kultura

Chciwość zamknięta w sztabce złota

Nierówności ekonomiczne wciąż się pogłębiają i nic nie wskazuje na to, że ta sytuacja się zmieni. Jak sztuka współczesna komentuje tę sytuację?

Artysta Iván Sikic wykonał w walenckiej galerii instalację, która ma zwrócić uwagę oglądających na problem niesprawiedliwości ekonomicznej. Symboliczna praca składa się z 99 srebrnych balonów w kształcie cyfry 1, do których przywiązano jedna złota sztabka złota.

Praca zatytułowana ‘It's My Party And I Do What I Want To!’ jest interpretacją słynnego hasła ‘We are the 99%’, które było głoszone przez protestujących podczas okupacji Wall Street w 2011 r.

Amerykanie obwiniali wówczas bankierów o doprowadzenie ich kraju do ekonomicznej zapaści. Zwracali uwagę, że zamożni inwestorzy stanowią tylko 1% społeczeństwa, a w dodatku wykorzystują państwową kasę, w której brakuje środków na pomoc pozostałym 99%. Ludzie nie chcą płacić za wytworne życie tych, którzy są już bogaci.

chciwosc

Sikic zainspirował się także informacją, że w 2016 r. ponad połowa światowego bogactwa będzie leżała w rękach 1% populacji. - Trudno mi zrozumieć i pogodzić się z taką sytuacją – tłumaczy artysta. Dlatego zilustrował ten problem, używając materiałów, które jako pierwsze przyszły mu do głowy: balony symbolizują zwykłe, szare społeczeństwo, a złota cegła to ta najbogatsza grupa społeczna, która stanowi ułamek populacji. To pokazuje, jak dziś kolektywnie utrzymuje się pojedyncze, zamożne jednostki. Złoto może trwać wiecznie, ale nie balony, które kiedyś pękną i zrzucą ciężar - dodaje Sikic.

Poczucie zagrożenia wzmaga znajdujący się pod instalacją stos pinezek.

Ich kłujące zakończenia mogą uszkodzić delikatną strukturę balonów, ale nic nie są w stanie zrobić twardej sztabce złota, której w najgorszym wypadku grozi stłuczenie na ziemi. Co ciekawe, złota sztabka to tak naprawdę normalna cegła owinięta w złoty liść. Autor chciał tym udowodnić, że złoto ma tak dużą moc, gdyż wartość jest nam wmówiona – sądzimy, że wynika ona z jego wagi. Złota powłoka jest właśnie tym 1 % światowego bogactwa, czyli swego rodzaju złudzeniem, pozorem ogólnego dobrobytu.

chciwosc
chciwosc

Obawy społeczne powodują, że artyści chcą komentować sytuację ekonomiczną na arenie międzynarodowej. Iván Sikic często używa do swoich komentarzy złota. Niedawno poukrywał kawałki złota (każdy wart 2 tys. dolarów) w opuszczonym domu znajdującym się w jego rodzinnej Limie - to element projektu nazwanego 'LOOT'. Odwiedzających zachęcał do odszukiwania ich w zakamarkach mieszkania. Praca była swego rodzaju demonstracją pokusy poszukiwania bogactwa. Natomiast ostatnia praca Sikica stawia przed oglądającymi pytanie o brak możliwości reprezentowania większości społeczeństwa w kwestii politycznych decyzji. Po dwóch miesiącach wystawy Sikic nie jest pewien, jak jego dzieło (tak samo, jak sytuacja na świecie) będzie wyglądać – czy będzie się unosić przy suficie, czy też runie na ziemię.

chciwosc
  • belka