technologiamarka

Ryby - roboty wyczyszczą ci odzież

Przedstawiamy nowoczesną pralkę - akwarium. Nie znajdziecie w niej wirującego bębna, są za to roboty, które wyskubią brud z tkaniny.

Pecera to pralka inna niż wszystkie. Z daleka wygląda jak designerskie akwarium, jednak nie pływają w nim zwykłe ryby. Zamiast wirującego bębna znajdziemy tam prostej konstrukcji pojemnik z cieczą, w której pływają małe roboty o wyglądzie ryb. To właśnie one zastępują pracę bębna i detergentów – ryby przysysają się do tkaniny i odrywają cząsteczki brudu wtłoczone w materiał, przywracając ubraniom czystość. Brzmi banalnie i niewiarygodnie, ale na podobnej zasadzie ryby z gatunku Garra rufa leczą ludzi, wyskubując obumarłe warstwy naskórka. Co więcej, w 2008 roku otwarto w Stanach Zjednoczonych dwa salony kosmetyczne, w których pedicure wykonują właśnie te ryby! To one zainspirowały projektanta do stworzenia tej koncepcji.

Po wsadzeniu ubrania do pralki Pecera, zostanie ono automatycznie wykryte, a ryby-roboty wyruszą na czyszczące 'łowy'. Tkanina zanurzona jest w alkalicznej cieczy, więc wyskubane przez ryby cząstki brudu przyciągane są przez specjalny żel alkaliczny. Za konceptem tej futurystycznej pralki stoi koreański projektant Chan Yeop Jeong, którego wizja spodobała się jurorom i przeszła do trzeciego etapu tegorocznej edycji konkursu Electrolux Design Lab. 15 października poznamy finalistów, natomiast gala finałowa i wybór zwycięzców odbędzie się 12 listopada.

ryby
ryby
ryby
ryby
ryby
ryby

Na projekt można głosować na stronie konkursu do 15 października. W półfinale znalazł się także Michał Pośpiech ze swoim projektem UrbanCONE, na który można głosować tutaj. Osoby biorące udział w głosowaniu, mogą wygrać wycieczkę do Paryża na galę finałową konkursu, która odbędzie się w listopadzie (więcej informacji tutaj).

  • electrolux

Electrolux Design Lab to cieszący się uznaniem na całym świecie konkurs, powstały z myślą o kreatywnych studentach i absolwentach wzornictwa oraz kierunków technicznych. Jego celem jest inspirowanie młodych designerów do projektowania rozwiązań, które sprostałyby wyzwaniom miejskiego stylu życia przyszłości oraz nagradzanie najciekawszych z nich. Podczas tegorocznej edycji uczestnicy mierzą się z tematyką tworzenia zdrowych domów, opracowując koncepcje produktów, akcesoriów i usług w trzech obszarach tematycznych: Kulinarne przyjemności, Pielęgnacja materiałów oraz Oczyszczanie powietrza. Zwycięzca, którego poznamy w listopadzie 2014, dostanie 5000 euro oraz półroczny staż w jednym z centrów projektowania Electrolux. Zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca oraz nagrody internautów mogą liczyć odpowiednio na 3000, 2000 oraz 1000 euro.