rynekkulturamarka

6 sposobów na lepszy poranek

Nienawidzisz wstawać rano? Opisujemy 6 sposobów, które ułatwią ci wejście w nowy dzień.

Pierwsze kilkadziesiąt minut po przebudzeniu to jeden z najważniejszych momentów w ciągu całego dnia. Niestety, wielu z nas o tym zapomina i zaczyna poranek od walki z irytującym budzikiem przestawianym na kolejne drzemki, a potem w pośpiechu szykuje się do wyjścia i wybiega z domu bez śniadania, 'jedząc' tylko kawę. Według badań IKEA takie zachowanie bardzo źle wpływa na nasze samopoczucie w kolejnych godzinach i zdecydowanie obniża naszą produktywność w pracy czy podczas nauki. Opisujemy 6 prostych sposobów, które mogą to zmienić.

1. Stosuj Sleep Cycle zamiast budzika

sleep

Gdy nastawisz tradycyjny budzik, ten zadzwoni o konkretnej godzinie, nie bacząc na to, w jakiej fazie snu się znajdujesz. Tymczasem nagła pobudka w czasie głębokiego snu skutkuje zmęczeniem i trudnościami z koncentracją w ciągu dnia. Na szczęście na rynku są aplikacje mobilne (np. Sleep Cycle), które potrafią wykryć, kiedy twój organizm znajduje się w tzw. fazie REM (nasz mózg jest wtedy prawie tak aktywny, jak za dnia) i obudzić cię w optymalnym momencie.

2. Zrób sobie przerwę od ekranów

ekrany

W ciągu dnia większość z nas co chwilę patrzy na jakiś ekran, poranek to właściwie jedyny moment, kiedy możemy od nich odpocząć. Dlatego po przebudzeniu i wyłączeniu budzika, postaraj się przez 15 minut nie sprawdzać co dzieje się na mailu czy w mediach społecznościowych. Żeby ułatwić sobie to zadanie, najlepiej wyłącz powiadomienia na ekranie głównym swojego smartfona.

3. Zamień kawę na wodę z cytryną

lemon

Szklanka ciepłej wody ze świeżo wyciśniętą cytryną jest świetna dla zdrowia - pod warunkiem, że będzie pierwszą rzeczą, którą wypijesz po przebudzeniu. Poranna porcja tego napoju uruchomi i usprawni twój metabolizm, zdezynfekuje gardło i jamę ustną oraz da ci energetycznego kopa na cały dzień. Po wypiciu zaczekaj 30 minut, zanim umyjesz zęby i zjesz śniadanie.

4. Wstań jak należy

wstawanie

Pewnie o tym nie wiesz, ale to, jak wstajesz z łóżka, ma wbrew pozorom duże znaczenie. Najlepszym sposobem jest przewrócenie się na prawy bok i delikatne podniesienie się do pozycji siedzącej. W ten sposób odciążysz serce i kręgosłup oraz nie doprowadzisz do nagłego skoku ciśnienia w ciele.

5. Nie zapomnij o rozciąganiu

rozciaganie

Podczas snu twoje ciało było praktycznie unieruchomione, nie oczekuj więc, że będzie 'gotowe do działania' zaraz po przebudzeniu. Dlatego musisz poświęcić chwilę na rozciąganie, by rozgrzać swoje mięśnie i nabrać energii. Zwróć przy tym szczególną uwagę na nogi, ramiona i szyję.

6. Zaplanuj swój dzień

planowanie

Podczas porannej krzątaniny zastanów się chwilę nad tym, jak będzie wyglądał twój dzień. Postaraj się przy tym wyznaczyć w nim sobie 3 najważniejsze cele (niekoniecznie związane z pracą czy z nauką). Dzięki temu unikniesz gonitwy myśli w kolejnych godzinach i być może w końcu zrobisz coś, co od dawna było odkładane.

  • ikea

IKEA w swoim nowym katalogu #2015 w centrum uwagi stawia te obszary domu, w których kładziemy się spać, wstajemy i przygotowujemy się na nowy dzień. F5 wspólnie z IKEA w ciągu najbliższych tygodni będzie podpowiadać co robić rano, by utrzymać kreatywny potencjał przez cały dzień. Zainspirujcie się!

tacaGłęboka taca KLACK idealnie nadaje się do śniadania w łóżku. Cena: 29,99 zł. tacaGłęboka taca KLACK idealnie nadaje się do śniadania w łóżku. Cena: 29,99 zł.
Rama łóżka HURDAL (1179 zł) z kompletem pościeli STRANDKRYPA (89,99 zł). Rama łóżka HURDAL (1179 zł) z kompletem pościeli STRANDKRYPA (89,99 zł).
Najlepszy materac to taki, w którym tobie jest najwygodniej. Jeśli jednak uznasz, że twój wybór był nietrafiony, w IKEA masz 90 dni by go wymienić. Na zdjęciu materac piankowy MALFORS. Cena: 425 zł. Najlepszy materac to taki, w którym tobie jest najwygodniej. Jeśli jednak uznasz, że twój wybór był nietrafiony, w IKEA masz 90 dni by go wymienić. Na zdjęciu materac piankowy MALFORS. Cena: 425 zł.
Składana mata do ćwiczeń PLUFSIG na pewno pomoże w rozciąganiu. Cena: 119 zł. Składana mata do ćwiczeń PLUFSIG na pewno pomoże w rozciąganiu. Cena: 119 zł.