rynektechnologiamarka

Kuchnia w 2025 roku według IKEA

IKEA zaprezentowała koncepcję kuchni przyszłości, w której nie będzie lodówki, a stół dobierze przepisy do dostępnych składników i zastąpi kuchenkę.

W 2013 roku we współpracy ze studiem IDEO, School Of Industrial Design w Lund oraz University Of Technology w Eindhoven IKEA ruszyła z programem 'Kitchen revolution 2025'. Celem tego przedsięwzięcia było opracowanie scenariuszy przyszłości, odpowiadających na nowe potrzeby dotyczące estetyki i funkcjonalności kuchni. Pierwszym efektem kooperacji jest prosty i pomysłowy zarazem system mebli IKEA hacka, który opisywaliśmy dwa tygodnie temu. W toku prac powstała jednak również znacznie bardziej futurystyczna koncepcja.

IKEA a Table for Living

Na pierwszy rzut oka projekt przypomina standardowe kuchnie, które można już dziś można zobaczyć w sklepach szwedzkiej marki. Wystarczy jednak przyjrzeć się jej bliżej, by zobaczyć całą masę innowacyjnych rozwiązań i detali ułatwiających funkcjonowanie w małej przestrzeni. Największym wyróżnikiem projektu jest koncepcja inteligentnego stołu, który ma rozpoznawać produkty spożywcze, mierzyć ich ilość oraz wyświetlać dobrane do nich przepisy. To nie wszystko, stół ma też pełnić funkcję kuchenki indukcyjnej oraz bezprzewodowej ładowarki do urządzeń mobilnych. Jeżeli trudno wam sobie wyobrazić taki 'mebel', zobaczcie poniższy materiał wideo. 

Kolejną charakterystyczną cechą koncepcji IKEA jest brak lodówki. Uczestnicy projektu 'Kitchen revolution 2025' oceniają, że za 10 lat nie będzie ona użyteczna, gdyż zniknie potrzeba robienia dużych, tygodniowych zakupów. Dzięki dalszej popularyzacji zakupów online oraz wprowadzeniu dostaw za pośrednictwem dronów, mamy mieć w domu mniej jedzenia, ale będzie ono zawsze świeże. Pomoże w tym specjalny system pojemników zrobionych z materiałów (np. z ceramiki), umożliwiających utrzymanie odpowiedniej temperatury jedzenia przez kilka dni.  

Ceramiczne umożliwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury jedzenia przez kilka dni. Ceramiczne umożliwiają utrzymanie odpowiedniej temperatury jedzenia przez kilka dni.

Trzecim ważnym wyróżnikiem kuchni przyszłości jest system zarządzania wodą. Jej zlew ma wydzielone ujścia dla tzw. szarej i czarnej wody. Ta pierwsza, powstała np. w wyniku płukania warzyw, nawodni rośliny i będzie ponownie wykorzystana przez małą zmywarkę znajdującą się pod zlewem. Druga, która nie nadaje się do ponownego wykorzystania, spłynie do kanalizacji.  

IKEA Kitchen revolution 2025 IKEA Kitchen revolution 2025

O tym czy kuchnia przyszłości faktycznie będzie tak wyglądać, przekonamy się za 10 lat. Na razie cały koncept przez najbliższe 6 miesięcy będzie można oglądać w strefie IKEA Temporary w Mediolanie.