rynektechnologia

Ekologiczne meble z papieru i wodorostów

Zobaczcie, jak można zrobić ekologiczne meble przy użyciu mieszanki papieru i wodorostów. 

Współcześni designerzy nie ograniczają się wyłącznie do tworzenia form produktów i rozwiązań funkcjonalnych. Wielu z nich wykorzystuje też swoją wiedzę i kreatywność, poszukując innowacyjnych materiałów lub nowych zastosowań tych znanych, by ograniczyć negatywny wpływ człowieka na środowisko. Do tej grupy zaliczają się na pewno Nikolaj Steenfatt i Jonas Edvard, absolwenci duńskiej Royal Academy of Art, którzy stworzyli ekologiczny materiał kompozytowy, przeznaczony do produkcji mebli.

meble

Powstał on z mieszanki dwóch materiałów, których możliwości nie wykorzystujemy obecnie w pełni. Pierwszy z nich to zwykły papier, którego sprzedaż spadła w wyniku rozwoju mediów elektronicznych i zmniejszenia się nakładów gazet codziennych (dziś powodzeniem cieszą się tradycyjne magazyny drukowane na ekskluzywnych odmianach papieru). Drugi to algi, czyli glony morskie, materiał o dziesiątkach zastosowań, który przez lata był niedoceniany (na szczęście to zaczyna się zmieniać, czego dowodem była choćby nagroda make me! 2014 dla projektu Algaemy). 

meble

W jaki sposób z tych delikatnych materiałów udało się stworzyć meble? Najpierw duńscy projektanci musieli osuszyć zebrane u wybrzeży Morza Bałtyckiego algi, a następnie zmielić je na kawałki. Następnie uzyskany w ten sposób proszek należało podgrzać, by wydzielił się alginian, czyli naturalny klej. Po zmiksowaniu go z papierem tworzy się twarda i wytrzymała substancja przypominająca korek (jej kolor zależy od gatunku alg). Z uzyskanego w ten sposób materiału można formować m.in. elementy mebli i wyposażenia wnętrz. Także te, które muszą być na tyle wytrzymałe, by utrzymać człowieka (np. siedzisko krzesła). 

- Ludzie nie zdają sobie sprawy, jak silnym spoiwem jest alginian i myślą, że użyliśmy dodatkowego kleju. Wystarczyły jednak nam wyłącznie algi i papier - tłumaczy Jonas Edvard. 

Po zużyciu, produkty wykonane z tej substancji mogą być poddane recyklingowi i wykorzystane jako naturalny nawóz. Poniżej możecie zobaczyć proces produkcji i jego efekty.

Suszenie alg Suszenie alg
'Surowa' mieszanka sproszkowanych, podgrzanych alg i papieru 'Surowa' mieszanka sproszkowanych, podgrzanych alg i papieru
meble
meble
meble
meble
  • PDI