rynekkulturamarka

Jak wygram to... (Fota)

Jako pierwszy fotograf w Polsce podjął się sfotografowania całego Pałacu Kultury i Nauki i zyskał dostęp do wszystkich jego zakamarków. Przeczytajcie, na co dodatkową pensję przeznaczyłby fotograf dokumentalista Jacek Fota.

W naszym cyklu 'Jak wygram to...' pytamy kreatywnych przedstawicieli różnych branż o marzenia, jakie spełniliby po wielkich wygranych. Tym razem postanowiliśmy zmienić formułę. Odpowiadający mają do zagospodarowania nie jednorazową, kilkumilionową wygraną w Lotto, lecz comiesięczny przypływ gotówki w wysokości 5000 zł, w dodatku gwarantowany przez 20 lat! Gra Ekstra Pensja - nowa propozycja Totalizatora Sportowego - to spokojna przyszłość i realne sumy, które co miesiąc będą zasilać budżet zwycięzcy.

A na co swoją Ekstra Pensję przeznaczyłby Jacek Fota?

Teoretycznie 5000 zł to jest duża kwota, ale jakoś ciężko przychodzi mi do głowy, jak ją zagospodarować. Prawdę mówiąc, to niewiele, by coś drastycznie zmieniło się w moim życiu. Na pewno nie poszedłbym na wielkie zakupy, nie wyjechałbym na wakacje do Azji i nie kupiłbym domu na plaży w Hiszpanii, bo to nie jest w moim stylu. Mam tylko nadzieję, że nie skończyłbym, przepijając całą sumę w pierwszy weekend każdego miesiąca. Realistycznie, pewnie robiłbym dokładnie to, co robię teraz. Nic bym nie zmieniał specjalnie w życiu. Oczywiście, nie musiałbym zastanawiać się, czy starczy mi do końca miesiąca. Miałem bardzo podobną sytuację w 2014 roku - utrzymywałem się ze stypendiów, które pozwoliły mi skupić się na fotografowaniu do swoich projektów. Starczało mi na wszystkie codzienne wydatki, a nawet wybrałem się na niezasłużone wakacje. Kurcze, super byłoby posiadać taką stabilizację, która umożliwiłaby skupienie się na robieniu własnych rzeczy. Niestety chyba nikt, poza może kilkoma wyjątkami, nie posiada takiej możliwości, więc wszyscy kombinujemy i szukamy pieniędzy, gdzie się da. Pochłania to bardzo dużo czasu, który można by poświęcić na robieniu czegoś, co tak naprawdę ma znaczenie. Cały czas liczę jednak na to, że przytrafi mi się coś takiego, a do tego czasu będę robić swoje...

Jacek Fota - pochodzący z Trójmiasta, a obecnie mieszkający w Warszawie fotograf freelancer. Po powrocie ze studiów w USA zajął się fotografią, a od czterech lat jego głównym polem zainteresowań jest fotografia dokumentalna. Jacek Fota pracuje przede wszystkim nad realizacją długoterminowych projektów fotograficznych, a od stycznia 2013 roku jest związany z agencją Anzenberger. Obecnie w ramach stypendium Urzędu Kultury m.st. Warszawy przygotowuje materiały do książki 'PKiN'. Publikacja realizowana jest wspólnie z fundacją Centrum Architektury, a premierę zaplanowano na czerwiec 2015 roku. Ostatni projekt Jacka Foty to książka 'Some Things Are Quieter than Others', która ukazała się w listopadzie 2014 roku.

fot. Jacek Fota - PKiN fot. Jacek Fota - PKiN
fot. Jacek Fota - PKiN fot. Jacek Fota - PKiN
fot. Jacek Fota - PKiN fot. Jacek Fota - PKiN

QUIZ: Sprawdź, co Tobie potrzebne jest do szczęścia

Ładuję quiz luty 2015...

  • lotto