rynekkultura

LOTTO Lato przewodnik: Warmia i Mazury

2 lipca w Mikołajkach startuje Rajd Polski, drugi po Monte Carlo najstarszy rajd samochodowy na świecie. To tylko jeden z wielu powodów, dla których warto w te wakacje odwiedzić Mazury. Poznajcie inne atrakcje tego regionu!

Warmia i Mazury to przede wszystkim lasy, rezerwaty, przepiękne jeziora i czyste powietrze. Region zachwyca nie tylko wyjątkową przyrodą, ale także tradycyjną zabudową wsi i małych miasteczek. Uważany jest za jeden z najpiękniejszych zakątków Polski.

Nazywany Krainą Tysiąca Jezior, w rzeczywistości ma ich ponad dwukrotnie więcej. Część z nich, spięta kanałami i rzekami, tworzy wielokilometrowe szlaki wodne.

Najbardziej znany to Kanał Elbląski z systemem pochylni umożliwiający podróż statkiem nawet po… lądzie. Kanał jest unikatowym zabytkiem techniki. Zbudowano go w XIX wieku według projektu holenderskiego inżyniera Jakoba Georga Steenke. Początkowo służył do przewozu towarów, łącząc drogą wodną Prusy Wschodnie z Bałtykiem. Dziś wodny szlak to niezapomniana trakcja turystyczna i jedyny tego typu działający obiekt na świecie.

Ci, którzy wolą aktywny wypoczynek i są fanami sportów wodnych, nie mogą ominąć Mikołajek, perły Mazur i Wenecji Północy. Miasteczko położone w przesmyku jezior Mikołajskiego i Tałty, na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich, latem zamienia się w gwarne centrum turystyczne. Każdy więc, kto lubi wodę, piękne krajobrazy i aktywny wypoczynek, nie będzie się tu nudził. Dodatkową atrakcją miejsca jest cyklicznie organizowany LOTOS 72. Rajd Polski, w którym wezmą udział m.in. kierowcy Szkoły Mistrzów LOTTO. 

lotto

Rajd Polski to drugi po słynnym Rajdzie Monte Carlo najstarszy wyścig samochodowy na świecie, na którym od 1921 roku ścigają się najlepsi kierowcy rajdowi. W 2005 roku Rajd Polski z Kłodzka został przeniesiony na szutrowe drogi Mazur, a bazą zawodów zostały Mikołajki. Zmiana ta była podyktowana aspiracjami organizatora, Polskiego Związku Motorowego, by rajd stał się rundą Mistrzostw Świata (i tak faktycznie jest od ubiegłego roku).

Tegoroczna trasa rajdu liczy 1204 km, w tym 19 odcinków specjalnych o długości 325 km. - Tegoroczna edycja rajdu zostanie rozegrana tylko w Polsce. Trasa została poddana bardzo dużym zmianom i tylko trzykrotnie rozgrywane wyścigi na torze Mikołajki Arena będą miały identyczny przebieg jak w poprzednim sezonie - tłumaczy Jarosław Noworól, dyrektor zawodów. - Nie mam wątpliwości, że w pierwszy weekend lipca będziemy świadkami pasjonującej rywalizacji na wymagających i widowiskowych odcinkach specjalnych LOTOS 72. Rajdu Polski - dodaje.

lotto

W rajdzie rywalizować będzie czternaście ekip, w tym kierowcy Volkswagena (Sebastien Ogier, Jari-Matti Latvala), Citroena (Kris Meeke, Mads Ostberg), M-Sportu (Elfyn Evans, Ott Tanak) i Hyundaia (Thierry Neuville, Dani Sordo). Faworytem polskiej publiczności będzie Robert Kubica, startujący Fordem Fiestą RS WRC w barwach własnej ekipy RK World Rally Team. Jego rywalami, poza wspomnianymi kierowcami fabrycznymi, będą także Andreas Mikkelsen (Volkswagen Polo R WRC), Hayden Paddon i Kevin Abbring (Hyundai i20) oraz Martin Prokop i Lorenzo Bertelli (Ford Fiesta RS). 

Robert Kubica nie będzie jedynym Polakiem na starcie, Krzysztof Hołowczyc - kierowca Szkoły Mistrzów LOTTO - zasiądzie za kierownicą Forda Fiesty R5 i powalczy w kategorii WRC 2. Pozostałych sportowców Szkoły Mistrzów LOTTO będzie można spotkać w sobotę (4 lipca) w strefie LOTTO - Rally Fan Park. Chętni będą mogli porozmawiać i zdobyć autografy Jarka Kazberuka, Robina Szustkowskiego i Bartka Marszałka. W przerwie między oesami w strefie pojawią się także Krzysztof Hołowczyc i Martin Kaczmarski! 

Pełny harmonogram wydarzenia znajdziecie tutaj.

LOTOS 72. Rajd Polski

2-5 lipca Mikołajki

A co jeszcze można obejrzeć na Mazurach?
 
Mosty w Stańczykach
mosty

Wybierając się na ziemie warmińsko-mazurskie, obowiązkowo trzeba odwiedzić wieś Stańczyki. Tutejsze mosty (200 m długości każdy) są jednymi z najwyższych w Polsce - pięcioprzęsłowe konstrukcje, łączące zbocza doliny Błędzianki, wznoszą się na 36 m. Północny wiadukt powstał w latach 1912-14, południowy - w roku 1918. Architekturę wzorowano na rzymskich akweduktach we francuskim Pont du Gard. Tory położono tylko na jednym z mostów, drugi - jak się wydaje - stanął z powodów strategiczno-propagandowych. Po II wojnie światowej Rosjanie torowisko rozebrali, wywożąc je do siebie. Na szczęście nie zniszczyli wiaduktów, których widok wciąż robi ogromne wrażenie.

Giżycko - polska stolica żeglarstwa

gizycko

Położone pomiędzy jeziorami Kisajno i Niegocin Giżycko jest nazywane polską stolicą żeglarstwa. Najważniejszym zabytkiem Giżycka jest Twierdza Boyen, jeden z najlepiej zachowanych zabytków architektury militarnej dawnych Prus Wschodnich. Jest też wieża ciśnień, z której tarasu widokowego roztacza się panorama na jezioro Niegocin. Za atrakcję Giżycka uchodzi też zabytkowy most obrotowy nad Kanałem Łuczańskim. Co ciekawe, obsługuje go jedna osoba, która za pomocą drążka przesuwa przęsło o 90 stopni. Mechanizm ten oddaje zamysł jego konstruktorów z końca XIX w. Całkowite przestawienie przeprawy zajmuje ok. 5 min.

Olsztyn - miasto jezior

olsztyn

Rolę stolicy województwa warmińsko-mazurskiego odgrywa Olsztyn, leżący nad rzeką Łyną na terenie Pojezierza Olsztyńskiego. To prawdziwe miasto jezior - w jego obrębie jest ich 16 (największe to Ukiel, Kortowskie, Trackie, Skanda, Redykajny, Długie i Sukiel). Atrakcję Olsztyna stanowi nie tylko wspaniała przyroda. Stolicę województwa włączono do Europejskiego Szlaku Gotyku Ceglanego. Na obszarze Starego Miasta wzrok przyciąga XIV-wieczny Zamek Kapituły Warmińskiej z okrągłą wieżą. Rezydował w nim kiedyś administrator dóbr ziemskich tej właśnie kapituły. W latach 1516-1521 był nim Mikołaj Kopernik. Obecnie to siedziba Muzeum Warmii i Mazur.

  • lotto