rynektechnologiamarka

Obiad bez smartfona

IKEA wprowadza do sprzedaży podkładkę pod talerz, która ma oduczyć nas korzystania ze smartfonów w czasie jedzenia.

Smartfony zmieniły nie tylko sposób, w jaki się komunikujemy i pochłaniamy informacje, ale także... jak jemy. Kompulsywne sięganie po te urządzenia stało się znakiem rozpoznawczym naszych czasów. Według danych zebranych przez twórców aplikacji Locket, przeciętny użytkownik odblokowuje swojego smartfona 110 razy na dobę (rekordziści potrafią to robić nawet 900 razy!). Wielu z nas nie rozstaje się z nim nawet podczas jedzenia.

Jak pokazały badania opublikowane w periodyku Pediatrics, 73 proc. Amerykanów używa telefonu co najmniej raz podczas posiłku, a 30 proc. robi to praktycznie non stop.

Zresztą wcale nie trzeba przeglądać periodyków naukowych, żeby to wiedzieć. Sytuację doskonale widać na popularnych memach czy gifach wyśmiewających obiady rodzinne czy spotkania w restauracjach, podczas których każdy wpatruje się w swój ekran zamiast rozmawiać.

To sprawia, że pojawia się coraz więcej produktów i usług, które mają zmienić ten stan rzeczy. Wśród nich warto zwrócić uwagę chociażby na antysmartfona Light Phone oraz kawiarnię Faraday Cafe, o których pisaliśmy w ostatnich miesiącach. Teraz podobne, choć znacznie prostsze, rozwiązanie przygotowuje także IKEA, co pokazuje, jak masowy jest to problem.

We wrześniu tego roku w sklepach szwedzkiej marki pojawi się limitowana kolekcja SITTNING obejmująca różne akcesoria stołowe, które mają pomóc nam we wspólnym celebrowaniu posiłków.

Wśród nich znajdzie się m.in. podkładka pod talerze 'Logged Out', zawierająca specjalną kieszeń na smartfona. Ma ona usunąć ekran urządzenia z naszego widoku na czas posiłku i w ten sposób przeciwdziałać ciągłemu sprawdzaniu wiadomości czy powiadomień z Facebooka i Instagrama. Kieszeń IKEA jest raczej analogowym rozwiązaniem, nie wykonano jej z materiałów blokujących sygnał sieci (tak jak np. Off Pocket), więc do zmiany zwyczajów będzie potrzeba jeszcze silna wola. Poniżej możecie zobaczyć podkładkę 'Logged Out' oraz pozostałe elementy kolekcji SITTNING.

SITTNING
SITTNING01
SITTNING4
SITTNING 6
SITTNING 9
SITTNING 10
SITTNING 13
SITTNING 16
Stinning1000
  • belka