rynektechnologiamarka

5 przestrzeni, w których bezprzewodowo naładujesz swój telefon

Bezprzewodowe ładowanie telefonów staje się standardem. Pokazujemy przestrzenie, w których ta funkcja jest najbardziej przydatna. 

Smartfon stał się nieodłącznym elementem naszej codzienności. Według reportu T-Mobile przeciętny użytkownik używa go 150 razy dziennie, patrząc na jego ekran w sumie przez godzinę. Jak pokazują badania Millward Brown, Polacy korzystają z urządzeń mobilnych właściwie wszędzie, najczęściej w domu, w biegu, w pracy, w samochodzie i w punktach gastronomicznych. 

Miejsca korzystania z urządzeń mobilnych przez Polaków, źródło: Millward Brown. Miejsca korzystania z urządzeń mobilnych przez Polaków, źródło: Millward Brown.

Problem w tym, że współczesne smartfony stosunkowo krótko żyją na baterii, więc trzeba codziennie uzupełniać ich energię. Dla bezpieczeństwa najlepiej wszędzie chodzić z ładowarką, przez co w każdym większym skupisku ludzi pojawia się plątanina kabli. To jednak zaczyna się zmieniać. Wszystko za sprawą popularyzacji ładowarek indukcyjnych umożliwiających bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych. Co prawda są one na rynku już od jakiegoś czasu, jednak dopiero teraz zaczynają być coraz szerzej dostępne. Przyczynia się do tego rozpowszechnienie jednej z technologii ładowania mobilnego - iQ, która jest obecnie obsługiwana przez 80 modeli smartfonów i aktywnie wspierana m.in. przez takich gigantów jak IKEA czy Samsung. Czy to rozwiązanie ma szansę stać się nowym standardem? Zdecydowanie tak! Zobaczcie przestrzenie, w których sprawdza się najlepiej (albo zaraz zacznie).

Dom

IKEA

Przywołane wcześniej badanie Millward Brown dowodzi, że najczęściej korzystamy ze smartfonów w domu. Tam też najczęściej je ładujemy, biorąc pod uwagę fakt, że dziś wszyscy domownicy mają swoje telefony, robi się z tego niezła plątanina. IKEA postanowiła to zmienić wprowadzając na rynek serię mebli i elementów wyposażenia wnętrz umożliwiających bezprzewodowe ładowanie urządzeń mobilnych (w kolekcji stoliki nocne, komody i lampy stojące). Dzięki temu ładowanie ma być bardziej intuicyjne i niejako odruchowe (wystarczy położyć telefon na meblu, nie trzeba pamiętać o podłączeniu go ładowarki). Innowacyjne meble pojawią się w sklepach już w kwietniu, mają być o 20 euro droższe od swoich analogowych odpowiedników.

Gastronomia

ladowanie

Ładowarki indukcyjne oparte na technologii Qi są dziś na wyposażeniu ponad 3000 lokali gastronomicznych, hoteli, lotnisk i innych przestrzeni publicznych na całym świecie. W 2014 roku Starbucks wprowadził je do 200 kawiarni w USA. To samo robi McDonalds, który w tym roku uruchomi w Wielkiej Brytanii 600 punktów bezprzewodowego ładowania w swoich lokalach. Klienci tych sieci nie muszą już nosić ze sobą ładowarek przy okazji każdego wyjścia na miasto. Czekamy na takie rozwiązania w Polsce!

Samochód

auto

Ładowanie telefonu w samochodzie dotychczas mogło być  prawdziwą udręką. Po pierwsze, trzeba było mieć do tego specjalną ładowarkę z wejściem do zapalniczki. Po drugie, w pojazdach często nie było specjalnego miejsca na telefon, więc urządzenia poniewierały się gdzieś w okolicy skrzyni biegów. Dlatego właśnie wnętrza samochodów są idealnym przestrzenią na ładowanie indukcyjne. Technologia Qi jest już standardowo montowana w 15 modelach aut, m.in. Toyoty, Jeepa czy Lexusa.

Biuro 

ladowanie

Ile razy zapomnieliście zabrać ładowarkę do pracy? Nam zdarza się to regularnie. Na szczęście biura to kolejne przestrzenie, w których te urządzenia przestają być potrzebne. Ładowarki indukcyjne oparte na technologii Qi w swoich oddziałach montują już m.in. takie firmy jak Facebook, Google czy Deloitte. 

Hotele

mariott

Niezapakowana ładowarka przez lata była zmorą wyjeżdżających na wakacje czy w delegacje. Doskonale wiedzieli o tym sprzedawcy działający na lotniskach czy w hotelach, którzy świadomie windowali w górę ceny tych urządzeń. Walcząc o klientów, coraz więcej hoteli zaczyna jednak montować w swoich budynkach punkty do ładowania indukcyjnego. Takie rozwiązanie pojawiło się np. w 29 hotelach należących do sieci Mariott.

  • ikea