technologiamarka

Polak na podium Electrolux Design Lab 2014

Michał Pośpiech na podium Electrolux Design Lab! Główna nagroda dla Pan Wang za koncept obalający dotychczasowe podejście do robienia zakupów.

Młodzi projektanci biorący udział w tegorocznym konkursie organizowanym przez Electrolux musieli zmierzyć się z problemami w trzech obszarach: zanieczyszczonego powietrza, pielęgnacji tkanin oraz zwiększenia przyjemności czerpanej z gotowania. Spośród sześciu projektów, które znalazły się w finale, Jury postanowiło przyznać pierwsze miejsce Pan Wang. Brytyjka chińskiego pochodzenia wygrała za koncept Future Hunter-gatherer, który obala dotychczasowe podejście do robienia zakupów i przygotowywania posiłków.

Według konceptu Pan Wang, zakupy przyszłości to interaktywna gra połączona z platformą e-commerce, zacieśniająca poczucie wspólnoty pomiędzy domownikami oraz edukująca ich w kwestii spożywanych produktów.

Zamiast klikać w zdjęcia opakowań, użytkownicy będą polować, łowić i zbierać wirtualne pożywienie. Zupełnie jak za dawnych czasów, kiedy człowiek żył bardzo blisko natury i wszyscy z konieczności byli po trosze rolnikami, a po trosze myśliwymi. Kiedy użytkownicy skompletują całą listę zakupów, zamówienie zostanie wysłane do sklepu, a po paru minutach do naszych drzwi zapuka uśmiechnięty pan, wręczając nam ‘trofea’, z których przygotujemy posiłek. System ma być połączony nie tylko ze sklepami, ale także z lokalnymi farmami, dostarczającymi produkty najwyższej jakości.

hunter
hunter

Drugie miejsce przyznano przenośnym odświeżaczom powietrza LOTUS autorstwa Fulden Dehneli – z całej finałowej szóstki ten projekt jest najmniej odległy od teraźniejszości. Najniższy stopień podium przypadł natomiast Michałowi Pośpiechowi za UrbanCONE, lewitujące urządzenie, przypominające żywy organizm, które oczyszcza powietrze miast ze smogu. Przyznano też nagrodę publiczności, którą otrzymała Fiorella Rios z Peru za koncept HERO. Podobnie jak Future Hunter-gatherer, HERO jest również oparte na połączeniu gamingu z wysoką technologią. W tym przypadku użytkownik jest ‘bohaterem’, który walczy z wrogiem, czyli zanieczyszczonym powietrzem, mając do dyspozycji całą gamę gadżetów. Poza podium znalazły się takie koncepty jak PETE, czyli drukowanie ubrań z butelek PET, Pure Towel, który sprawia, że ręcznik jest w mig suchy i wolny od bakterii oraz Set to Mimic, system, który pozwala zmylić mózg, ‘nadając’ wybranym produktom dowolny smak.

LOTUS - projekt: Fulden Dehneli LOTUS - projekt: Fulden Dehneli
urbanCONE - projekt: Michał Pośpiech urbanCONE - projekt: Michał Pośpiech
HERO - projekt: Fiorella Rios HERO - projekt: Fiorella Rios
  • electro