rynekkulturamarka

Polski street art w IKEA

IKEA wypuszcza limitowaną serię plakatów, zaprojektowanych przez artystów ulicznych z całego świata. Rozmawiamy z Mariuszem Warasem (m-city), jedynym polskim twórcą, który został zaangażowany w ten projekt. 

IKEA jest znana głównie ze sprzedaży praktycznych, niedrogich mebli i elementów wyposażenia wnętrz. Na tym nie kończą się jednak ambicje szwedzkiej marki. W ramach IKEA Art Events firma co jakiś czas współpracuje z artystami i wprowadza do oferty ich prace, na przykład w formie reprodukcji obrazów.

- Uważa się, że sztuka jest czymś, co można zobaczyć tylko w posiadłościach bogaczy lub w muzeach i w galeriach. My chcemy to zmienić, bo wierzymy, że w każdym domu powinno być dla niej miejsce - tłumaczy Henrik Most, który odpowiada w IKEA za wspomniane przedsięwzięcie. Jak widać na popularnym ostatnio w sieci materiale wideo, niektórzy odbiorcy nie widzą różnicy pomiędzy pracami wiszącymi w galeriach a reprodukcjami IKEA.   

Jak zapowiadaliśmy już wcześniej, w tym roku gigant branży meblowej chce w ten sposób ’udomowić’ street art. We współpracy z 12 artystami z całego świata powstała limitowana kolekcja plakatów, które wejdą do sprzedaży na początku kwietnia. Jednym z twórców, którzy wzięli udział w przedsięwzięciu, jest Mariusz Waras, polski artysta street artowy, grafik i projektant, znany przede wszystkim murali realizowanych w ramach projektu m-city. Postanowiliśmy porozmawiać z nim o współpracy z IKEA. 

Mariusz Waras Mariusz Waras

F5: Jak to się stało, że wziąłeś udział w przedsięwzięciu IKEA Art Event?

Mariusz Waras: Ponad rok temu odezwał się do mnie Henrik Most, który kieruje tym projektem w szwedzkiej centrali IKEA. Pomyślałem, że to może być ciekawe wyzwanie, taki trochę eksperyment sprawdzający, jak moja twórczość poradzi sobie u naprawdę masowego odbiorcy.

Jak wyglądała współpraca z IKEA, dostałeś bardzo konkretny brief czy mogłeś zrobić, co chciałeś?

Oczywiście był brief wprowadzający w temat, ale nie utrudniał jakoś specjalnie pracy nad plakatem. Wysłałem kilka różnych koncepcji, a po selekcji miałem dosłownie kilka dni na skończenie projektu. Same korekty dotyczyły bardziej doboru papieru i wykończenia plakatu. Byłem pozytywnie zaskoczony łatwością współpracy. Najbardziej zdziwił mnie jednak sam wybór IKEA. Praca, która przeszła, jest trochę o autodestrukcji, stąd moje obawy. Jakby się dłużej zastanowić, to we wszystkich moich projektach trudno znaleźć jakiś szczególny entuzjazm do pokazywania zjawisk ładnych, więc może właśnie to im się podoba. 

Plakat Mariusza Warasa dla IKEA Plakat Mariusza Warasa dla IKEA

Twoje prace można zobaczyć na ulicach całego świata i w dziesiątkach różnych galerii, dlaczego chciałeś trafić ze swoją twórczością również 'pod strzechy'?

To nie jest moja pierwsza przygoda z dużą marką (wcześniej był np. Burn), więc nie miałem dylematów w związku z podjęciem tej współpracy. Bardzo podoba mi się to, że firmy coraz częściej sięgają po twórców związanych ze street artem.

Dla mnie to sposób na poszerzenie kręgu odbiorców o takich, których ciężko spotkać, umieszczając prace w galeriach czy nawet na ścianach budynków.

Oczywiście jednym takie kolaboracje wychodzą lepiej, innym gorzej. W przypadku IKEA projekt był o tyle fajny, że artyści dostali naprawdę dużo wolności. Ostatecznie i tak klienci zdecydują co im się najbardziej podoba.

Wygląda na to, że IKEA jest zadowolona z współpracy z Mariuszem. Obecnie artysta kończy malować ścianę jednego z berlińskich sklepów firmy. Wygląda na to, że IKEA jest zadowolona z współpracy z Mariuszem. Obecnie artysta kończy malować ścianę jednego z berlińskich sklepów firmy.

Poniżej możecie zobaczyć pozostałe plakaty, które powstały w ramach IKEA Art Event 2015.

John Crash Matos, Nowy Jork, USA John Crash Matos, Nowy Jork, USA
Jeroen Erosie, Holandia Jeroen Erosie, Holandia
Nevercrew, Szwajcaria Nevercrew, Szwajcaria
Sobekcis, Serbia Sobekcis, Serbia
Noria Mora, Hiszpania Noria Mora, Hiszpania
Koralie Supakitch, Indonezja Koralie Supakitch, Indonezja
Carolina Falkholt, Szwecja Carolina Falkholt, Szwecja
Eko Nugroho, Indonezja Eko Nugroho, Indonezja
Tfreak, Brazylia Tfreak, Brazylia
Elle, San Francisco, USA Elle, San Francisco, USA
Hua Tunan, Chiny Hua Tunan, Chiny