ekspozycjach, który starają się teraz egzekwować pracownicy firmy. 

wysypianie
IKEA sen
spia
on spi
  • belka