kultura

Krew i porcelana – czyli artyści szokują

Zobaczcie, do jakich celów niektórzy artyści wykorzystują dziś tak szlachetny materiał jak porcelana.

Porcelana powszechnie kojarzy się użytkowo – z obiadowym serwisem albo dekoracyjną figurką w gablocie - a rzadziej ze sztuką. Dlatego przygotowaliśmy dla was zestawienie najciekawszych artystów, którzy używają tego materiału i świadomi jego tradycyjnych zastosowań postanawiają prowokacyjnie je wykorzystać. Nieskazitelna i śnieżnobiała porcelana przez wieki się o to prosiła…

1. Nadine Wottke

Prace niemieckiej artystki Nadine Wottke to prowokacja pełną gębą. Wszyscy kojarzymy małe porcelanowe figurki przedstawiające zwykle dzieci, zwierzątka albo pastereczki w niebieskich sukienkach. Tymczasem Wottke zmienia różowe policzki na obwisłe piersi i prowokacyjne pozy. Takiej porcelany na pewno nie znajdziecie w babcinej kolekcji.

Nadine Wottke
Nadine Wottke
Nadine Wottke

2. Kim Joon

Porcelana, ciało i tatuaż łączą się w jedną kruchą całość w pracach Kim Joona. Koreański artysta zestawia ze sobą porcelanowe kształty, przypominające fragmenty nagich ludzkich ciał. Na ich powierzchnię nanosi wzory znane z serwisów takich marek jak Villeroy&Boch,, Herend czy Royal Copenhagen. W zamyśle artysty prace mają się odnosić do negatywnych skojarzeń, jakie w Korei wciąż budzą tatuaże. Chcą też wskazywać wzór jako ten element, który czyni z ciała obiekt sztuki. Puste w środku fragmenty ciał, nogi i ręce popękanych lalek pozostawiają niepokojące wrażenie stałego rozkładu.

Kim Joon
Kim Joon

3. Mary Rubinke

W pracach Mary Rubinke czuć za to makabrę rodem z 'Happy Tree Friends'. Duńska artystka używa sprawdzonego sposobu na szok: dzieci i krew połączone z szlachetną bielą porcelany... Podobnie jak u Wottke widać tu irytację słodkim klimacikiem tradycyjnych figurek. Przełamuje go na swój sposób, poddając postaci surrealistycznym zniekształceniom albo dziwnym i krwawym wypadkom. Efektem jest silny kontrast, zupełnie jak między koszmarnym snem a podwieczorkiem u cioci.

Mary Rubinke
Mary Rubinke

4. Kate McDowell

Amerykanka Kate MacDowell dość późno zajęła się ceramiką; dopiero po 30-tce, kilku zmianach pracy i podróży do Indii zdecydowała się na robienie porcelanowych rzeźb. W jej pracach widać fascynację naturą i biologią w jej końcowej fazie śmierci i rozkładu. Czyli znowu makabra? Im dłużej patrzy się na jej prace, tym więcej elegancji i delikatności dostrzega się w aksamitnych powierzchniach rzeźb. Tylko porcelana potrafi tak zmylić!

Kat MacDowell

5. Jessica Harrison

Na koniec prace Jessiki Harrison, które idealnie podsumowują całe zestawienie, bo łączą w sobie po trochu wymienione ‘brzydkie’ zastosowania porcelany. Amerykańska artystka również obiera porcelanowe figurki za swój cel i poddaje je przeróżnym modyfikacjom… Tatuuje plecy księżniczek w różowych sukienkach, odcina im głowy albo zostawia krwawe blizny. Tym samym wpisuje się w powszechny trend 'psucia' wyidealizowanych bohaterek. Na całym świecie artyści z zapałem odwracają proces upiększania, jakim poddano wizerunki kobiet w fabryce Disneya. Syrenka z normalną talią, Kopciuszek z podbitym okiem albo pomarszczona Królewna Śnieżka - podobny charakter mają właśnie prace Harrison.

Jessica Harrison
Jessica Harrison
Jessici Harrison