kultura

LOTTO Lato przewodnik: Zwiedzaj południe Polski razem z Tour de Pologne

Tegoroczny Tour de Pologne, czyli najbardziej prestiżowy wyścig kolarski w Polsce, startuje już 2 sierpnia. To świetna okazja do spędzenia wakacji na południu kraju.

Legendarny, odbywający się od 1928 roku wyścig w tym roku rozegra się pod hasłem ‘Łączymy stolice’. – Nasz wyścig uczcił już rocznicę wyzwolenia obozu w Auschwitz, pamięć Jana Pawła II czy 25-lecie wolnych wyborów w Polsce. W tym roku jedziemy, by połączyć Warszawę z Krakowem – mówi Czesław Lang, dyrektor generalny Tour de Pologne. LOTTO ponownie będzie partnerem strategicznym Tour de Pologne UCI World Tour oraz partnerem strategicznym klasyfikacji ’Najaktywniejszy Zawodnik’. 

Od samego początku wyścig był największym wydarzeniem sportowym w Polsce międzywojennej. Tradycje wyścigu wskrzeszono w 1947 roku po przerwie spowodowanej II Wojną Światową. Aż do 1992 roku był on organizowany jako wyścig amatorski, dopiero w 1993 roku rozpoczął się nowy rozdział w historii Tour de Pologne. Dyrektorem generalnym wyścigu został wspomniany Czesław Lang, wicemistrz olimpijski z 1980 roku i prekursor zawodowego kolarstwa w Polsce. Zainwestował w zapomnianą, upadającą imprezę własne środki finansowe i w krótkim czasie zrobił z niej wydarzenie światowego formatu.

Tour de Pologne stał się wyścigiem zawodowym, w którym szybko zaczęli startować czołowi kolarze świata – Maurizio Fondriest, Paweł Tonkow, Marco Pantani, a także najlepsi Polacy – Zenon Jaskuła, Dariusz Baranowski czy Zbigniew Spruch.

Wydarzenie systematycznie zyskiwało na popularności i pięło się w hierarchii zawodów Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI). W 2005 roku wyścig znalazł się w cyklu Pro Tour jako jedyna tego typu impreza w Europie Środkowo-Wschodniej. Od 2011 roku Tour de Pologne należy do kolarskiej ligi mistrzów, czyli prestiżowego cyklu World Tour skupiającego najważniejsze wyścigi świata i najlepsze zawodowe grupy.

lotto

Jak Tour de Pologne połączy dwie stolice?

Kolarze tegorocznego Tour de Pologne wystartują 2 sierpnia na błoniach Stadionu Narodowego w Warszawie. Pierwszy etap wyścigu to zaplanowana na 122 km trasa po ulicach stolicy, podczas której kolarze pokonają m.in. słynny podjazd ulicą Karową. Otwierający etap wyścigu zakończy się na placu Teatralnym. Drugiego dnia kolarze przejadą trasę o długości 146 km z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej, zahaczając o malowniczą Jurę Krakowsko-Częstochowską. Na trasie będą mijać zabytkowe warownie i ruiny zamków, w większości wybudowanych w XIV wieku przez Kazimierza Wielkiego.

Etap trzeci rozpocznie się w Zawierciu, które obchodzi setny jubileusz nadania praw miejskich. Z tej okazji władze miasta wspólnie z mieszkańcami przygotowały dla kibiców wiele atrakcji podczas przejazdu kolarzy. Po przejechaniu 166 km zawodnicy będą finiszować w Katowicach, czyli ‘świątyni sprintu’. Przed rokiem w stolicy Górnego Śląska Jonas Van Genechten pobił rekord prędkości w historii Tour de Pologne, osiągając na finiszu niemal 81 km/h. Czwartego dnia rywalizacji kolarze przeniosą się ze Śląska do Małopolski. Wystartują w Jaworznie, mieście, które łączy przemysłowe tradycje z rekreacją, a po drodze przejadą m.in. przez Zegartowice, rodzinną miejscowość Rafała Majki, zwycięzcy zeszłorocznego wyścigu. Meta 220-kilometrowego etapu znajduje się w Nowym Sączu. Jedno z najstarszych miast Małopolski słynie nie tylko z zabytków, takich jak wzorowany na renesansowych formach Biały Klasztor, ale także z wielu firm. To tam są produkowane okna Fakro, bramy Wiśniowski czy tabory szynowe Newag.

Nowy Sącz będzie również miejscem startu piątego, najdłuższego i, jak zapowiadają organizatorzy, najtrudniejszego etapu (223 km). Prawdziwym wyzwaniem będą na nim górskie premie na Głodówce, Zębie, a także na Gubałówce, która będzie nowym elementem trasy. Meta etapu tradycyjnie mieści się przy Wielkiej Krokwi w Zakopanem. Ten etap trasy dostarczy tak kolarzom, jak i kibicom niezapomnianych, górskich widoków. Ukoronowaniem wyczerpującej części 72. Tour de Pologne będzie szósty, królewski etap BUKOVINA Terma Hotel Spa – Bukowina Tatrzańska. Kolarze cztery razy wjadą na Ząb i na ścianę BUKOVINA. Po 174 km będą finiszować na podjeździe w Bukowinie Tatrzańskiej.

Ostatni akcent wyścigu to jazda indywidualna na czas w Krakowie. Na 25-kilometrowej trasie powinny się rozstrzygnąć losy całego wyścigu. Triumfatora 72. Tour de Pologne UCI World Tour podobnie jak przed rokiem poznamy na Rynku Głównym w Krakowie.

Wyścig to oprócz wielkich emocji sportowych także doskonała promocja kraju i miast, przez które przejeżdża. Przed każdym etapem przygotowujemy specjalny informator dla komentatorów Eurosportu, wyjaśniający znaczenie i lokalizację ciekawych budynków i atrakcyjnych miejsc. Te wiadomości są później przekazywane telewidzom w 54 krajach śledzących transmisje opowiada Lang.

Z roku na rok wyścig przyciąga coraz więcej kibiców, w 2014 roku na trasie pojawiło się około 2,7 mln fanów kolarstwa. Organizatorzy przewidują, że w tym roku padnie kolejny frekwencyjny rekord.  

Atrakcje na trasie Tour de Pologne

Zalew Zakrzówek 

zakrzowek

Zakrzówek to niezwykle malownicze miejsce w Krakowie, które w latach 90., jako dawny  kamieniołom wapienia, wypełniła woda. Dziś zalew przyciąga tłumy krakowian, które traktują go jak lokalne kąpielisko. Otoczony skałkami jest także świetną atrakcją dla nurków. Pod wodą znajduje się granitowa tablica upamiętniająca Karola Wojtyłę, który pracował na terenie kamieniołomu podczas II Wojny Światowej. 

Pustynia Błędowska

pustynia

W Jurze Krakowsko-Częstochowskiej, pomiędzy miejscowościami Klucze, Chechło i Błędów, znajduje się nietypowa dla polskich krajobrazów atrakcja Pustynia Błędowska. Nazwana polską Saharą, jest zaliczana do największych terenów występowania piasków śródlądowych w Europie. Mimo że dziś powoli zarasta i otwartych połaci piasku ma coraz mniej, to w dalszym ciągu robi wrażenie. Jeszcze 100 lat temu można tu było zaobserwować zjawisko fatamorgany i burze piaskowe.

Pałac w Młoszczowej

pałac

Na trasie między Katowicami a Krakowem warto odwiedzić niezwykły pałac w Młoszowej. Zbudowany w stylu neogotyckim, został przebudowany na przełomie XVII i XVIII wieku i w takiej formie istnieje do dziś. Rezydencja przypomina angielskie zamki z charakterystycznymi blankowaniami i detalami. Obiekt otacza teren 17-hektarowego ogrodu typu angielskiego, porośniętego starodrzewem i licznymi egzotycznymi gatunkami roślin. Sztuczne pagórki, z których każdy ma swoją nazwę: Smocze Skałki, Wzgórze Światowida, Łysa Góra, kryją różne budowle i tajemnicze zakątki. Najpiękniejsze z nich to kaplica pałacowa, Bastion Belwederski i Brama Królewska.

  • lotto