rynekkultura

Jak wygram to... (Dłużniewska)

Pomaga cudzoziemcom odnaleźć się w polskiej rzeczywistości, jest solistką w zespole baletowym Les Ballets de Pologne i... ma wiele marzeń do spełnienia. Na co wygraną w Ekstra Pensji wydałaby Zuzia Dłużniewska?

W naszym cyklu 'Jak wygram to...', pytamy kreatywnych przedstawicieli różnych branży o marzenia, jakie spełniliby po wielkich wygranych. Tym razem postanowiliśmy zmienić formułę. Odpowiadający mają do zagospodarowania nie jednorazową, kilkumilionową wygraną w Lotto, lecz comiesięczny przypływ gotówki w wysokości 5000 zł, w dodatku gwarantowany przez 20 lat! Gra Ekstra Pensja - nowa propozycja Totalizatora Sportowego - to spokojna przyszłość i realne sumy, które co miesiąc będą zasilać budżet zwycięzcy.

A na co swoją Ekstra Pensję przeznaczyłaby Zuzia Dłużniewska?

Gdyby zaproponowano mi zastrzyk gotówki w postaci 5 tysięcy złotych, wypłacanych co miesiąc przez 20 lat, to na pewno zaopatrzyłabym się w kolorowe długopisy i markery, żeby zrobić mapę wydatków. Od zawsze miałam wiele pasji, ale myślę, że dziś pieniądze przeznaczyłabym na te najważniejsze: balet i kulturę. Na początku wsparłabym działalność zespołu baletowego, do którego należę - ­ Les Ballets de Pologne, starając się nawiązać współpracę z zagranicznymi pedagogami i choreografami. A kiedy z racji podeszłego wieku nie będzie wypadało mi tańczyć, pieniądze zainwestuję w prywatną szkołę baletową na wzór zachodnich szkół - takich jak np. szkoła Victora Ullate w Madrycie, gdzie miałam okazję uczęszczać na letni kurs. Każdy miałby szansę rozwijać w niej swój talent. W Polsce niestety istnieje przeświadczenie, że artystami są tylko absolwenci państwowych szkół artystycznych. Na Zachodzie nie liczą się dyplomy, a umiejętności. Tak właśnie byłoby w mojej szkole.

Jeżeli chodzi o kulturę, a właściwie wielokulturowość, to na początku chciałabym wesprzeć któryś z projektów organizacji pozarządowych, działających na rzecz aktywizacji cudzoziemców przez kulturę. Na to pieniędzy nigdy nie szkoda! Z biegiem lat chciałabym też inwestować w wypracowanie dobrych praktyk obsługi cudzoziemców w urzędach miejskich oraz szkolenia dla urzędników. Część pieniędzy może odłożyłabym na jakieś wakacje, na które od lat nie mogę się wybrać, bo zawsze jest tyle do zrobienia!

Zuzia Dłużniewska ­ - kulturoznawczyni i tancerka. Koordynatorka i realizatorka licznych projektów związanych z wielokulturowością w Warszawie. Od 2008 roku związana z Fundacją Inna Przestrzeń, redaktorka naczelna serwisu Kontynent Warszawa ­ - Warszawa Wielu Kultur, ­ jedynej polskiej strony internetowej skupiającej się wokół tematyki dzisiejszej wielokulturowości. Od dziecka interesowała się tańcem i teatrem. Poszukując przez lata stylu tańca, w którym mogłaby się odnaleźć, zdecydowała się na ten najtrudniejszy - balet. Obecnie solistka w zespole Les Ballets de Pologne.

zuzia

QUIZ: Sprawdź, co Tobie potrzebne jest do szczęścia

Ładuję quiz luty 2015...

  • lotto