rynektechnologiamarkamedia

Meble IKEA sensacją targów branży mobilnej?

Pokazujemy najważniejsze innowacje targów Mobile World Congress. Jakim cudem w tym zestawieniu znalazła się kolekcja mebli IKEA?

Targi Mobile World Congress, które tradycyjnie odbyły się w pierwszych dniach marca w Barcelonie, to jedno z najważniejszych wydarzeń w branży mobilnej. W tym roku wystawiało się na nich ponad 2 tys. firm, które zaprezentowały nie tylko najnowsze modele smartfonów, ale także najróżniejsze rozwiązania ze świata wearable technology, w tym fitness trackery, smartwatche, hełmy wirtualnej rzeczywistości czy nawet inteligentny kask rowerowy. Tegoroczna edycja różniła się od poprzednich pod względem specjalizacji marek, które brały w niej czynny udział. Prócz gigantów branży jak Samsung, HTC, LG i Huawei (Apple organizuje własne wydarzenia), na targach pojawili się także producenci samochodów, m.in. BMW i Volvo, prezentujący własne wizje mobilności, a nawet IKEA, której chyba nikt się tam nie spodziewał. To wszystko sprawiło, że w Mobile World Congress 2015 chodziło o znacznie więcej niż o premierę kolejnego Samsunga Galaxy S. Jakie były więc najważniejsze innowacje zaprezentowane na targach? Zobaczcie sami.

1. Meble IKEA, które naładują twój telefon

IKEA

Nowa kolekcja IKEA nieoczekiwanie stała się największą sensacją Mobile World Congress 2015 (w tym tygodniu pisały o niej chyba wszystkie media, nie tylko te branżowe). Firma zaprezentowała meble i elementy wyposażenia wnętrz, umożliwiające bezprzewodowe uzupełnianie energii w urządzeniach mobilnych. Będzie to możliwe dzięki wbudowanym ładowarkom indukcyjnym, do których nie trzeba podłączać telefonu, wystarczy jedynie położyć go na zaznaczonym plusem miejscu.

Meble mają działać w oparciu o technologię Qi, którą fabrycznie wspiera 80 modeli smartfonów, m.in. Samsung Galaxy S6.

Dla posiadaczy urządzeń, które jeszcze nie obsługują tego rozwiązania (m.in. iPhone’ów), przygotowano specjalne nakładki, pozwalające wyeliminować ten problem. IKEA wprowadza w sumie cztery różne rozwiązania tego typu. Oprócz lampek i poręcznych stolików z funkcją ładowania w ofercie szwedzkiej firmy znajdą się estetyczne pady do ładowania oraz ładowarki, które można wbudować w dowolne drewniane meble (więcej na ten temat tutaj).

Innowacyjne meble pojawią się w sklepach już w kwietniu, mają być o 20 euro droższe od swoich analogowych odpowiedników.

Dlaczego to takie ważne: Tego typu rozwiązania są już dostępne na rynku, ale wciąż korzysta z nich stosunkowo niewielu użytkowników. Dopiero wejście do gry takiego giganta jak IKEA może naprawdę zrewolucjonizować sposób, w jaki ładujemy nasze urządzenia mobilne (koniec z walającymi się wszędzie kablami!). Warto też zwrócić uwagę na to, że zarówno IKEA jak i Samsung postanowiły wesprzeć technologię Qi, która dzięki temu może się stać dominującym standardem na rozczłonkowanym rynku ładowania indukcyjnego.

2. Sieć 5G jeszcze przed 2020 r.

5gg

Podczas Mobile World Congress Komisja Europejska we współpracy z czołowymi operatorami i firmami technologicznymi (Alcatel-Lucent, Ericsson, Nokia, Orange) zaprezentowała wizję wdrożenia sieci 5G na naszym kontynencie.

Zgodnie z zapowiedziami infrastruktura ultraszybkiego internetu mobilnego (o przepustowości nawet 1000 razy większej od 4G) będzie gotowa przed 2020 rokiem.

Co to zmieni? Bardzo dużo, bo nie chodzi tylko o możliwość streamowania filmów czy najnowszych gier. Dzięki wdrożeniu 5G wreszcie rozwiną się technologie z zakresu internetu rzeczy, a my będziemy mogli jeździć samoprowadzącymi się samochodami, sterować zaawansowanymi robotami czy przeprowadzać zdalne operacje chirurgiczne. 

Dlaczego to takie ważne: Bez 5G nie będzie prawdziwego internetu rzeczy, którego rozwój całkowicie zmieni nasz świat. Dlaczego więc nie umieściliśmy tej innowacji na pierwszym miejscu? Bo to wciąż pieśń przyszłości.

3. Odblokuj swój telefon spojrzeniem 

Fuji

Fujitsu chce zrewolucjonizować sposób, w jaki odblokowujemy nasze urządzenia mobilne. Podczas Mobile World Congress 2015 japońska firma zaprezentowała prototyp smartfona z wbudowaną technologią rozpoznawania tęczówki oka. Dzięki niej będzie można odblokować telefon jednym, krótkim spojrzeniem.

Cały proces trwa dosłownie sekundę, a rozpoznawanie odbywa się z normalnej odległości, z jakiej patrzymy na urządzenia mobilne, nie trzeba zbliżać oka do kamerki na odległość 10 cm jak dotychczas.

Fujitsu planuje wprowadzić technologię na rynek jeszcze w tym roku.

Dlaczego to takie ważne: Dzięki innowacji Fujitsu w końcu będziemy mogli zapomnieć o wpisywaniu irytujących kodów PIN czy haseł mających formę gestów, które coraz trudniej zapamiętać. W kontekście odblokowywania smartfonów, technologia rozpoznawania tęczówki oka jest też bardziej praktyczna od skanowania odcisków palców (zimą nie trzeba co chwilę ściągać rękawiczek). 

4. Podłączone samochody

BMW

Business Insider przewiduje, że do 2020 r. 75 proc. nowych aut sprzedawanych na świecie ma mieć połączenie z internetem. Przedsmak tego było widać podczas Mobile World Congress 2015, gdzie po raz pierwszy wystawiało się aż tylu producentów samochodów (m.in. BMW, Volvo i Seat). Nam najbardziej praktyczny wydał się system BMW Vehicular Small Cell, będący odpowiedzią na coraz większe użycie urządzeń mobilnych w samochodach.

To rodzaj femtokomórki, czyli nadajnika, który polepsza zasięg sieci komórkowej. Dotychczas ta technologia była stosowana głównie w biurach, BMW po raz pierwszy zastosowało ją w samochodach.

Dzięki temu rozwiązaniu posiadacze BMW podczas jazdy samochodem już nigdy nie stracą zasięgu w swoich smartfonach, tabletach czy smartwatchach, nawet na największej prowincji. 

Dlaczego to takie ważne: Bo samochody mają szansą stać się drugimi po smartfonach najpopularniejszymi 'podłączonymi urządzeniami'. Bez wszechobecnego dobrego zasięgu nic z tego nie wyjdzie.

5. Wirtualna rzeczywistość staje się rzeczywistością

htc

Hełm Oculus Rift, który w tym roku ma wreszcie wejść do sprzedaży, jeszcze niedawno wydawał się być jedynym poważnym graczem w branży wirtualnej rzeczywistości. Obecnie jednak nad podobnymi rozwiązaniami pracuje Samsung, Sony i HTC. Ta ostatnia firma zaprezentowała prototyp swojego hełmu Vive właśnie na Mobile World Congress 2015. W produkt wbudowano 70 czujników laserowych, które mają pomóc poruszać się po wirtualnych światach.

Dlaczego to takie ważne: Popularyzacja hełmów wirtualnej rzeczywistości może mieć ogromny wpływ m.in. na branżę turystyczną, samochodową i oczywiście gamingową.

  • ikea