rynekmarka

IKEA walczy ze zmianami klimatu

IKEA chce wziąć odpowiedzialność za ogromną skalę swojej działalności, przeznaczając ponad miliard euro na przeciwdziałanie zmianom klimatu.

IKEA notuje ostatnio świetne wyniki sprzedażowe. W zeszłym roku szwedzki koncern zarobił przeszło 32 miliardy dolarów na klientach, którzy szturmują sklepy w Ameryce Północnej, Europie i Azji, by nabyć niedrogie meble oraz elementy wyposażenie wnętrz do samodzielnego składania. Tak ogromna skala działalności wiąże się jednak z negatywnym wpływem na środowisko naturalne. Wg magazynu Fortune firma odpowiada za 1 proc. ścinanych na całym świecie w celach komercyjnych drzew, przyczyniając się w ten sposób do zwiększenia ilości CO2 w atmosferze i ocieplenia klimatu. IKEA nie uchyla się jednak od odpowiedzialności za swoje działania i ogłasza, że w najbliższych latach przeznaczy 1,12 miliarda euro na przeciwdziałanie zmianom klimatycznym.

IKEA

60 proc. tej kwoty ma być zainwestowane w dalszą rozbudowę mechanizmów korzystania firmy z energii odnawialnej, w szczególności wiatru i słońca. To kontynuacja wcześniejszych działań. Od 2009 roku IKEA przeznaczyła 1,7 miliarda euro na ten cel, umieszczając 700 tys. paneli słonecznych na dachach swoim sklepów i stawiając 300 turbin wiatrowych (do 2020 roku firma chce pozyskiwać energię wyłącznie z takich źródeł). Na kilku rynkach gigant branży meblowej zaczął też sprzedawać swoim klientom panele słonecznego do samodzielnego montażu.

Pozostałe 40 proc., czyli ponad 400 milionów dolarów, pójdzie na walkę z negatywnymi skutkami zmian klimatycznych (powodzie, tajfuny, susze) w najbiedniejszych rejonach globu.

Amjad Abdulla z Sojuszu Małych Państw Wyspiarskich, które najbardziej cierpią z powodu ocieplenia klimatu, jest bardzo zadowolony z takiego obrotu spraw. – Nie pozostaje nic innego, jak cieszyć się, że wielkie korporacje nareszcie dołączają do walki ze zmianami klimatu i podejmują realne działania – podkreśla. W zeszłym miesiącu to 10 największych europejskich korporacji wystosowało apel do rządów na kontynencie, by te przyspieszyły decyzje o ograniczaniu emisji dwutlenku węgla.

ikea2