rynekkulturamarka

IKEA wyprodukuje 10 tys. składanych domów dla uchodźców

W wyniku eskalacji konfliktów w Afryce i na Bliskim Wschodzie globalna liczba uchodźców jest największa od czasów II Wojny Światowej. IKEA chce im pomóc, dostarczając innowacyjne, składane schronienia.

Według danych UNHCR (agenda ONZ ds. uchodźców) w ubiegłym roku liczba uchodźców, osób ubiegających się o status uchodźcy oraz przesiedlonych wewnętrznie przekroczyła 50 mln. To najwięcej od czasów II Wojny Światowej, a takich ludzi będzie przybywać ze względu na eskalację konfliktów zbrojnych w Afryce i na Bliskim Wschodzie. Pod opieką UNHCR pozostaje 13 mln uchodźców, z czego połowę stanowią dzieci. Osoby te w zdecydowanej większości straciły cały dorobek swojego życia i niejednokrotnie musiały szukać schronienia poza granicami swoich krajów, w obozach, w których panują bardzo trudne warunki. Często przez lata mieszkają w prowizorycznych szałasach, bez prądu i światła, co znacznie wpływa na bezpieczeństwo oraz sprawia, że życie zamiera tam po zmroku.

Oboz uchodzcow

Fundacja IKEA od lat stara się poprawić warunki życia uchodźców, wspierając ich zarówno finansowo, jak i produktowo. W 2011 roku szwedzka firma przekazała UNHCR 42,5 mln euro, stając się największym prywatnym darczyńcą w historii tej organizacji. W zeszłym roku natomiast dostarczyła syryjskim uchodźcom materace i komplety do spania warte w sumie 2 mln euro. Realizacja najbardziej spektakularnego przedsięwzięcie Fundacji IKEA i UNHCR jednak dopiero przed nami.

Od kilku lat organizacje pracują nad projektem uniwersalnego schronienia dla uchodźców.

Jego prototyp został po raz pierwszy zaprezentowany w 2013 roku, od tego czasu testowało go 40 rodzin z Iraku i Etiopii. W marcu dowiedzieliśmy się, że IKEA wyprodukuje 10 tys. tymczasowych mieszkań, które trafią do najbardziej potrzebujących w lecie tego roku. Jak wygląda finalny projekt i czy rzeczywiście zapewnia lepsze schronienie uchodźcom? 

IKEA

Uniwersalne schronienie, tak jak większość innych produktów IKEA, jest dostarczane w częściach, w poziomych opakowaniach.

Złożenie wszystkich elementów w całość jest bardzo proste i zajmuje około 4 godziny.

Wystarczy złożyć ramę ze stalowych rurek, a następnie przymocować do nich lekkie panele polimerowe (wszystkie narzędzie, które są do tego potrzebne, dostarczane są w komplecie). Gotowy 'domek' ma 17,5 m2 powierzchni i może pomieścić 5-osobową rodzinę. Pokrycie jego dachu jest wyposażone w panele solarne, które w ciągu dnia są w stanie zmagazynować na tyle dużo energii, by w nocy oświetlić wnętrze schronienia. Ściany obiektu są natomiast izolowane termicznie, dzięki czemu chronią zarówno przed upałem, jak zimnem na zewnątrz. 'Tymczasowa' konstrukcja może wytrzymać aż 3 lata, czyli znacznie więcej niż prowizoryczne szałasy, w których dotychczas żyła większość uchodźców.

Schemat
IKEA
IKEA
IKEA
IKEA
IKEA
IKEA