rynekmarka

Pracuj tak, jak chcesz

Środowisko startupowe zachwyciło się biurkiem IKEA, które ma mieć funkcję automatycznej regulacji wysokości. Co jest w nim wyjątkowego?

Od kilku lat meble biurowe umożliwiające pracę w pozycji stojącej cieszą się rosnącym zainteresowaniem. Skąd ten trend? Po pierwsze, współcześni pracownicy coraz częściej muszą działać w grupie, a wspólna praca nad projektem często odbywa się w pozycji stojącej. Po drugie, rośnie liczba freelancerów, którzy pojawiają się w biurach lub centrach co-workingowych tylko od czasu do czasu i potrzebują miejsca do pracy 'z doskoku'. Wreszcie po trzecie, zmiana pozycji raz na kilka godzin jest zalecana właściwie każdemu pracownikowi biurowemu, gdyż pozwala uniknąć bólu mięśni i stawów oraz wielu chorób cywilizacyjnych. Niestety, rozwiązania dostępne dotychczas na rynku były dość kosztowne i przez to trudno dostępne dla całej armii startupowców, którzy często ślęczą przed komputerem po kilkanaście godzin na dobę (część była na tyle zdesperowana, że zaczęła samodzielnie tworzyć takie meble). Dlatego właśnie taką sensacją okazała się informacja o tym, że IKEA w niedalekiej przyszłości planuje wprowadzić do sprzedaży biurko z automatyczną regulacją wysokości.

Wszystkich oczywiście najbardziej zainteresowała cena, która ma wynieść około 1600 zł (489 dolarów) za podstawowy model, czyli prawie dwa razy mniej niż za najtańsze produkty konkurencji. To jednak nie jedyna zaleta nowej wersji popularnego 'Bekanta'.

IKEA
IKEA
IKEA

Kolejnym atutem biurka jest też zakres działania mechanizmu automatycznej regulacji wysokości. Według zapowiedzi szwedzkiej firmy pozwoli on zmieniać wysokość blatu w przedziale 55 cm - 120 cm, dzięki czemu, w zależności od potrzeb, można będzie z niego korzystać, siedząc na ziemi, w fotelu lub stojąc.

Mechanizm biurka IKEA Bekant podniesie nawet prawie 70 kg sprzętu, czyli znacznie więcej niż widać na zdjęciu. Mechanizm biurka IKEA Bekant podniesie nawet prawie 70 kg sprzętu, czyli znacznie więcej niż widać na zdjęciu.

Ważna jest też wytrzymałość rzeczonego mechanizmu regulacji wysokości, który działa płynnie nawet wtedy, kiedy musi utrzymać 70 kg, co powinno zadowolić nawet największych bałaganiarzy.

IKEA
IKEA

Uwagę zwraca też prosty skandynawski design, który uwzględnia kilka bardzo przydatnych rozwiązań, tj. siatkę na okablowanie oraz kluczyk dezaktywujący mechanizm regulacji wysokości (dzięki niemu nikt przypadkowy nie będzie mógł jej zmieniać).