kulturamarkamedia

Poranki podróżnika

Nie odmawiam sobie przyjemności przewracania się z boku na bok zaraz po obudzeniu się, w końcu szaleństwem byłoby podporządkowywanie wszystkiego pracy - pisze Bartek Szaro, współzałożyciel bloga Paragon z podróży.

By zaoferować swoim klientom produkty lepiej dopasowane do ich potrzeb IKEA postanowiła szczegółowo zbadać domowe zwyczaje ludzi mieszkających w metropoliach, które wyznaczają globalne trendy. Ich wyniki będą sukcesywnie publikowane w serii raportów 'Life at home'. Niedawno ukazał się pierwszy z nich, dotyczący porannych nawyków mieszkańców Berlina, Londynu, Moskwy, Mumbaju, Nowego Jorku, Paryża, Szanghaju i Sztokholmu. Pokazuje on, jak współczesne mieszczuchy zaczynają dzień. Pod lupę brane są czynności takie jak, budzenie się, jedzenie, sprawdzanie tzw. 'prasówki' i wiadomości, rozmowy z rodziną oraz przygotowywanie się do wyjścia z domu.

My dziś postanowiliśmy sprawdzić, jak szybko mieszkańcom największych metropolii udaje się wstać.

Badanie

Badania IKEA pokazują, że 55 proc. mieszkańców wymienionych miast stara się obudzić możliwie szybko. Reszta woli spokojnie wchodzić w nowy dzień np. przytulając się do drugiej połówki (8 proc.) lub uprzyjemniając sobie ten czas porannymi pieszczotami (4 proc.). Najwięcej rannych ptaszków jest w Mumbaju (72 proc.), a najmniej w Berlinie (43 proc.). Większości ankietowanych w szybkim wstawaniu pomaga oczywiście budzik. Pierwszy alarm bezlitosnego urządzenia motywuje do wyjścia z łóżka 40 proc. badanych, pozostali zwlekają się przynajmniej po jednej dodatkowej drzemce.

Przechodząc od ogółu do szczegółu postanowiliśmy sprawdzić, jak wyglądają poranki Bartka Szaro, jednego z założycieli bloga Paragon z podróży i współautora poradnika taniego podróżowania pod tym samym tytułem, którego drugie wydanie właśnie trafiło do księgarni.

Bartek Szaro

Jestem typową sową, a sowy mają lepsze predyspozycje do działania wieczorami i potrafią dłubać w swoich sprawach do późnych godzin nocnych. Rankami jest mi więc znacznie trudniej, ale choć lubię przeciągać wyfrunięcie ze swojej dziupli do maksimum, staram się aktywizować już wraz z pierwszym rozpostarciem skrzydeł. Co to znaczy?

Nie odmawiam sobie przyjemności przewracania się z boku na bok zaraz po przebudzeniu, w końcu szaleństwem byłoby podporządkowywanie wszystkiego pracy i rezygnowanie z łapania przyjemnych chwil lenistwa. Na szczęście na to pozwala praca zdalna i obowiązki związane z blogiem.

Gdy tylko wymsknę się wreszcie słodkiej senności, od razu zaczynam działać.

Włączam energetyzującą muzykę i 5 minut po wstaniu z łóżka siedzę już przy herbacie i przeglądam skróty meczów NBA, które dodatkowo mnie emocjonują (liga gra w nocy). W utrzymaniu kreatywności w ciągu dnia pomaga mi aktywność fizyczna (ostatnio rower i basen) oraz śledzenie rozwoju różnych projektów (nie tylko podróżniczych), które są dla mnie inspirujące. Na koniec jeszcze owoce i warzywa. Dobrze jest 2-3 razy dziennie się nimi doładować, najlepiej między głównymi posiłkami, bo tylko coś zielonego może przemóc przytłaczającą listopadową szarugę.

  • IKEA

IKEA w swoim nowym katalogu #2015 w centrum uwagi stawia te obszary domu, w których kładziemy się spać, wstajemy i przygotowujemy się na nowy dzień. F5 wspólnie z IKEA w ciągu najbliższych tygodni będzie podpowiadać, co robić rano, by utrzymać kreatywny potencjał przez cały dzień. Zainspirujcie się!

Budzik DEKAD zerwie z łóżka nawet największych śpiochów. Cena: 24,99 zł. Budzik DEKAD zerwie z łóżka nawet największych śpiochów. Cena: 24,99 zł.
Z szafą z kolekcji IKEA PS 2014 nigdy nie stracicie z oczu najpotrzebniejszych rzeczy. Cena 599 zł. Z szafą z kolekcji IKEA PS 2014 nigdy nie stracicie z oczu najpotrzebniejszych rzeczy. Cena 599 zł.
Rama łóżka BRIMNES posiada dodatkowe miejsca do przechowywania, dzięki którym spiochy mogą mieć wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką. Cena 699 zł. Rama łóżka BRIMNES posiada dodatkowe miejsca do przechowywania, dzięki którym spiochy mogą mieć wszystkie potrzebne rzeczy pod ręką. Cena 699 zł.
Najlepszy materac to taki, w którym tobie jest wygodnie. Jeśli jednak uznasz, że twój wybór był nietrafiony, w IKEA masz 90 dni by go wymienić. Na zdjęciu materac sprężynowy HAMARVIK. Cena: 595 zł. Najlepszy materac to taki, w którym tobie jest wygodnie. Jeśli jednak uznasz, że twój wybór był nietrafiony, w IKEA masz 90 dni by go wymienić. Na zdjęciu materac sprężynowy HAMARVIK. Cena: 595 zł.