rynekkultura

Girl Power, czyli polskie artystki robią polską ceramikę

Czy ceramika artystyczna stanie się jedną z wizytówek polskiego designu? Wszystko na to wskazuje! Co więcej, okazuje się, że polska ceramika jest domeną kobiet. Poznajcie ich prace.

Założyciel Bauhausu, architekt Walter Gropius uważał, że kobiety nie widzą dobrze w trzech wymiarach. Właśnie dlatego posyłał swoje studentki na wydziały ceramiki i tkanin zamiast na architekturę. Ale dziś ceramiki nie tworzy się za karę. Dziewczyny znowu wzięły się do odlewania! 

Po latach pełnych problemów, prywatyzacji i upadku wielu fabryk porcelany, polska ceramika zaczyna się odradzać. Zatrudniono menadżerów, zadbano o reklamę, wciągnięto do współpracy młodych projektantów i... projektantki. Jak mocno kobieca dłoń odciska się na współczesnym designie porcelany? Polki realizują świetne projekty, wystawiają je za granicą i zdobywają nagrody. A jakie nazwiska warto szczególnie zapamiętać?

Filiżanka autorstwa Marty Jeglińskiej Filiżanka autorstwa Marty Jeglińskiej

Marta Jeglińska to młoda dizajnerka, której prace regularnie pojawiają się na zagranicznych wystawach. Dla wałbrzyskiej fabryki porcelany Kristoff zaprojektowała zestaw śniadaniowy 'Nathalie&George', inspirowany parą postmodernistycznych projektantów - Nathalie du Pasquier i George'em Sowdenem.

Talerz według wzoru Ani Kuczyńskiej Talerz według wzoru Ani Kuczyńskiej
Filiżanki, które Ewa Minge zaprojektowała dla kolekcji fabryki Ćmielów Filiżanki, które Ewa Minge zaprojektowała dla kolekcji fabryki Ćmielów

Ta sama fabryka podjęła również współpracę z innymi projektantkami, na które warto rzucić okiem: Kają Kusztrą (seria 'Great Inventors'), Magdą Pilaczyńską (wąsy i flamingi) czy Anią Kuczyńską (seria czterech talerzy). Ta ostatnia kolaboracja - wszak Kuczyńska to ceniona projektantka modowa - nie jest odosobnionym przypadkiem. Innym znanym nazwiskiem świata mody, która spróbowała swoich sił w projektowaniu ceramiki jest Ewa Minge. Efektem jej współpracy z fabryką Ćmielów są filiżanki sygnowane nazwiskiem Minge.

Inspirowana PRL-em kolekcja 'Kristal' Inspirowana PRL-em kolekcja 'Kristal'

W całości sfeminizowana jest Grupa Projektowa Wzorowo, założona w 2009 roku przez Agnieszkę Bar, Karinę Marusińską i Agnieszkę Kajper. Dziewczyny w swoich projektach lubią nawiązywać żartobliwy dialog z tradycją. Projekt Kluka odnosi się do staropolskich, wigilijnych obyczajów, natomiast Kristal przenosi nas w czasie do PRL-u i jego masowej produkcji ciężkich kryształowych naczyń.

'Natura' Edyty Cieloch i Marka Cecuły 'Natura' Edyty Cieloch i Marka Cecuły

Zwróćcie uwagę także na prace Edyty Cieloch. Razem z Markiem Cecułą w ramach Ćmielów Design Studio zrealizowali świetną serię 'Natura'.

W swoich pracach Monika Patuszyńska przygląda się rozpadowi porcelany W swoich pracach Monika Patuszyńska przygląda się rozpadowi porcelany

Również Monika Patuszyńska wprowadza do swoich prac odrobinę nostalgii; bada proces przemian czy wręcz rozpadu porcelany. W ramach jednego z projektów podróżowała po zamkniętych, zrujnowanych fabrykach i na nowo odlewała przedmioty ze znalezionych tam form. Efektem były zniszczone, skorodowane odbitki czasów świetności porcelany.

O tym, że ceramika zaczyna być popularna i jak najbardziej dostępna, świadczy również jej obecność w internetowych serwisach z modą i designem. Teraz i wy możecie za nieduże pieniądze otoczyć się estetycznymi przedmiotami. Tworzonymi oczywiście przez kobiety!