kultura

Porcelana na chorobowym

Filiżanka, którą zjadają bakterie? Naczynie imitujące łuszczącą się skórę? Poznajcie szokujące prace Tasmin van Essen.

Wydaje się, że Tasmin van Essen bliżej do biologa zapatrzonego w mikroskop niż artysty - ceramika. Inspiracji dla swojej sztuki szuka przeważnie w badaniach naukowych i medycznych, by na ich podstawie ustalić wizualne granice piękna i nietrwałości.

Interesuje ją estetyczna dwuznaczność między przyciąganiem i odpychaniem - chce, by jej prace wywoływały u widza fascynację połączoną z lekkim dreszczem obrzydzenia…

Trzeba przyznać, że artystka jest niesłychanie konsekwentna i od lat ambitnie eksploruje ten sam temat. ‘Erozja’ to najnowsza grupa prac, na którą składają się formy z białej i czarnej porcelany, kształtem i fakturą przypominające tkankę zarażoną wirusem. W tym samym momencie udaje jej się zachować zarazem delikatny i abstrakcyjny charakter dzieła sztuki.

Praca z serii Erozja Praca z serii Erozja
Tamsin Van Essen

Jej poprzednie prace – powstały miedzy innymi podczas rezydencji w King's College London. Otoczona szkieletami i słojami z formaliną przez kilka miesięcy współpracowała z doktorem Richardem Wingatem, co zaowocowało powstaniem serii ‘The Anatomy of Transformation’.

Tamsin Van Essen
Tamsin Van Essen

‘Vanitas Vanitatum’ to kolekcja wazonów inspirowanych przepychem dekoracji XVII – wiecznej holenderskiej ceramiki, która rozpada się pod naporem wszystkich ornamentów. Krucha porcelana nie wytrzymuje nacisku i zamienia się w ruinę.

Tamsin Van Essen

Prawdziwe przywiązanie do obrazów spod mikroskopu widać w serii ‘Contamination’ (ang. zanieczyszczenie). Van Essen zrealizowała serie filiżanek, które wyglądają jak zainfekowane przez bakterie. Glinę do ich wykonania zmieszała z różnymi materiałami, by po wypaleniu powierzchnia wyglądała jak skolonizowana przez mikroorganizmy.

Campylobacter Campylobacter
Bakteria -Staphylococcus Bakteria -Staphylococcus

‘Medical Heirlooms’ to prace, które odwołują się do piętna choroby. Van Essen próbuje ustalić, na czym polega współczesna obsesja doskonałości i piękna. Manipuluje ceramiczną materią tak, by ta udawała organizm toczony chorobą. ‘Zarażone’ naczynia nie są przypadkowe, wiernie oddają kształty XVII-wiecznych fiolek aptekarskich. Coś, co silnie kojarzyło się z miejscem przechowywania leku, teraz przenosi chorobę.

Wazon, któego faktura przypomina kość z osteoporozą. Wazon, któego faktura przypomina kość z osteoporozą.

I wreszcie ‘A Collection of Curious Objects’, czyli prace zainspirowane fizyką teoretyczną. Artystka postanowiła zrealizować ceramiczne modele dla zobrazowania abstrakcyjnych teorii. Stworzyła wizualne reprezentacje rzeczy, których wyglądu nie znamy - jak choćby czarnej dziury.

Artystyczna wizualizacja kwarek Artystyczna wizualizacja kwarek
Modele czarnej dziury Modele czarnej dziury