technologiamarka

Polak w finale Electrolux Design Lab 2014!

Projekt UrbanCONE Michała Pośpiecha znalazł się w ścisłej szóstce konkursu Electrolux Design Lab 2014.

Spośród wszystkich koncepcji trzecim etapie konkursu, wybrano sześć, a wśród nich UrbanCONE Michała Pośpiecha. Przypomnijmy, że przed tegorocznymi uczestnikami konkursu, którego tematem przewodnim jest tworzenie zdrowych domów, postawiono wyzwanie zaprojektowania innowacyjnego urządzenia w jednej z trzech kategorii: oczyszczanie powietrza, kulinarne przyjemności oraz pielęgnacja materiałów. O koncepcie latających 'meduz' Michała, które oczyszczają powietrze miast przyszłości, oraz trzech innych projektach, które zakwalifikowały się do finału pisaliśmy już wcześniej. O tym, kto wygra konkurs, dowiemy się 12 listopada podczas uroczystej gali finałowej, która odbędzie się w centrum kultury Electric w Paryżu. Na razie prezentujemy finałową szóstkę.

UrbanCONE

Urządzenie unosi się dzięki wachlarzom napędzanym przez prąd z ogniw fotowoltaicznych i oczyszcza powietrze za pośrednictwem wymiennych filtrów. Przydatne przede wszystkim w gęsto zaludnionych obszarach miejskich o dużym wskaźniku zanieczyszczenia powietrza. Projekt: Michał Pośpiech (Polska).

Future Hunter-Gatherer

To powrót do czasów zbieractwa i polowań oraz angażowanie całej rodziny w wybór składników potrzebnych do przyrządzenia potrawy. Hologram wyświetla wirtualne obiekty reprezentujące dane produkty, domownicy je zbierają, po czym system wysyła informacje z listą zakupów do sklepu. Po kilku minutach jego przedstawiciel zjawia się pod naszymi drzwiami z wybranymi przez nas w grze-polowaniu produktami spożywczymi. Projekt: Pan Wang (Chiny/Wielka Brytania).

Pure Towel

Czysty ręcznik w kilka sekund bez konieczności prania, a do tego oszczędność prądu i ograniczenie szkodzących środowisku detergentów. Wszystko dzięki wieszakowi, który sprawi, że twój ręcznik będzie zawsze suchy i czysty. Pure Towel jest połączony ze skanerem o kształcie pierścienia, który wyposażono w suszarkę oraz sterylizator UV. Po powieszeniu ręcznika innowacyjny wieszak wysyła sygnał do pierścienia, który rozpoczyna skanowanie, badając m.in. grubość materiału, a następnie go naświetla. Projekt: Leobardo Armenta (Meksyk).

Set to Mimic

Urządzenie zmyli nasze kubki smakowe i węch, nadając zdrowemu pożywieniu smak dowolnie wybranej potrawy. W tym celu należy przyczepić do czoła zawierającą mikrochip łatkę z przezroczystego żelu, która skomunikuje ludzki mózg z potrawą znajdującą się na specjalnym talerzu, umożliwiając dobór jej smaku na podstawie tego, co znajduje się w naszej pamięci. Projekt: Sorina Răsteanu (Rumunia).

PETE

Projekt urządzenia, które plastikowe butelki przerabia na ubrania z poliestru. Jego właściciele będą musieli jedynie wybrać w menu część garderoby, kolor oraz krój i rozmiar, a maszyna przeliczy ile potrzeba butelek, aby starczyło materiału na wydrukowanie nowej kreacji. Projekt: Kovács Apor (Węgry).

Lotus

Zestaw oczyszczający powietrze składa się z bazy oraz trzech niezależnych od siebie mobilnych kulek, które można zabrać w dowolne miejsce. Gdy jednostka centralna służy przede wszystkim oczyszczaniu powietrza, każda z kulek ma inną funkcję: oczyszczającą, nawilżającą oraz zapachową. Projekt: Fulden Dehneli (Turcja).

  • electrolux

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.